Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

copper

Copper – co to jest?

Miedź (po angielsku: copper) to jeden z najstarszych pierwiastków na świecie. Jej przydatność w zakresie budownictwa ludzie widzieli już od dawna, o czym świadczy fakt, że sama nazwa łacińska miedzi pochodzi o nazwy współczesnego Cypru, na której to wyspie, w starożytności, znajdowała się największa kopalnia odkrywkowa tego pierwiastka. Współcześnie miedź wykorzystywana jest w bardzo wielu gałęziach gospodarki, jednak najbardziej rozpopularyzowana użytek kojarzony jest z branżą energetyczną i budowlaną. Nic bowiem dziwnego, gdyż 99% przewodów elektrycznych, dostępnych na rynku i de facto znajdujących się obok nas, wykonanych jest właśnie z tego popularnego pierwiastka. Miedź jest wytrzymała, doskonale przewodzi prąd, a jednocześnie jest stosunkowo łatwo adaptowalna pod względem zmiany kształtu. To wszystko czyni z niej doskonały materiał zarówno w energetyce, jak i budownictwie. Występowanie miedzi w świecie technologii XXI wieku jest jednak jeszcze bardziej powszechne niż się wydaje. Występuje ona, prócz wspomnianych dziedzin, m. in.: w układach scalonych, przewodach, obwodach drukowych, radiatorach, wymiennikach ciepła, magnetronach, lampach, magnetronach i wielu innych. Wykazuje się również działaniem biostatycznym.

Cena, notowania miedzi - handel na giełdzie

Na giełdzie te bardzo ważny pierwiastek jest jednym z popularniejszych przy handlu surowcami. Nie bez powodu dużą popularność zdobywa w Polsce, gdyż jako państwo słyniemy z wyrobu miedzi. Największy polski koncern, wchodzący jednocześnie w skład WIG20 na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, to KGHM Polska Miedź S.A., która to spółka produkuje ogromne ilości zarówno miedzi, jak i srebra. Obecne notowania miedzi są minimalnie negatywne, gdyż widać, że kurs wpadł w tendencje spadkową. Nie zważając jednak na ostatnich kilka miesięcy, trzeba przyznać, że rynek handlu miedzi jest bardzo intratny. Kurs akcji tego surowca stopniowo, lecz systematycznie rósł w górę od początku do 2008 roku, gdzie zapaść i dominacja linii oporu była tak silna i widoczna, że przyczyniła się do spadku o ponad 150% wartości udziałów. Spadek ten był na tyle poważny, że nawet medialnie zaczął być powszechnie komentowany. Od tamtego czasu surowiec się jednak odbił, a dziś handel na giełdzie miedzią może uchodzić za raczej intratny. Zwłaszcza wtedy, gdy naszym celem jest inwestycja długoterminowa.

Właściwości oraz zastosowanie miedzi

Jak wspomnieliśmy, właściwości i zastosowanie miedzi jest bardzo zróżnicowane i obejmuje wiele sektorów gospodarki. Patrząc na ten surowiec z perspektywy biznesowej, ocenić można go pozytywnie. Jest to surowiec niezbędny do produkcji wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a jako że te będą coraz nowsze i popularniejsze (a przez to ich rynkowa wartość będzie rosła), tak też – długoterminowo – powinna rosnąć wartość miedzi na rynku. Dodatkowo warto odnotować, że miedź, jak aluminium, jest w 100% podatna na recykling bez jakiejkolwiek straty na wartości. To zaś czyni z miedzi jeden z materiałów przyszłości.