Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co z recesją w USA

  • Prezes wielkiego banku inwestycyjnego ostrzegł, że recesja w USA nie jest jeszcze wykluczona
  • Zaznaczył, że Fed powinien poczekać z obniżką stóp procentowych
  • Zwrócił uwagę na nieprzewidywalność Donalda Trumpa, ale także na jego wysoki wiek

 

 

Recesja wciąż możliwa

Jamie Dimon z JP Morgan ostrzegł, że nie wyklucza recesji w USA. Dimon powiedział, że choć amerykańska gospodarka "w pewnym sensie kwitnie", ryzyko recesji wciąż pozostaje duże.

Zaznaczył również, że amerykański bank centralny, Rezerwa Federalna, powinna poczekać z obniżką stóp procentowych.

Reklama

Obecnie, konsensus zakłada, że cięcia stóp przez Fed nastąpią w czerwcu. Podobnie zresztą wygląda wycena rynkowa. Jednak zdaniem prezesa JP Morgan, może być za wcześnie na obniżki.

"Świat wycenia miękkie lądowanie gospodarki prawdopodobnie na 70-80%" - stwierdził szef JP Morgan podczas Australian Financial Review Business Summit w Sydney we wtorek.

Miękkie lądowanie to kontrolowany proces zmniejszania tempa wzrostu gospodarczego w celu uniknięcia recesji. To scenariusz, w którym negatywne skutki spowolnienia gospodarki są dla społeczeństwa niewielkie. W skrócie: wzrost PKB spowalnia, ale nie ma kryzysu czy recesji.

"Myślę, że szansa na miękkie lądowanie w ciągu najbliższego roku lub dwóch jest o połowę mniejsza. Najgorszym przypadkiem byłaby stagflacja" - dodał Jamie Dimon, prezes JP Morgan.

Stagflacja to z kolei sytuacja, w której występuje jednoczesne spowolnienie wzrostu gospodarczego (stagnacja) oraz wzrost inflacji. To szczególnie niekorzystne połączenie, ponieważ trudno jednocześnie obniżyć inflację i pobudzić wzrost gospodarczy.

Reklama

Dimon powiedział, że wskaźniki ekonomiczne zostały zniekształcone przez pandemię COVID i traktuje je z "przymrużeniem oka", mówiąc, że Fed powinien poczekać na większą jasność co do bieżącej sytuacji przed obniżeniem stóp procentowych:

"Zawsze mogą ciąć (stopy procentowe) szybko i dramatycznie. Ich wiarygodność jest tu nieco zagrożona" - powiedział Dimon. - "Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych jest obecnie bardzo niskie, a płace nadal rosną".

 

Zobacz także: Prognozy dla gospodarki USA - miękkie lądowanie pod znakiem zapytania

 

Wykres: Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych jest obecnie najniższa od lat sześćdziesiątych XX wieku.

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Tymczasem, przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zasugerował w zeszłym tygodniu, że bank centralny zbliża się do pewności, której potrzebuje, aby zacząć obniżać stopy procentowe.

"Czekamy, aby nabrać większej pewności, że inflacja porusza się trwale na poziomie 2%" - powiedział Powell w zeszły czwartek, odpowiadając na pytania Senackiej Komisji Bankowej.

Reklama

Inflacja bazowa, czyli ważny dla Fed wskaźnik poziomu cen, spadła w lutym, wynika z ostatnich danych. Tymczasem, wskaźnik CPI wzrósł. Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Inflacja w USA - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs dolara (USD)?

"Kiedy uzyskamy tę pewność, a nie jesteśmy od niej daleko, właściwe będzie rozpoczęcie obniżania poziomu stóp” - dodał szef Fed.

 

Zobacz również: Będą upadłości banków przez rynek nieruchomości. Ostrzeżenie szefa Fed

 

Wybory w USA - “To będzie cyrk”

Na temat wyborów prezydenckich w USA szef JP Morgan powiedział, że trudno jest przewidzieć czy zwycięzcą zostanie Joe Biden czy Donald Trump.

Reklama

"Mamy dwóch mężczyzn: obaj są starzy, żaden z nich nie może zachorować. To denerwujące. To będzie cyrk. - powiedział CEO JP Morgan. 

"Mam nadzieję, że Trump będzie znacznie bardziej przemyślanym i racjonalnym politykiem, gdy będzie mówił o polityce zagranicznej i o tym, jak chce sobie z tym poradzić" - powiedział Jamie Dimon.

Bankier wcześniej wyrażał poparcie dla republikańskiej kandydatki Nikki Haley, która zawiesiła swoją kampanię w zeszłym tygodniu po przytłaczającej przegranej z Donaldem Trumpem.

 

Zobacz również: Prezydent Argentyny przyłapany na kłamstwie. Miał ratować kraj, a podniósł wynagrodzenie o 50%

Czytaj więcej