Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co z walutami 25 marca

Pod koniec wtorkowej sesji obserwowaliśmy lekką korektę. W środę i czwartek kurs EURPLN kształtował się w lekkim trendzie spadkowym, czemu sprzyjała publikacja dobrych danych z polskiej gospodarki oraz osłabienie dolara względem euro. W piątek doszło do korekty, co można tłumaczyć realizacją zysków przez część inwestorów przy braku istotnych publikacji makroekonomicznych. 

Z punktu widzenia kształtowania się kursu EURUSD najważniejszym wydarzeniem było środowe posiedzenie FOMC. Konferencja po posiedzeniu i wyniki projekcji makroekonomicznych miały zdaniem rynków lekko gołębi wydźwięk, co doprowadziło do osłabienia kursu dolara względem euro. W czwartek obserwowaliśmy odwrócenie tych tendencji z uwagi na publikacje lepszych od oczekiwań danych z USA. Przez cały ubiegły tydzień kurs EURCHF utrzymywał się w trendzie wzrostowym. W czwartek, po zaskakującej obniżce stóp procentowych przez SNB, doszło do skokowego osłabienia franka szwajcarskiego względem euro. 

 

Zobacz także: Kurs dolara po 4 PLN w 2024? Eksperci komentują

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

Piątkowa decyzja agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski jest neutralna dla złotego. W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będzie zaplanowana na piątek publikacja wstępnych danych o inflacji w Polsce, która może przyczynić się do umocnienia złotego. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu polskiej waluty. 

 

Słabną oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Polsce

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 5,53% (wzrost o 14p), 5-letnie do 5,05 (wzrost o 17pb), a 10-letnie do 5,09 (wzrost o 14pb). Pomimo spadków na rynkach bazowych, stawki IRS w Polsce kształtowały się w lekkim trendzie wzrostowym. W kierunku ich wzrostu oddziały głównie osłabiające się oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Polsce. Obecnie kontrakty FRA wyceniają jedną obniżkę stóp procentowych w Polsce do końca 2024 r. Publikacje licznych danych makroekonomicznych z kraju i zza granicy, jak również posiedzenia banków centralnych, miały ograniczony wpływ na kształtowanie się stawek IRS w ubiegłym tygodniu.

 

Zobacz także: Euro powinno być o 26% droższe w długim terminie? Szacunki wielkiego banku

 

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Piątkowa decyzja agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski jest neutralna dla krzywej. W tym tygodniu do nieznacznego wzrostu stawek IRS może przyczynić się publikacja wstępnych danych o inflacji w Polsce. Uważamy, że przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje ze światowej gospodarki będą neutralne dla krzywej.

 

Zobacz także: Kurs funta poniżej 5 PLN w 2024? Zdumiewające prognozy dla GBP/PLN. W tle wychodząca z recesji gospodarka UK

 

Prognozy miesięcznych wskaźników makroekonomicznych

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

* wartość na koniec miesiąca

 

Prognozy kwartalnych wskaźników makroekonomicznych

 grafika numer 4 grafika numer 4

*wartość średniokwartalna **wartość na koniec okresu ***narastająco za cztery ostatnie kwartały

 

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z co z walutami 25 marca