Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co się dzieje z cenami kakao

Producenci czekolady mają poważny problem. Kakao jest najdroższe od ponad 4 dekad. Pogodowe zakłócenia odbijają się na plantacjach, windując ceny kluczowych surowców. 

 

  • Kakao jest obecnie “na wagę złota”. 
  • Kontrakty futures w Nowym Jorku podskoczyły aż o 2,5% do najwyższego poziomu od 1979 r. 
  • Oczekuje się, że obecne zbiory będą o 25% mniejsze.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Ceny kakao biją rekordy! 

W tym tygodniu ceny kakao wzrosły do najwyższego poziomu od 44 lat. Rośnie światowy popyt, głównie w Azji, a towarzyszy mu ograniczona podaż w Afryce Zachodniej. Złe warunki atmosferyczne obniżają rentowność plantacji. 

 

Reklama

 

Cena kakao z dostawą w grudniu wzrosła na giełdzie w Nowym Jorku do 3786 USD za tonę metryczną, najwyższego poziomu od stycznia 1979 r. To więcej niż w 2011 r., gdy miała miejsce wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Warto przypomnieć, że ceny, jakie otrzymują farmerzy w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej są ustalane odgórnie przez władze. Mają one uwzględniać rosnące koszty produkcji. Te dwa państwa odpowiadają za ⅔ światowej podaży.

 

Zobacz również: Inwestowanie i spekulacja na rynku kakao - kontrakty terminowe i CFD

 

El Niño z coraz większym wpływem na zbiory 

Reklama

El Niño dewastuje afrykańskie plantacje. Susza w Afryce Zachodniej negatywnie wpływa na uprawę surowca. Szacuje się, że obecne zbiory będą nawet o 25% mniejsze.  

W ujęciu historycznym najwyższe ceny kakao obserwowano w latach 70. XX wieku, a w 1977 r. cena osiągnęła poziom 5379 USD za tonę w lipcu 1977 r.

Ceny kakao rosną nawet szybciej niż cukru. Producenci słodyczy, w tym gigant Mondelez International przewidują, że wpływ wysokich cen będzie widoczny na rynku dopiero w 2024 r. Przedstawiciele Rady ds. Kawy i Kakao (CCC) poinformowali, że będą przeciwstawiać się próbom obniżenia składek rynkowych. To odpowiedź na żądania światowych koncernów do zrewidowania wysokich cen. CCC rozpoczęło sprzedaż kontraktów eksportowych na sezon 2024/25, ale wiele firm odmawia zakupu, nie zgadzając się na ustalone warunki. Wybrzeże Kości Słoniowej nalicza również tzw. premię za pochodzenie, która uwzględnia różnice jakości ziaren pochodzących z różnych źródeł. Korporacje chcą, aby wartość ta była ujemna. 

“W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy sprzedaż kontraktów eksportowych na sezon 2024/25 po aktualnej cenie rynkowej, ale międzynarodowe koncerny zwróciły się do nas z żądaniem zmniejszenia różnicy w pochodzeniu, która od wielu miesięcy wynosi już zero” - przekazał w wypowiedzi dla agencji Reutera Yves Brahima Kone, dyrektor generalny Rady ds. Kawy i Kakao (CCC). 

 

Zobacz również: Cena surowca idzie na rekord, wiele zależy od popytu na czekoladę i… Unii Europejskiej

Reklama

 

Notowania Mondelez na tle indeksu S&P500 - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Kakao daje kilka możliwości inwestycyjnych. Benchmarkiem cenowym są kontrakty futures na nowojorskiej giełdzie ICE (CC). Jeden kontrakt odpowiada 10 tonom metrycznym surowca. Można zdecydować się również na instrumenty pochodne z rynku OTC. Kontrakty różnicowe dostępne na platformach brokerów CFD.

Reklama

 

Zobacz również: Ceny tego surowca drastycznie rosną, co chwila osiągają historyczne maksimum

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z co się dzieje z cenami kakao