Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co jak zalegam ze spłatą kredytu

  • Jak poważne są problem Europejczyków w spłacie kredytów hipotecznych?
  • Gdzie koszty życia i utrzymania nieruchomości są największe?
  • Dlaczego mają miejsce problemy ze spłata kredytów?

 

Kryzys kosztów życia w Europie - coraz więcej problemów ze spłatą kredytów

Coraz więcej Europejczyków o niskim dochodzie spodziewa się opóźnień w płatnościach kluczowych rachunków w nadchodzących miesiącach, wynika z danych EBC. Wśród powodów wymienia się wzrost stóp procentowych, czynszów i kosztów mediów. Jako grupę o niskich dochodach EBC definiuje biedniejszą połowę społeczeństwa.

W 2022 i 2023 roku zaległości w spłacie kredytu hipotecznego spodziewało się odpowiednio 7% oraz 9% przedstawicieli biedniejszej połowy społeczeństwa Europy. W 2024 roku jest to 28%.

Zatem, grupa osób, która oczekuje, że będzie zalegać z płatnościami rat kredytu zwiększyła się w Unii Europejskiej kilkukrotnie.

 

Zobacz także: Ile zarabiają prezesi? „Tak wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń jest nie do utrzymania”

Reklama

 

Wykres: Zaległości w spłacie kredytów hipotecznych w gronie 11 najbogatszych państw Unii Europejskiej w podziale na lata oraz grupy dochodowe. Po lewej, zaległości, a po prawej oczekiwane zaległości. Kolor żółty oznacza grono 20% najbogatszych Europejczyków, a niebieski grupę 50% najbiedniejszych.

https://static.euronews.com/articles/stories/08/39/00/38/640x360_cmsv2_d242a125-3227-5621-a3bc-55ebb4912933-8390038.jpghttps://static.euronews.com/articles/stories/08/39/00/38/640x360_cmsv2_d242a125-3227-5621-a3bc-55ebb4912933-8390038.jpg

Źródło: Dane EBC.

 

"Odsetek gospodarstw domowych spodziewających się opóźnień w płatnościach w ciągu najbliższych trzech miesięcy znacznie wzrósł wśród gospodarstw domowych o niższych dochodach" - czytamy w raporcie Europejskiego Banku Centralnego.

Reklama

"Zdolność gospodarstw domowych do pokrycia kosztów związanych z mieszkaniem i spłatą kredytów hipotecznych jest źródłem niepokoju, szczególnie w przypadku gospodarstw domowych o niższych dochodach" - dodano.

Powodem wzrostu trudności jest przede wszystkim wzrost stóp procentowych. Wzrastały one nie tylko w strefie euro, ale w gruncie rzeczy w całej Europie.

Koszty mieszkaniowe pochłaniają obecnie około 40% dochodu w przypadku najemców, 35% w przypadku osób posiadających kredyt hipoteczny i 20% w przypadku właścicieli nieruchomości, szacuje EBC.

Ogólne koszty mieszkaniowe wzrosły od 2022 roku o 6% dla właścicieli własnych nieruchomości, o 12% dla osób posiadających kredyt hipoteczny i o 9% dla najemców, czytamy w analizie EBC.

Z danych wynika zatem, że grupa szczególnie narażona na wzrost kosztów życia to posiadacze kredytów na mieszkanie. W przypadku tego grona osób koszty życia wzrosły najmocniej i są one najwyższe.

 

Czytaj również: Czynsze najmu w Wielkiej Brytanii mocno w górę. Mieszkania jednak tanieją

Reklama

 

Podwyżki stóp procentowych odcisnęły również swoje piętno na rynku wynajmu. Liczba nowych inwestycji zmniejszyła się, a rynek najmu w Europie już wcześniej borykał się z niedoborem mieszkań.

W rezultacie, ograniczona podaż wywołała wzrost cen najmu w krajach europejskich. Według danych pozyskanych przez EBC, w 11 najbogatszych krajach UE wynajmujący płacą średnio ponad 800 EUR. Z kolei posiadający własne lokum wydają na utrzymanie go przeznaczają przeciętnie blisko 500 EUR miesięcznie. 

Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w Irlandii. Tam, osoby posiadające kredyt hipoteczny ponoszą łączne koszty mieszkaniowe przekraczające średnio 1200 EUR. Z kolei w Niemczech i Austrii jest to 900 EUR. 

W odniesieniu do dochodu gospodarstwa domowego, Austria okazała się najdroższym krajem. Tam, osoby posiadające własna mieszkanie przeznaczają przeciętnie 29% dochodu na utrzymanie go. W przypadku osób zakredytowanych, jest to 33%.

Oczekuje się, że sytuacja powinna ulec poprawie w kolejnych miesiącach, bowiem EBC zapewne niebawem obniżać stopy procentowe. Niektórzy ekonomiści oczekują, że być może stanie się tak już w czerwcu. Wówczas, koszty kredytu stałyby się niższe.

Reklama

 

Zobacz również: Kryzys na rynku nieruchomości coraz poważniejszy. Największa zapaść nowych budów od 40 lat

Czytaj więcej

Artykuły związane z co jak zalegam ze spłatą kredytu