Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny zero covid

Na koniec pierwszego tygodnia listopada pojawiła się ponadprzeciętna zmienność na rynkach finansowych, która prawdopodobnie związana była z plotkami na temat zniesienia polityki walki z Covid w Chinach. Chińska gospodarka zdaje się być duszona przez restrykcje, a zniesienie polityki “zero Covid” mogłoby prowadzić do szybszego rozwoju w Chinach.

 

Kurs EUR/USD

Rynek finansowy z euforią zdawał się reagować na tę plotkę, co mogło prowadzić do osłabienia USD zwłaszcza względem chińskiego juana, a także do wzrostów w kursie EUR/USD. W rezultacie osłabienia dolara mogliśmy również obserwować wzrost cen surowców, w tym srebra, które podskoczyło o ponad 6 proc., przekraczając 20 USD za uncję. Chiny jednak w weekend zdementowały wspomnianą plotkę, pozostawiając swoje restrykcyjne podejście do epidemii. Zdaje się jednak, że to nie zdołało zmienić pozytywnego sentymentu.

 

Plotka o zniesieniu polityki „zero Covid” w Chinach poruszyła rynkami. Kurs euro ponownie blisko parytetu? - 1Plotka o zniesieniu polityki „zero Covid” w Chinach poruszyła rynkami. Kurs euro ponownie blisko parytetu? - 1

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD, Daily

 

Euro zbliżyło się do parytetu z dolarem amerykańskim, przedłużając wzrosty powyżej poziomu 0,99 USD. Może mieć to także związek z oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny będzie dalej zacieśniał politykę monetarną, aby przeciwdziałać wysokiej inflacji. W zeszłym tygodniu prezes Lagarde powiedziała, że bank powinien nadal podnosić stopy procentowe, nawet jeśli wzrosło prawdopodobieństwo recesji w strefie euro. Ostatnie dane pokazały, że inflacja przyspieszyła do nowego rekordu 10,7 proc. w październiku. Wzrost inflacji, jak wynika z danych, jest napędzany przez ceny energii i żywności. W tym samym czasie wzrost PKB w regionie spowolnił do 0,2 proc. w okresie lipiec-wrzesień. Był to najsłabszy wzrost od sześciu kwartałów. 

 

 

Wypowiedzi ważne dla kursu euro

Reklama

Prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau stwierdził w poniedziałek, że szczyt inflacji w strefie euro powinien zostać osiągnięty w pierwszej połowie 2023 r. Wpływ kryzysu energetycznego na ogólny wzrost cen "zaniknie zaczynając prawdopodobnie od wiosny przyszłego roku" - powiedział The Irish Times członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, cytowany przez portal BBN. Wezwał on również do kontynuowania podwyżek stóp procentowych, dopóki nie okaże się, że inflacja bazowa osiągnęła swój szczyt, ale odmówił przewidywania, gdzie znajdą się stopy końcowe. "Naszym celem nie jest wywołanie recesji, ale poskromienie inflacji" - podkreślił Villeroy de Galhau.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej