Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy Carl Icnah popełnił błąd inwestycyjny

Carl Icahn przyznał, że jego niedźwiedzia krótko i średnio dystansowa strategia inwestycyjna nie opłaciła się, w wyniku czego jego spółka inwestycyjna Icahn Enterprise przyniosła stratę inwestycyjną w wysokości prawie 9 mld USD!

 

  • Strategia grania na krótko pod załamanie rynku przyniosła grupie Icahn Enterprises straty w wysokości prawie 9 mld USD w ciągu sześciu ostatnich lat.
  • Pomoc Rezerwy Federalnej (FED) w czasie pandemii zakłóciła plany inwestora, przyczyniając się do łącznych strat Icahn Enterprises w 2020 i 2021 w wysokości 4,3 mld USD.
  • Wycena Icahn Enterprise staniała o 30% po publikacji raportu Hindenburg Research w którym zarzucono spółce zawyżenie wyceny.

 

Inwestor przyznaje się do błędu

Od kryzysu finansowego w 2008 r. grupa Icahn Enterprises, na czele której zasiada słynny Carl Icahn, zaczęła prowadzić agresywną strategię grania na spadki. Ponadto sama taktyka z roku na rok stawała się coraz odważniejsza, grupa shortowała coraz więcej szerokich indeksów rynkowych, poszczególnych spółek, komercyjnych kredytów hipotecznych i dłużnych papierów wartościowych. Początkowo granie na takich zasadach przynosiło im korzyści, a bazowa wartość papierów wartościowych - na które wtedy stawiał Icahn - w szczytowych momentach przekraczała wycenę 15 mld USD, jak wskazują dokumenty regulacyjne.

Reklama

Mimo tego, jak ustalił Financial Times, inwestor stracił kolejno ok. 1,8 mld USD w 2017 r. na pozycjach zabezpieczających, które zostałyby wypłacone, gdyby ceny aktywów spadły, a następnie stracił kolejne 7 mld USD między 2018 r. a pierwszym kwartałem bieżącego roku. Znany inwestor przyznał się do błędu jakim było postawienie tak dużego zakładu na granie w krótkim terminie. Ta decyzja finalnie kosztowała jego grupę 9 mld USD w okresie ostatnich sześciu lat.

"Zawsze mówiłem ludziom, że nie ma nikogo, kto naprawdę może wybrać rynek w perspektywie krótkoterminowej lub średnioterminowej" – skomentował Carl dla Financial Times. "Być może popełniłem błąd, nie stosując się do własnych rad w ostatnich latach". "Nigdy nie uzyskasz idealnego zabezpieczenia, ale gdybym zachował parametry, w które zawsze wierzyłem...wszystko byłoby w porządku" - powiedział. Po czym dodał "ale tego nie zrobiłem".

Zobacz również: Euforia na azjatyckim rynku trwa! Ten indeks osiąga swoje 30-letnie maksima

 

FED pokrzyżował plany inwestora

Jednym z najgorszych okresów dla spółki Icahna był czas pandemicznego załamania rynku, w którym znany inwestor również zdecydował się grać na spadki w wycenie wielu spółek. Widział w tym sporą szansę na zarobek ponieważ uważał, że "[…] rynek jest w poważnych tarapatach".

Założenie było słuszne jednak nie przewidział, że w wyniku pomocy Rezerwy Federalnej (FED) rynek uzyska aż tak mocny bodziec stymulujący który pozwoli szybko odbić się wielu spółkom. Sam inwestor skomentował to następująco "[…] FED wstrzyknął biliony USD na rynek, aby zwalczyć Covid, a jak mówi stare przysłowie: "nie walcz z FED”

Reklama

Działania FED przyczyniły się do to do łącznych krótkich strat Icahn Enterprises w 2020 i 2021 na 4,3 mld USD. Z kolei transakcje, w których uczestniczył sam Icahn, przyniosły mu trudności i stanowią zagrożenie dla jego reputacji jako jednego z najbardziej wpływowych inwestorów-aktywistów na Wall Street.

Zobacz również: Druga gospodarka świata ma poważny problem z klasą średnią – zobacz jak to wpływa na giełdę i rynek nieruchomości

 

Duże problemy Icahn Enterprises

Maj 2023 r. również nie jest łaskawy dla grupy Carla Icahna. Na początku bieżącego firma Hindenburg Research opublikowała raport, w którym zasugerowano, że wartość rynkowa Icahn Enterprises jest zawyżona, a dywidenda niezrównoważona. W wyniku czego, akcje spółki spadły o ponad 30% od momentu publikacji raportu.

 

Notowania Icahn Enterprises

Źródło: stooq.pl

 

Reklama

Wedle powyżej wspomnianego raportu krótkie zakłady Icahna wyssały miliardy USD z jego firmy inwestycyjnej, co zmusiło go do zainwestowania 4 mld USD własnej gotówki w własną firmę, by zachować wartość portfela inwestycyjnego na miarę stabilnym poziomie.

Ponadto Hindenburg Research zwrócił uwagę na pożyczkę z depozytem zabezpieczającym od Morgan Stanley, przed którą Icahn zastawił 60% swoich udziałów w Icahn Enterprises jako zabezpieczenie. Raport uznał, że jest to potencjalne ryzyko jakie może doprowadzić do upadku firmy, jeśli spadająca cena akcji wywoła wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, które zmusi Icahna do likwidacji części swoich udziałów.

Ponadto publikacja raportu sprawiła, że spółką Icahn Enterprise zainteresowały się organy ścigania. Na początku maja zarząd spółki ujawnił, że prokuratura federalna w Nowym Jorku skontaktowała się z nimi. Domagała się informacji na temat ich działalności w tym ich ładu korporacyjnego, wycen i badań due diligence.

Zobacz również: Na giełdzie będzie dobrze do jesieni 2024, kupujcie akcje! – radzi słynny polski ekspert 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy Carl Icnah popełnił błąd inwestycyjny