Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czemu dzisiejsza konferencja Adama Glapińskiego miała nietypowy przebieg?

Prezes NBP wskazuje na „niesłychanie” szybki spadek inflacji w Polsce. Oraz na stagnację w strefie euro, szczególnie widoczną w gospodarce niemieckiej. Wskazał na obecną na rynku niepewność i zapowiedział, że ewentualne decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą możliwe w marcu 2024.

 

  • Kiedy można spodziewać się kolejnej decyzji RPP o stopach proc.?
  • Jak ocenia zachowanie inflacji prezes NBP?
  • Czemu dzisiejsza konferencja Adama Glapińskiego miała nietypowy przebieg?

 

Prezes NBP dzisiejszą konferencję zaczął od wskazania, że inflacja w Polsce spada dość szybko i zmierza do celu inflacyjnego NBP. „Spadek jest niesłychanie szybki i zgodny z projekcjami i prognozami polskiego banku centralnego” – stwierdził.

Reklama

Glapiński określił, że inflacja w Polsce spadnie do celu za około 2 lata. Przypomnijmy, że cel NBP to CPI na poziomie 2,5% plus minus 1 pp.

Prezes NBP wskazał na dużą niepewność, zarówno w wymiarze regulacyjnym, jak i geopolitycznym. Powiedział, że w marcu 2024 NBP przedstawi kolejną projekcję inflacyjną i wtedy będą możliwe "ewentualne dalsze decyzje RPP".

Adam Glapiński podkreślił również kiepską sytuację gospodarki europejskiej. "Strefa euro jest w stagnacji. Szczególnie widać to zjawisko w gospodarce niemieckiej" - podkreślił.

 

Zobacz także: Zerowa stawka VAT na żywność – jest decyzja premiera

 

Prezes NBP czeka na nowego ministra finansów

Reklama

Prezes NBP pokrótce podsumował sytuację gospodarczą w Polsce. „Mamy delikatny wzrost PKB w Polsce. Widać też silne schłodzenie akcji kredytowej. Przewidujemy, że w takich warunkach, inflacja dojdzie do celu inflacyjnego za około dwa lata” – stwierdził Glapiński.

Przyznał, że uważnie obserwuje sytuację polityczną. Czeka na wyłonienie się nowego rządu i powołanie nowego ministra finansów. Podkreślił, że polityka fiskalna będzie bardzo ważna w kontekście inflacji. „VAT na żywność może zmieniać inflację o 0,9 pp.” – wskazał.

Jednocześnie zadeklarował, że NBP współpracuje z każdym rządem „Deklaruję ze swojej strony chęć współpracy z nowym rządem i nowym ministrem finansów. Byłoby tak z rządem Mentzena, i Zandberga. Ale współpraca z nami jest trudna, bo jesteśmy niezależni” – stwierdził.

Prezes NBP zwrócił również uwagę na stagnację w strefie euro. „Szczególnie trudną sytuację widać w Niemczech, które są jednym z naszych najważniejszych partnerów handlowych” – podkreślił.

 

Zobacz również: Ceny domów w Wielkiej Brytanii zaskakują! Rynek sprzeciwia się kryzysowi

Reklama

 

Nieprawdopodobnie krótka konferencja prezesa Glapińskiego

Konferencja prezesa NBP trwała około 30 minut, z czego jego prelekcja około 10 minut. Tak krótko za jego prezesury nie trwała jeszcze nigdy. Ten fakt wywołał falę komentarzy na portalu X.

 

Reklama

 

Analitycy wielu instytucji, w tym mBank Research, docenili skrócenie konferencji. Jednak przy okazji wytknęli prezesowi NBP inne „błędy i wypaczenia”.

 

Reklama

 

Niektórzy anonimowi użytkownicy portalu X postanowili być jednak mocno złośliwi:

 

 

KOMENTARZ DLA FXMAG

Roman Ziruk, starszy analityk Ebury

Reklama

"Grudniowa konferencja prasowa prezesa NBP była wyjątkowo krótka i charakteryzowała ją nietypowa zwięzłość. Nie przyniosła jednak przełomowych dla inwestorów informacji, stąd na rynku przeszła zupełnie bez echa. 

Wszystko wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej pozostaje w trybie oczekiwania i nie ma w planach modyfikacji kluczowych parametrów polityki pieniężnej w najbliższym czasie. W dzisiejszej wypowiedzi prezesa Glapińskiego warto zwrócić uwagę na nacisk stawiany na czynniki niepewności, w tym regulacyjne. Wzmacnia to tezę, że od Rady w kolejnych miesiącach nie należy oczekiwać żadnych gwałtownych ruchów."

  

Zobacz również: Kolejny polityk PiS trafi do NBP. Wolał siedzieć obok Glapińskiego niż w Sejmie

Czytaj więcej

Wkrótce pojawią się pierwsze materiały związane z Czemu dzisiejsza konferencja Adama Glapińskiego miała nietypowy przebieg?

Sprawdź koniecznie materiały, które poleca nasza redakcja: