Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to znaczy dochód pasywny

W swym artykule na portalu Cointelegraph Sarah Jansen wyjaśniła, na czym polegają zdecentralizowane finanse (DeFi). Czy mają wiele wspólnego z bankowością? Dlaczego zyski w DeFi są wyższe niż w banku? Jakie są metody osiągania pasywnego dochodu w zdecentralizowanych finansach? Czy jest możliwy zysk bez ryzyka?

 

Czym są DeFi?

DeFi to skrót od „zdecentralizowanych finansów”. Zdecentralizowane finanse (DeFi) to szerokie pojęcie, obejmujące globalny rynek finansowy bez centralnego organu regulacyjnego. Jest to ogólny termin określający usługi finansowe dostępne poprzez publiczne blockchainy, a w szczególności Ethereum. Zdecentralizowane finanse obniżają barierę wejścia dla drobnych inwestorów i dostarczają im nowych okazji do osiągania zysków.

Za pomocą DeFi użytkownicy mogą realizować te same czynności, co w banku, jak zarabianie odsetek, pożyczanie i udzielanie pożyczek, kupowanie ubezpieczeń czy handel aktywami, jednak bez udziału strony trzeciej. W praktyce użytkownicy często korzystają ze zdecentralizowanych aplikacji (DApps), które umożliwiają transferowanie aktywów bez potrzeby otwierania konta.

Reklama

Zdecentralizowane finanse mogą przypaść do gustu tej części populacji, która nie ma zaufania do tradycyjnej bankowości lub poszukuje wyższego zysku w porównaniu do produktów bankowych.

Aby korzystać ze zdecentralizowanych finansów, nie trzeba spełniać takich formalności, jak przy zaciąganiu kredytu czy pożyczki w banku. Nie ma również typowych kosztów związanych z pośrednictwem. Zamiast przez bank, transakcje są nadzorowane przez smart kontakty. Są to programy przeznaczone do obsługi cyfrowych umów, mogą automatycznie weryfikować spełnienie warunków i nawet je realizować.

Zobacz także: Kryptowalutowe klocki lego

 

Dlaczego zyski w DeFi są wyższe niż w banku?

Inwestorzy mogą osiągać wyższe zyski dzięki połączeniu rosnącego popytu i redukcji opłat pobieranych przez pośredników. Zdecentralizowane finanse stwarzają nowe okazje osiągania pasywnych dochodów. Podczas, gdy banki płacą odsetki użytkownikom w zamian za zaangażowanie ich środków, tak jak w przypadku depozytów bankowych, protokoły DeFi pozwalają na przechowywanie cyfrowych aktywów jako zasobów do potwierdzania transakcji i realizacji procesów poprzez mechanizm konsensusu Proof of Stake (PoS).

Historia rynku zdecentralizowanych finansów zaczęła się trzy lata temu. Gdy ekosystem DeFi coraz bardziej się rozwija i znajduje więcej zastosowań, inwestorzy dostrzegają okazję i dołączają, co napędza rozwój tej branży. Obecnie istnieje wiele różnych zdecentralizowanych protokołów i zastosowań smart kontraktów, wśród których inwestorzy mogą wybierać.

Reklama

Przykładem platformy do DeFi jest SingularityDAO, która pozwala generować zyski poprzez handel aktywami kryptowalutowymi dzięki wsparciu sztucznej inteligencji.

Zobacz także: Cuda zdecentralizowanych finansów (DeFI): czym jest PoolTogether?

 

Jak można uzyskiwać pasywny dochód w DeFi?

W ramach DeFi do najbardziej popularnych sposobów uzyskiwania pasywnych dochodów zalicza się: yield farming, staking i pożyczki.

 

Czym jest yield farming?

W ramach yield farmingu inwestorzy mogą zarabiać dzięki udostępnianiu posiadanych kryptowalut. Zasilają one tzw. pulę płynności, w ramach której mogą być redystrybuowane do innych projektów. Użytkownicy zarabiają odsetki od opłat transakcyjnych. Yield farming działa podobnie jak kredyty bankowe, z tą różnicą że to użytkownik w tym przypadku pełni rolę banku.

Reklama

 

Na czym polega staking?

Staking umożliwia użytkownikom uzyskiwanie pasywnego dochodu za przechowywanie tokenów. W tym czasie aktywa te są „zamknięte”, aby służyły do weryfikacji i zabezpieczania transakcji. W zamian inwestorzy otrzymują zysk w tych samych tokenach. Proces ten wygląda podobnie jak w banku, kiedy użytkownik deponuje tradycyjne środki. Główną różnicą jest kwestia pośrednictwa, które w przypadku banków przyczynia się do obniżenia odsetek dla klientów. W ramach DeFi użytkownicy mogą akumulować dodatkowy dochód w bezpośredniej proporcji do ich wartości aktywów. Korzyści tego modelu mogą zachęcać użytkowników do lokowania swych aktywów na dłuższe okresy czasu, aby zyskać więcej dochodów.

 

Pożyczki w DeFi

W ramach DeFi użytkownik może pełnić zarówno rolę pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Dzięki pożyczaniu użytkownicy stają się dostawcami płynności poprzez deponowanie swych środków na takich platformach jak np. Aave (AAVE). Przykładowo pożyczkobiorca może zapłacić za pożyczane środki 9%. Pożyczkodawca może zyskać na tym 8% po uwzględnieniu kosztów transakcyjnych. W odróżnieniu od pożyczek w bankach, pożyczki na platformach DeFi nie wymagają formalności.

W DeFi dużą rolę pełni zabezpieczenie pożyczki. Wartość zastawu jest zwykle znacznie wyższa od wartości samej pożyczki. Zwykle dotyczy to sytuacji, kiedy użytkownik na krótki czas potrzebuje tradycyjnej waluty, a nie chce sprzedawać swych kryptowalut. Pożycza więc tradycyjną walutę, dając w zastaw kryptowalutę. W sytuacji wzrostu ceny zastawionego aktywa pożyczkobiorcy mogą jednocześnie korzystać z pożyczonego aktywa i cieszyć się wzrostem wartości zdeponowanego aktywa. W takiej sytuacji pożyczkobiorca nie tylko nie traci, ale może nawet zarobić.

Zobacz także: Pożyczki flash i fałszywe strony internetowe nadal nękają krypto platformy

Reklama

 

O czym warto pamiętać?

Zdecentralizowane finanse to stosunkowo nowy rynek. Inwestycje w DeFi mogą coraz sprawniej przebiegać dzięki dywersyfikacji aktywów i wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Pomimo, że rozwój branży zdecentralizowanych finansów wydaje się obiecujący, inwestorzy muszą pamiętać, że nie istnieją zyski bez ryzyka. Dobrze jest mieć świadomość, jak działa technologia blockchain. Warto mieć na uwadze, że do działania metod pasywnego dochodu w DeFi niezbędny jest zautomatyzowany animator rynku (automated market maker - AMM).

Podobnie jak inne formy inwestycji, również metody uzyskiwania pasywnego dochodu w DeFi wiążą się z ryzykiem. Należy brać pod uwagę ryzyko związane z poślizgami cenowymi, zmianami stosunku cen aktywów, błędami w działaniu smart kontraktów i atakami hakerskimi. Istotnym czynnikiem ryzyka jest też duża zmienność kosztów transakcyjnych, cen kryptowalut oraz ewentualnych zysków.

Zobacz także: Najpopularniejsze rodzaje kryptowalut - DApps, DeFi, Metaverse, private coiny i wiele innych

Czytaj więcej