Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co warunkuje trudną sytuację w Gdańsku?

  • Które miasto zyskało miano lidera wzrostu na rynku nieruchomości? 
  • Co warunkuje trudną sytuację w Gdańsku?
  • Ile wynosi obecnie czas sprzedaży mieszkania?

 

 

Kraków fenomenem - zła wiadomość dla kredytobiorców 

Kraków jest absolutnym liderem wzrostów, jeśli chodzi o wzrost cen na rynku mieszkaniowym w Polsce. Stolica Małopolski to obecnie trudny rynek dla osób planujących zakup pierwszej nieruchomości. 

Reklama

Z czego wynikają “problemy” Krakowa? 

“Ta niebywała sytuacja bywa tłumaczona stosunkowo niską bazą cenową w IV kw. 2022 r., kiedy wobec braku akcji kredytowej ceny w stolicy Małopolski nie miały tendencji wzrostowych. Jednak to samo można przecież powiedzieć o innych miastach” - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse, współtwórca raportu Barometr Metrohouse i Credipass.

To nie koniec galopady cen. We Wrocławiu i Łodzi obserwuje się wzrost na poziomie ponad 20%. Analitycy rynku nieruchomości zwracają uwagę również na dwa istotne czynniki, którymi są brak możliwości negocjowania ceny. Gdy rynek jest napięty, a mieszkań realnie brakuje, sprzedający niechętnie podchodzą do obniżania stawek. Kolejną sprawą jest pozostawienie w ofercie wyłącznie większych mieszkań, najczęściej przekraczających 50 mkw. Eksperci Metrohouse przypominają, że tylko w Łodzi średnia plasuje się poniżej tego pułapu. 

 

Zobacz również: Krach akcji banku przez… amerykańskie nieruchomości

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Barometr Credipass

 

O tym, że w największych miastach mieszkania schodzą, “jak na pniu”, świadczą dane dotyczące czasu od momentu zamieszczenia ogłoszenia do sfinalizowania transakcji. Analitycy Metrohouse i Credipass oszacowali, że czas sprzedaży w Warszawie wynosi średnio 69 dni wobec 89 dni w innych największych miastach. 

 

Zobacz również: Kryzys na rynku nieruchomości - tam młodzi oszczędzają nawet 9 lat na wkład własny

Reklama

 

Gdańsk trzecim miastem z 15 tys. za mkw 

Gdańsk stał się oficjalnie 3. metropolią w Polsce z cenami na rynku pierwotnym przekraczającymi 15 tys. zł za mkw. Z rynku zniknęła znaczna część dostępnych nieruchomości po wprowadzeniu Bezpiecznego Kredytu 2% w lipcu. W ich miejsce deweloperzy wprowadzili zdecydowanie większe oraz droższe mieszkania, co wywindowało przeciętną cenę w górę. 

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Barometr Credipass

Reklama

 

Obecnie Polacy czekają na nowy program. Kredyt 0% ma wspierać głównie rodziny z dziećmi. W centrum zainteresowania mogą być zatem większe mieszkania oraz domy. 

"Zdecydowana większość banków wykonała „ruch w górę”. Z tego głównie wynika nieco niższa średnia zdolność w bankach w stosunku do III kw. 2023 r. oraz wyższa średnia wysokość raty kredytu. Średnie oprocentowanie kredytu ze stałym oprocentowaniem jest nadal o 0,87% niższe niż kredytu ze stopą zmienną. – komentuje Andrzej Łukaszewski, ekspert finansowy Credipass i współtwórca raportu Barometr Metrohouse i Credipass.

 

Zobacz również: Ceny nieruchomości spadają, a milionerów ubywa

 

Reklama

Spadek w liczbie mieszkań - Trójmiasto

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: BIG DATA RynekPierwotny.pl

 
Czytaj więcej

Artykuły związane z Co warunkuje trudną sytuację w Gdańsku?