Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy frank wzrośnie

Federalny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące listopadowej inflacji. Na odczyt wpłynęły przede wszystkim ceny paliw czy żywności. Ile wynosi inflacja w Szwajcarii? 

 

 

Tekst aktualizowany na bieżąco  

Reklama

Inflacja w Szwajcarii 2023 - ile wynosi?

Inflacja w Szwajcarii wyniosła w listopadzie 1,4% w ujęciu rocznym i -0,2% w ujęciu miesięcznym. Federalny Urząd Statystyczny (FSO) przekazał, że spadek o 0,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem wynika z kilku czynników, w tym niższych cen zakwaterowania tymczasowego. Mniejsze stawki zaobserwowano również w przypadku paliw czy żywności. Wzrosły natomiast ceny czynszów. 

Wskaźnik cen najmu wzrósł w poprzednim miesiącu o 1,1% w ujęciu kwartalnym. W porównaniu do analogicznego kwartału 2022 r. był to wzrost o 2,2%. 

Zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich HICP (pozwalający porównać inflację w Szwajcarii ze wskaźnikiem w krajach europejskich) wyniósł w listopadzie -0,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz +1,6% w ujęciu rocznym. 

 

Zobacz również: Czy opłaca się praca w Szwajcarii? Zarobki we franku szwajcarskim (CHF) - prognozy

Reklama

 

Inflacja w Szwajcarii 

Źródło: Raport FSO

 

W piątek 1 grudnia opublikowano dane dotyczące szwajcarskiego PKB. Odczyt pozostał na stabilnym poziomie, w ujęciu kwartalnym zarejestrowano wzrost o 0,3% (wobec oczekiwanego 0,1%). W ujęciu rocznym wykazano wzrost o 0,3% wobec spodziewanego wzrostu na poziomie 0,5%. 

Reklama

 

Co dalej z kursem franka (CHF)?

Frank ma za sobą bardzo dobrą passę w 2023 r. Zdecydowanie wyróżniał się w gronie walut G10, przewyższając dolara amerykańskiego. Po raz kolejny zyskał miano "bezpiecznej przystani", gdy na świecie zaczęły narastać problemy geopolityczne. 

"W 2023 r. frank jest najsilniejszą z głównych walut. CHF/PLN obniżył się o około 4% w czasie gdy USD/PLN zanotował dwukrotnie silniejszy spadek, a euro potaniało o około 6,5%. To zasługa aktywnego wsparcia ze strony banku centralnego dążącego do zachowania siły przez CHF. SNB zależy przy tym na stabilnym kursie realnym efektywnym, czyli mierze odzwierciedlającej strukturę handlu zagranicznego i uwzględniającej różnice w dynamice inflacji. Presja cenowa w Szwajcarii jest słabsza niż innych w gospodarkach, co oznacza, że by wskaźnik ten nie zmieniał wartości, frank musi drożeć w relacji do euro, dolara, czy funta" - skomentował dla FXMAG Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

Sawicki dodaje, że frank powinien powoli zrównywać się poziomem ze wspólną walutą. Każdy miesiąc utrzymywania się inflacji w Szwajcarii poniżej poziomu 2% będzie utwierdzał decydentów w przekonaniu, że presja cenowa została opanowana. To z kolei sprawi, że słabnąć będzie preferencja, by frank był mocny, która w minionych kilkunastu miesiącach przekuwana była w interwencje walutowe. Analitycy nie spodziewają się jednak ani obniżek stóp procentowych z obecnego poziomu, ani przejścia do osłabiania waluty w celu wsparcia eksporterów. Biorąc pod uwagę te czynniki, Sawicki oczekuje, że za 12 miesięcy frank może kosztować 4,25 zł.

 

Zobacz również: Kursy euro EUR i dolara USD - prognozy. Szalony rajd złotego PLN - tego nie było od dawna

Reklama

 

Notowania CHF/USD - YTD

Źródło: TradingView

Czytaj więcej