Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy ceny żywności w polsce spadną

Żywność w skali globalnej potaniała o 24% od marca 2022 roku, jak oszacowała agencja FAO. Nie oznacza to jednak, że tańsze są wszystkie produkty. Ceny cukru wyraźnie wzrosły, wyższe są także ceny zbóż. Jeden z największych banków na świecie zapowiada, że w 2024 roku na ich spadek nie ma raczej co liczyć.

 

  • Indeks globalnych cen żywności FAO spadł do najniższego poziomu od ponad 2 lat
  • Niektóre kategorie produktów wyraźnie potaniały, ale inne znacznie podrożały, jak np. cukier
  • W ciągu roku żywność potaniała o ponad 10%

 

 

Żywność 10% tańsza niż przed rokiem

Reklama

Indeks światowych cen żywności opracowywany przez agencję FAO (FAO Food Price Index) spadł we wrześniu do najniższego poziomu od marca 2021.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez FAO, wyraźnie potaniały oleje roślinne, nabiał i mięsa, natomiast ponownie zanotowano wyraźny wzrost cen cukru i zbóż.

Ostatni odczyt wspomnianego indeksu FAO wyniósł 121,5 punktów we wrześniu w porównaniu ze skorygowanym 121,6 punktów w sierpniu, podała agencja w piątek. Sierpniowy odczyt został początkowo podany jako 121,4.

Wrześniowy wynik był o 10,7% niższy rok do roku i aż o 24% poniżej rekordowego poziomu osiągniętego w marcu 2022 roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę miesiąc wcześniej.

 

Indeks cen żywności FAO

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: FAO

Reklama

 

Indeks światowych cen żywności (FAO Food Price Index) to międzynarodowy wskaźnik cen żywności opracowywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Indeks ten monitoruje zmiany cen różnych grup produktów spożywczych na globalnych rynkach. Kategorie, w jakich indeks grupuje żywność to: zboża, mięso, produkty mleczne, oleje roślinne i cukier.

Spoglądając na poszczególne kategorie, ceny zbóż wzrosły w ujęciu globalnym o 1% we wrześniu porównaniu z poprzednim miesiącem, a ceny kukurydzy aż o 7%. Napędzał je silny popyt na dostawy z Brazylii, mniejsza sprzedaż w Argentynie i zwiększone stawki frachtu w Stanach Zjednoczonych.

Międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 1,6% dzięki silnym dostawom i dobrym perspektywom produkcji w Rosji. Ryż, który w sierpniu podrożał o prawie 10%, spadł w ubiegłym miesiącu o 0,5% z powodu niskiego popytu importowego.

 

Więcej o prognozach cen pszenicy: Cena pszenicy wystrzeli o nawet 50%. Konflikt o zboża trwa

 

Indeks globalnych cen żywności FAO

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: FAO

 

Ceny cukru wzrosły aż o 9,8% w porównaniu z sierpniem, osiągając najwyższy poziom od listopada 2010 roku. Zwyżkę napędziły rosnące obawy o zaostrzenie perspektyw globalnej podaży w nadchodzącym sezonie. Te z kolei generowały niepokoje o wpływ zjawiska pogodowego El Nino na produkcję. 

Ceny oleju roślinnego spadły o 3,9%. Natomiast ceny nabiału zmalały o 2,3%, co jest dziewiątym miesiącem spadku. Indeks globalnych cen mięsa opadł z kolei o 1,0%.

 

Czytaj więcej o cenach cukru: Cena cukru najwyższa od 12 lat! Komentuje ekspert branży dla FXMAG

 

Indeks światowych cen żywności opracowany przez FAO

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: FAO

Prognoza wzrostu cen pszenicy

Pszenica i cukier mogą nie potanieć w przeciągu kolejnego roku, wynika z przewidywań banku inwestycyjnego MUFG.

Najnowsza analiza zakłada utrzymanie się cen cukru na globalnym rynku w okolicach 25 USD za funt aż do końca 2024 roku. Na koniec tego roku, prognoza MUFG szacuje notowania cukru na 25,50 USD, w I kwartale 2024 roku na 25 USD, a III kwartale 2024 roku na 25,60 USD.

 

Cena kontraktów na pszenicę (9.10.2023)

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

W przypadku pszenicy, ekonomiści MUFG szacują cenę 640 USD za buszel na koniec 2023 roku, spadek do 620 USD w I kwartale 2024 roku oraz zwyżkę do 685 USD za buszel w grudniu 2024 roku.

 

Prognoza wzrostu produkcji zbóż

W oddzielnym raporcie na temat podaży i popytu na zboża, FAO prognozuje światową produkcję zbóż w tym roku na poziomie 2,819 mld ton. Stanowi to nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie 2,815 mld ton i około 0,9% więcej niż w 2022 roku, podała FAO.

Wyższa prognoza była prawie w całości spowodowana bardziej pozytywnymi szacunkami plonów dla Rosji i Ukrainy, ze względu na utrzymujące się korzystne warunki pogodowe.

Agencja ONZ podała, że prognozy dotyczące podaży i popytu na zboża w 2023 roku zakładają globalną produkcję pszenicy na 785 mln ton, produkcję zbóż gruboziarnistych na 1,511 mld ton. Jeśli przewidywania te spełniłyby się, to stanowiłoby to wzrost o 2,7% w porównaniu z 2022 rokiem. Globalna produkcja ryżu oszacowana została na 523,1 mln ton.

Reklama

 

Sprawdź także: Jak kupić złoto nie wychodząc z domu?

 

Kilka faktów o FAO

FAO, znana jako Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, to międzynarodowa agencja zarządzana przez ONZ. Jej działalność skupia się na promowaniu trwałego rozwoju rolnictwa, zagwarantowaniu bezpieczeństwa żywnościowego i zwalczaniu głodu na skalę globalną.

Instytucja ta dostarcza techniczne analizy, przeprowadza badania w zakresie rolnictwa i wspiera kraje w opracowywaniu strategii żywnościowych. FAO dąży do poprawy życia rolników, redukcji ubóstwa wiejskiego i zapewnienia dostępu do zdrowej żywności dla ludności na całym świecie. Organizacja ta ma na celu szeroko rozumiane polepszenie jakości życia poprzez zrównoważony rozwój rolnictwa i ochronę środowiska naturalnego.

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy ceny żywności w polsce spadną