Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy EBC będzie obniżać stopy

  • Polityka monetarna Fed: kiedy bank centralny zacznie obniżać stopy procentowe?
  • Czy EBC będzie kontynuować obniżanie stóp procentowych?

 

 

Kiedy obniżka stóp procentowych w USA?

Michał Krajczewski w imieniu ekonomistów BNP Paribas mówi:

Ekonomiści BNP Paribas przewidują, że stabilizujące się odczyty inflacji pozwolą na obniżki stóp procentowych przez EBC oraz Fed w bieżącym roku. W przypadku EBC przewidujemy tempo 1 cięcia stóp o 25 pb. kwartalnie. Czyli po pierwszej obniżce, która nastąpiła na czerwcowym posiedzeniu, kolejne mogą mieć miejsce we wrześniu, grudniu oraz marcu 2025 r.

Z kolei relatywnie lepsza koniunktura gospodarcza i wyższe odczyty inflacji (szczególnie tzw. inflacji core albo supercore) w USA mogą naszym zdaniem przełożyć się na większą ostrożność Fedu i dokonanie pierwszej obniżki o 25 pb. dopiero w grudniu br. Oceniamy, że Fed może chcieć wstrzymać się ze zmianami w polityce tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, natomiast potencjalnym ryzykiem dla przedstawionego scenariusza mogą być dwie obniżki w 2024 r., z pierwszą we wrześniu, w razie wyraźniej pogarszającej się koniunktury gospodarczej i sytuacji na rynku pracy.

 

Natomiast Jarosław Jamka, kolejny z analityków, uważa, że: 

Gospodarka amerykańska pozostaje ciągle relatywnie silna, ale mamy też pierwsze oznaki słabnięcia rynku pracy. Przykładowo stopa bezrobocia wzrosła do 4% (z 3,4%), spada liczba wakatów, a także stopa dobrowolnych odejść pracowników z pracy (quits rate). W badania ankietowych mamy też do czynienia z obniżaniem przez przedsiębiorstwa planów zatrudniania nowych pracowników. Przyrost miejsc pracy też ostatnio spowolnił (w odczytach miesięcznych).

Dlatego dla rynków kluczową kwestią pozostają nadchodzące obniżki stóp procentowych, które powinny złagodzić przyszłe spowolnienie (soft landing). Aby obniżki stóp w USA mogły się rozpocząć potrzebujemy niższej inflacji. Pierwszy taki raport otrzymaliśmy w tym tygodniu, kiedy inflacja za maj nie zmieniła się, a inflacja bazowa wzrosła jedynie o 0,16%. To najlepszy raport o inflacji od wielu miesięcy, ale wydaje się że FED go zignorował. To tylko jeden punkt danych i członkowie FED-u obawiają się przypisywać zbyt dużo wagi do jednego raportu, szczególnie po doświadczeniach ostatnich miesięcy. Jeżeli kolejne miesiące potwierdzą słabsze odczyty inflacji to z pewnością FED przystąpi obniżek i to może nawet we wrześniu. Także wszystko zależny od kolejnych danych macro, które powinny być dla rynków ważniejsze od przekazu samego FED-u (forward guidance). Nie należy też przypisywać zbyt dużej wagi do rynkowej wyceny przyszłej ścieżki stopy federalnej, ani do słynnych kropek FED-u. Z reguły nie sprawdzają się, a o faktycznej ścieżce zdecydują między innymi dane makro, chociaż FED bierze też pod uwagę też inne czynniki (np. słynny ostatni pivot szefa FED-u z grudnia 2023 roku – nie do końca zrozumiały przez rynek).

Reklama

 

Zobacz także: FED szykuje się do obniżek stóp procentowych! Co to oznacza dla gospodarki?

 

Zdaniem Łukasza Rozbickiego, obniżek stóp możemy się spodziewać prędzej czy później:

W USA termin pierwszej obniżki stóp zbliża się nieuchronnie, ale to, kiedy on nastąpi, fluktuuje wraz z bieżącymi danymi. Ostatnio inflacja CPI za maj wyszła na poziomie 3,3%, a więc minimalnie niżej od konsensusu. Po nich rynek kontraktów na stopy wyceniał już wrześniową obniżkę stóp jako całkiem prawdopodobną, ale takiego przekonania wciąż nie ma Rezerwa Federalna. Czerwcowe posiedzenie to potwierdziło - Fed obniżył swoją prognozę stóp do zaledwie 1 obniżki w tym roku, za to w przyszłym roku widzi już spadek stóp o 100 pb. Na ten moment więc cykl obniżek stóp w 2025 r. to scenariusz bazowy. Fed pozostawia sobie jednak furtkę, aby to rewidować, powtarzając cały czas zależność decyzji od spływających danych, które na ten moment cały czas nie dają pewności powrotu inflacji do celu 2%.

 

Nieco ostrożniejsze wnioski wysuwa Maciej Leściorz:

Przez ostatnie miesiące oczekiwania rynku oraz deklaracje reprezentantów Rezerwy Federalnej były mocno rozbieżne. Pomimo, iż szef Fed Jerome Powell konsekwentnie powtarzał, że kluczowa dla przyszłości polityki monetarnej pozostaje ścieżka inflacji i utrzymywał raczej „jastrzębi” ton wypowiedzi, inwestorzy mieli silne przekonanie, że jeszcze w czerwcu zobaczymy pierwsze obniżki stóp procentowych.

Obecnie, mając na uwadze silny rynek pracy i optymistyczne prognozy względem dynamiki PKB w kolejnych kwartałach 2024, nie można być pewnym nawet wrześniowej obniżki. Niewiele wskazuje, aby w przeciągu kwartału sytuacja znacząco się zmieniła, dlatego w mojej opinii najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jedna obniżka stóp procentowych podczas jednego z dwóch ostatnich posiedzeń w listopadzie lub grudniu. Biorąc jednak pod uwagę, że listopadowe posiedzenie przypada w tygodniu bezpośrednio po amerykańskich wyborach prezydenckich i Fed racjonalnie może nie chcieć podkręcać i tak rozgrzanych rynków finansowych, szala przechyla się na posiedzenie grudniowe.

 

Czytaj również: Światowa gra stóp procentowych: FED kontra EBC w walce o gospodarczy kurs. Dyskusja o obniżkach

Reklama

 

Europejski Bank Centralny zaczął działać. Co dalej?

Na to pytanie Jarosław Jamka odpowiada następująco:

Cykl obniżek stóp procentowych w strefie euro już się rozpoczął i będzie kontynuowany. Nie mniej tempo spadku stóp procentowych może być mniejsze niż początkowo dyskontował to rynek. Przeszkodą do szybszych cięć stóp może być głównie podwyższony wzrost wynagrodzeń i bardziej uporczywa inflacja. ECB obniżając stopy o 25 bps na początku czerwca jednocześnie podniósł własną prognozę inflacji zarówno na rok 2024 jaki i 2025 (w porównaniu do projekcji marcowej). Inflacja HICP dla strefy euo została podniesiona o 20bps w 2024 (do poziomu 2,5%) i podobnie o 20 bps w 2025 roku (do poziomu 2,2%).

W przypadku wynagrodzeń ECB podniósł prognozę wzrostu wynagrodzeń w 2024 roku o 30bps do poziomu 4,8% (compensation per employee), ale jednocześnie obniżył o 10 bps prognozę na 2025 do poziomu 3,5%. Podobnie w przypadku wzrostu PKB, ECB podniósł prognozę wzrostu w 2024 roku aż o 30bps do poziomu 0,9%. Pozostałe zmienne prognozowane przez ECB też zostały podobnie zrewidowane. Zatem nie jest to środowisko do szybkich obniżek stóp, niemniej cykl obniżek się rozpoczął i będzie kontynuowany.

 

Jednak Łukasz Rozbicki podkreśla niepewność w działaniach EBC:

EBC podczas czerwcowego posiedzenia obniżył stopy procentowe w strefie euro o 25 pb. i był to pierwszy ruch na stopach po 9 miesiącach stabilizacji i jednocześnie pierwsza od 5 lat obniżka stóp. Taki ruch nie zaskakiwał, był zapowiadany i w pełni zgodny z rynkowymi oczekiwaniami. Nie jest to jednak klasyczny początek cyklu obniżek, bo EBC nie przedstawił klarownej ścieżki stóp, uzależniając decyzje od spływających danych. Widać jednak, że EBC jest mocno niepewny co do inflacji i być może obniżka stóp była niejako wymuszona oczekiwaniami. To by sugerowała jednoczesna podwyżka projekcji inflacji dla strefy euro. Obecnie eksperci Banku oczekują średniorocznego poziomu 2,5% w tym roku oraz 2,2% w przyszłym. Dlatego też wygląda na to, że EBC nie obniży ponownie stóp, dopóki nie zauważy symptomów osłabiania inflacji.

 

Wątpliwości co do kolejnych obniżek stóp procentowych w strefie euro ma również Maciej Leściorz:

Obecna sytuacja odbiega znacząco od tej, do której przywykliśmy – dotychczas to Fed wskazywał kierunek innym Bankom Centralnym krajów rozwiniętych, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Po czerwcowej obniżce stóp przez EBC, a wcześniej choćby Bank Szwajcarii czy Bank Kanady, Rezerwa Federalna wyraźnie odstaje.

Biorąc pod uwagę znaczenie Stanów Zjednoczonych dla globalnej gospodarki może to mieć wpływ na dalsze decyzje bankierów centralnych w Strefie Euro, tym bardziej, że prognozy inflacji na lata 2024-2025 zostały podniesione. Dlatego też nie byłbym zaskoczony, gdyby czerwcowa obniżka była pierwszą i ostatnią w bieżącym roku.

Reklama

 

Sprawdź także: Co dalej ze stopami procentowymi w USA i strefie euro? Decyzje banków centralnych w oczach eksperta

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy EBC będzie obniżać stopy