Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co wpływa na wyhamowanie inwestycji?

  • Jak odwrócić trend wzrostowy? 
  • Co wpływa na wyhamowanie inwestycji? 
  • Czy ceny mieszkań wyhamują w 2024 roku? 

 

Dlaczego ceny mieszkań rosną? Perspektywa branży 

Na podstawie sondażu portalu RynekPierwotny.pl, w którym udział wzięli przedstawiciele branży nieruchomościowej, główną barierą blokującą rozwój w mieszkalnictwa w Polsce jest przede wszystkim brak dostępu do gruntów. Osoby z powiązane z rynkiem podnoszą problem braku regulacji, które pozwoliłyby na zwiększenie dostępności ziemi pod zabudowę. 

Deweloperzy przypominają, że sam proces uzyskania pozwolenia na budowę jest czasochłonny. Z danych wynika, iż może trwać nawet kilka lat, pomimo ustawowego zapisu o 65 dniach. Przyspieszenie procedur administracyjnych jawi się zatem jako rozwiązanie pozwalające zintensyfikować działania w obszarze zasobów gruntowych. Problemy nie dotyczą jednak wyłącznie szczebla centralnego. Warto przyjrzeć się problemowi lokalnie. Jeśli chodzi o samorządy, według przedstawicieli sektora to nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym silnie wyhamowuje procesy planistyczne na poziomie lokalnym.

 

Zobacz również: Dlaczego ceny mieszkań rosną - ostatnie miesiące były kluczowe

Reklama

 

Branża wielokrotnie apelowała również o uwolnienie gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości. Obecne wysokie ceny działek mają istotny wpływ na kształtowanie się cen mieszkań, stanowiąc coraz większy udział w kosztach. 

Podobne czynniki wskazał Polski Związek Firm Deweloperskich w raporcie „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

Bardzo często te działki, które są dostępne albo są atrakcyjne z punktu widzenia sprzedaży, nie są w planach miejscowych. Więc uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy to jest cała epopeja. Można na nią czekać rok, dwa lata. Tam się ścierają interesy wielu grup – przyznał w maju 2023 r. prezes PZFD. 

 

Zobacz również: Tanie mieszkania na wynajem w Warszawie - „miasto ma grunty, pieniądze i możliwości”

 

Jak uzdrowić sytuację na rynku nieruchomości?

Reklama

Mieszkań brakuje, co wywiera presję na wzrost cen. Aby móc zahamować tę tendencję, dostępność musiałaby być dużo większa. Jak można to zagwarantować? 

Uważamy, że o zdrowej sytuacji rynkowej możemy mówić wówczas, gdy oferta dostępnych mieszkań jest na poziomie odpowiadającym wolumenowi sprzedaży w ciągu 4-5 kwartałów. W ostatnich kwartałach tej równowagi zdecydowanie brakowało, gdyż podaż wyraźnie nie nadążała za popytem” - uważa Leszek Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy Dom Development. 

Przedstawiciele branży wskazują również, że w 2024 r. mało prawdopodobny jest spadek cen, ale oczekuje się wyhamowania tempa wzrostu cen. Pozytywną informacją jest stabilizacja cen materiałów budowlanych.

W tym roku zaszły dodatkowo spore zmiany, jeśli chodzi o ceny mieszkań w rodzimych metropoliach. Jak zauważa Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, Łódź została liderem wzrostów. 

“Po dwóch miesiącach tego roku liderem podwyżek została dość niespodziewanie Łódź. Średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tym mieście aż o 5%, przekraczając w lutym pułap 11 tys. zł” – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Reklama

 

 

“Żeby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, podaż mieszkań musi przewyższać popyt na nie. Jest szansa, że ten warunek zostanie spełniony, bo w tym roku wzrosła aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Po drugie, mieszkania wprowadzane przez nie do sprzedaży muszą mieć cenę adekwatną do możliwości kupujących, którzy posiłkują się kredytem” - komentuje Wielgo, wskazując na czynniki, które mogłyby powstrzymać wzrost cen mieszkań.

Reklama

 

Zobacz również: Kryzysu na rynku nieruchomości nie będzie - finansista stawia jeden warunek

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co wpływa na wyhamowanie inwestycji?