Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy cena złota będzie rosła w 2023

Rekordowo wysokie zamknięcie cenowe kwartału na złocie powinno zachęcać inwestorów do zakupów kruszcu. Banki centralne wciąż kupują złoto, a różnego rodzaju fundusze podpinają się pod trend wzrostowy.

 

  • Z końcem marca złoto odnotowało najwyższe kwartalne zamknięcie cenowe w historii.
  • Banki centralne kontynuują zakupy złota.
  • Fundusze mają coraz więcej longów na złocie.
  • Amerykańskie mennice w marcu sprzedały najwięcej monet od października 1998.

 

Coraz więcej niesamowitych sygnałów płynie z rynku złota - zarówno sygnałów technicznych, jak i z rynku fizycznego czy "papierowego". Wszystko wskazuje na to, że w tym roku możemy zobaczyć nowe historyczne maksimum na cenie tego kruszcu.

 

Reklama

 

Rekordowo wysokie zamknięcie kwartału na złocie

Zacznijmy od tego, że z końcem marca złoto zamknęło się na 1 986 USD za uncję. Jest to najwyższy poziom zamknięcia miesiąca oraz kwartału w historii! Rekord kwartalny kruszec pobił z łatwością (1 953 USD).

Czemu to takie ważne? Wyjaśniał niedawno prof. Vincent Lanci, założyciel Echobay Partners, będąc gościem podcastu Palisades Gold Radio.

„Wielu techników rozumie, że to ważne, bo to wskazuje na wielkie prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego. Ale jest inna kwestia, czemu to rekordowo wysokie zamknięcie jest tak ważne. Chodzi o to, że pod koniec okresów duzi inwestorzy dokonują realokacji kapitałów. Składają wtedy duże zlecenia. Chodzi tutaj o duże fundusze, naprawdę duże podmioty, które szukają zwycięzców. To rekordowo wysokie zamknięcie po prostu zmusza ich do kupowania złota. Chodzi o wykorzystanie momentum. W tym i w kolejnych tygodniach, pójdą duże zlecenia na kupno złota, dzięki temu rekordowo wysokiemu zamknięciu” – stwierdził Lanci.

Skoro już jesteśmy przy kwestiach analizy technicznej, to widać na wykresie, że od momentu wybicia oporu w rejonie 1 950 USD świecie dzienne konstruują formację trójkąta. Wczoraj poziom 1 950 USD był testowany i został obroniony, co wskazuje, że to popyt ma przewagę.

Zobacz również: Złoto – uncja po 10 000 dolarów? Banki centralne robią szalone zakupy, analitycy stawiają szalone prognozy

Reklama

 

Złoto – AT  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Stooq

 

Banki centralne kontynuują zakupy kruszcu

Bardzo ciekawe informacje widać nie tylko na wykresie, dobiegają one również z rynku złota fizycznego. Po pierwsze, banki centralne nie hamują zakupów złota, bo luty był 11 z rzędu miesiącem, w którym saldo ich zakupów było dodatnie, i to zdecydowanie:

 

Reklama

 

Poza tym, jak zwraca uwagę starszy analityk Światowej Rady Złota Krishan Gopaul, amerykańskie mennice sprzedały w marcu 288 000 uncji złotych monet, i to była najwyższa sprzedaż miesięczna od października 1998. W I kwartale sprzedały 587 000 uncji, i to był najlepszy kwartał od I kwartału 1999.

 

 

Coraz więcej longów na „papierowym” złocie

Widać także bycze sygnały na rynku złota „papierowego”. To jest szczególnie ważne, jeśli chodzi o zachowanie ceny w krótkim terminie.

Reklama

Primo, spójrzmy na najnowsze dane Commodity Futures Trading Commission. W tygodniu zakończonym 28 marca, zarządzający zwiększyli swoje pozycje długie na złocie o 5 440 kontraktów, do 130 530. Równocześnie, obniżyli liczbę krótkich o 12 491, do 31 370. Obecnie wedle CFTC slado kontraktów na rynku złota wynosi 99 160 na rzecz pozycji długich, i jest to wzrost o 22% w ciągu tygodnia, i najwyższy poziom od maja 2022.

Kevin Grady, prezydent Phoenix Futures and Options, zauważa, że coraz więcej funduszy wchodzi na rynek złota, bo widzą stały popyt ze strony banków centralnych. „Banki centralne nie przerwą zakupów. Gdy cena złota spada, to je jeszcze intensyfikują. To stwarza świetne warunki rynkowe dla funduszy, które nie obawiają się kupować korekt” – stwierdził Grady.

Zdaniem analityków banku Standard Chartered, widać również rosnące zainteresowanie złotem ze strony funduszy ETF. Wedle ich badania, w ciągu ostatnich 2 tygodni taktyczne pozycje ETF na złocie rosły w tempie najszybszym od czerwca 2019, a saldo pozycji przeważyło się na rzecz longów po raz pierwszy od 10 miesięcy.

Warto też zwrócić uwagę, że ceny złota w walutach lokalnych testują obecnie historyczne szczyty zarówno w Indiach (INR 59,000/10g), jak I w Chinach (CNY 440/g). I co prawda w krótkim terminie może to zniechęcać kupujących, jednak jest wskazówką, że historyczne maksima cenowe są śmiało atakowane i trzeszczą pod naporem popytu.

Zobacz również: Prognozy dla cen ropy, gazu i złota – sprawdź co znani polscy analitycy sądzą o przyszłości surowców

Czytaj więcej