Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co dalej z notowaniami grupy ambra

Do najważniejszych czynników ryzyka wpływających na działalność Grupy Ambra należą:

  • Ryzyko pogorszenia nastrojów konsumenckich. Nastroje konsumenckie i chęć do zakupów są jednym z głównych czynników wpływających na rynek wina. W kolejnych okresach oczekujemy ich pogorszenia w związku z wysoką inflacją, która będzie się utrzymywać blisko 10%, wojną w Ukrainie oraz związanym z tym spowolnieniem gospodarczym. Silna gospodarka oraz rynek pracy najlepszy okres prawdopodobnie mają już za sobą. Inflacja będzie wymuszać dalszy wzrost stóp procentowych, co dalej będzie schładzać gospodarkę. Wzrost cen dóbr pierwszej potrzeby (żywność, energia) może wpływać negatywnie na mniej niezbędne wydatki.
  • Ryzyko większego wzrostu kosztów wynagrodzeń. Najważniejszym kosztem (poza kupowanymi surowcami i towarami) są koszty wynagrodzeń, które w roku 2020/2021 wyniosły 98.2 mln PLN i wzrosły aż o 13.9% r/r. Dynamika ta była jednak tata sama jak wzrost przychodów ze sprzedaży. Generalnie czynnik płacowy w długim okresie powinien być neutralny dla spółki, gdyż wzrost płac w gospodarce wpływa pozytywnie na popyt konsumpcyjny, w tym na produkty Ambry. W krótkim okresie najbliższych kwartałów oczekujemy szybszego wzrostu kosztów płac niż przychodów.
  • Ryzyko kursów walut oraz cen surowców. Znacząca część towarów oraz surowców jest importowana (wartość ok. 45 mln EUR rocznie), dlatego ceny surowca oraz EUR/PLN wpływają na koszty. Wzrost EUR/PLN o 10% obniżyłby, poprzez różnice kursowe, wynik netto o ok. 2.5 mln PLN. Wzrost cen surowców może być jednym z głównych ryzyk dla wyników spółki w kolejnych kwartałach.
  • Ryzyko transakcji z głównym akcjonariuszem. Transakcje takie mogą generować konflikty interesów, jednak zakupy od głównego akcjonariusza (i spółek z nią powiązanych) stanowiły zaledwie 3.1% przychodów w 2020/21.
  • Ryzyko niekorzystnej zmiany regulacji dotyczących obrotu napojami alkoholowymi. Ambra działa na rynku, na który istotnie wpływają przepisy dotyczące np. wysokości akcyzy czy możliwości reklam niektórych produktów alkoholowych. Zawsze istnieje ryzyko, że przepisy zmienią się niekorzystnie z punktu widzenia Ambry.
  • Ryzyko zmiany praktyki dywidendowej spółki. Zakłada ona stabilny wzrost wypłacanej dywidendy. Uważamy, że systematycznie rosnące dywidendy są jednym z głównych atutów z punktu widzenia akcjonariuszy. Zmiana w tym zakresie byłaby niekorzystnie odebrana przez posiadaczy akcji spółki. Sądzimy jednak, że ze względu na niski dług oraz dużą odporność na pandemię, ryzyko to nie jest duże.

Patrząc na powyższe czynniki, sądzimy, że długoterminowe ryzyka w działalności Ambry są umiarkowane, a spółka nie powinna mieć dużego problemu w zarządzaniu większością z nich. W krótkim terminie niekorzystnie będą jednak wpływać istotne wzrosty kosztów, których spółka nie będzie w stanie przerzucać dalej na klientów.

 

 

Reklama

Raporty analityczne spółki Ambra S.A.

Czytaj więcej

Artykuły związane z co dalej z notowaniami grupy ambra