Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czemu cena pszenicy spada?

Założenia wyższych zbiorów oparte są na oczekiwaniach lepszej produkcji w Kanadzie czy też odbiciu produkcji pszenicy w Australii (choć występuje ryzyko suszy), po nieudanym sez. 2023/24. Spadków oczekuje się na Ukrainie, co ma wynikać zarówno ze spadku powierzchni upraw, jak i mniejszych plonów w stosunku do wysokich w sez. 2023/24.

Produkcja zbóż w UE-27 może wzrosnąć (+2,9%), jednak przy spadku zbiorów pszenicy z uwagi na niekorzystane warunki pogodowe (nadmierne opady m.in. we Francji i w Niemczech). Również prognozy KE wskazują na wzrost unijnych zbiorów - o 3,4% r/r w sez. 2024/25, przy spadku produkcji pszenicy o 4% r/r i wobec blisko 11-proc. wzrostu zbiorów kukurydzy.

 

Zobacz także: Cena pszenicy w 2 lata spadła o ponad 50%. Jakie są opinie ekspertów?

 

Reklama

 

WYSOKA NADWYŻKA W POLSKIM HANDLU ZBOŻAMI

Według danych GUS polski eksport zbóż w pierwszych 8 mies. sez. 2023/24 (lip-lut) wyniósł 8,59 mln t i był o 24% wyższy niż przed rokiem. Mimo to wpływy ze sprzedaży zagranicznej zbóż, z uwagi na niższe ceny, zmniejszyły się o blisko 15,3% r/r do 2 mld EUR. W tym samym okresie polski import zbóż zmalał o 73% (-2,18 mln t) do 0,79 mln t, głównie w wyniku wstrzymania zakupów z Ukrainy.

Tym samym dodatnie saldo w handlu ziarnami zbóż wynosiło 7,8 mln t i było blisko 2-krotnie wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dla przykładu w całym sez. 2022/23 (12 mies.) wyniosło ono 8,21 mln t. Nawet w przypadku ostrożnych przewidywań co do wywozu w kolejnych miesiącach można liczyć, że w sez. 2023/24 nadwyżka w handlu będzie wyraźnie wyższa od rekordowej z sez. 2022/23 i przyczyni się do spadku zapasów w kraju na koniec sezonu.

 

Zobacz także: Cena pszenicy w 2 lata spadła o ponad 50%. Jakie są opinie ekspertów?

Reklama

 

 

CENY ZBÓŻ KONTYNUUJĄ SPADKI

Ceny zbóż od początku roku pozostawały w wyraźnej tendencji spadkowej. Przyczyniała się do tego m.in. wciąż wysoka konkurencja na rynkach trzecich, m.in. z Rosji. Według MRiRW przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w drugim tyg. kwi’24 była niższa o 13% w porównaniu do pierwszego tyg. sty’24 (podobnie jak w przypadku kukurydzy) i niższa o 33% w ujęciu rocznym.

 

Zobacz także: Czy pszenica będzie w końcu drożeć? Aktualne ceny zbóż i prognozy

Reklama

 

 

PERSPEKTYWY 2024

Prognozujemy, że przeciętna krajowa cena skupu pszenicy w 2024 zmniejszy się o 20-30% r/r, przy czym ujemna roczna dynamika w 2h24 wyniesie 12-28%. Jest to głębszy spadek niż zakładaliśmy wstępnie na koniec 2023 (12-26% r/r w całym 2023). Tylko nieznaczna poprawa światowych bilansów zbóż pozwala zakładać stopniowe wyhamowywanie spadków cen do końca 2024. Niemniej, istotnym elementem niepewności są ryzyka pogodowe. Zmiany cen uzależnione będą również od czynników geopolitycznych. Możliwa odbudowa popytu na surowce będzie prawdopodobnie oddziaływała w kierunku wzrostów cen.

 

Zobacz także: Czy sezon 24/25 przyniesie odbicie cen zbóż?

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z Czemu cena pszenicy spada?