Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny polityka chiny informacje gospodarcze

Miniony tydzień zakończył się przy niezłych nastrojach inwestycyjnych. Inwestorzy z ulgą przyjęli informacje o spadku oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów, mniej uwagi przywiązując do faktu, że wyniki dużych instytucji finansowych w USA nie za bardzo zachwyciły. Indeksy akcyjne lekko wzrosły, a rentowności obligacji na rynkach bazowych odreagowały wcześniejsze spadki. Ceny ropy pozostały bez większych zmian.

Notowania głównych walut były stabilne. W takim otoczeniu wahania kursu złotego były niewielkie. Rentowności krajowych obligacji lekko wzrosły po publikacji danych inflacyjnych, w których można było się dopatrzeć potwierdzenia uporczywości inflacji bazowej, ale także zapowiedzi nadciągającej dezinflacji. Podobny ruch odnotowały stawki FRA i IRS.

 

Kluczową publikacją tego tygodnia będą dane o aktywności gospodarczej Chin (wtorek nad ranem), które pokażą pierwsze efekty odejścia od polityki „zero covid”. Gwałtowne ożywienie chińskiego popytu mogłoby zintensyfikować procesy inflacyjne, które mogą się rozlewać po globalnej gospodarce. Na razie konsensus spodziewa się słabego jak na Chiny wyniku PKB w 4q22 (1,9% r/r) oraz - co ważniejsze - pogłębienia spadku sprzedaży detalicznej w grudniu. Jeżeli oczekiwania konsensusu co do sprzedaży potwierdziłyby się, to mogłoby wzmocnić rynkowe przekonanie o globalnej dezinflacji. Wsparciem dla przekonania o dezinflacji mogą być także dane z sektora konsumenckiego i mieszkaniowego w USA za grudzień (sprzedaż detaliczna w śr., pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w czw., sprzedaż domów na rynku wtórnym w pt.).

Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 1Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 1

Reklama

 

Wśród banków centralnych posiedzenia będą miały Bank Japonii (śr. nad ranem) oraz Norges Bank (czw.), czyli banki o diametralnie różnej pozycji w cyklu polityki pieniężnej. W przypadku BoJ inwestorzy już od pewnego czasu spekulują, że dojdzie w końcu do zwrotu i zacieśnienia monetarnego. BoJ jako jedyny z banków państw wysokorozwiniętych utrzymuje ultra-łagodną politykę pieniężną. Na drugim końcu spektrum znajduje się Norges Bank, po którym inwestorzy spodziewają się przynajmniej sygnalizacji zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych.

 

W tym tygodniu odbędzie się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, na którym dyskutowane będą kwestie m.in. deglobalizacji/reglobalizacji, gospodarki cyfrowej (wt.), fintech, przyszłości pracy (śr.), formuły pokojowej dla Ukrainy (czw.), czy też prognoz dla świata (pt.).

Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 2Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

Reklama

W czwartek po południu zaplanowano publikację minutes z grudniowego posiedzenia EBC. Będziemy w nim poszukiwać wskazówek co do skali i tempa dalszych podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Istotną kwestią może być także podejście EBC do zmniejszania sumy bilansowej w sytuacji, gdy strefę euro czeka rok rekordowych emisji papierów skarbowych.

 

W trakcie całego tygodnia będzie wiele wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych: szefowa EBC Ch.Lagarde (czw., pt.), a także J.Williams (wt., pt.), P.Harker (śr., pt.), L.Logan (śr.), Ch.Waller (pt.) z Fed oraz T.Jordan z SNB (pt.).

Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 3Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 3

 

W kraju poznamy grudniową inflację bazową (pn.) oraz dane z sektora konsumenckiego: styczniowe nastroje (czw.) oraz grudniowe wyniki rynku pracy (pt.). Ostateczne dane CPI rozwiały już wątpliwości co do tego, w którym kierunku na razie zmierza inflacja bazowa (nadal w górę). Dlatego ważniejszym wskaźnikiem będą płace, których koszto- i cenotwórcza rola jest istotna. Zarówno nasz szacunek, jak i konsensus nie wskazuje na sylwestrowe fajerwerki – tezę o spirali płacowo-cenowej trzymamy głęboko w szufladzie. Nasze myślenie o procesach ustalania płac idzie raczej w drugą stronę, tzn. spodziewamy się dostosowania rynku pracy do spadającej aktywności poprzez obniżenie realnej (a w niewielkim stopniu nawet nominalnej) dynamiki płac, a nie poprze redukcję zatrudnienia, jak to miało miejsce w poprzednich okresach dekoniunktury. Szczegóły dotyczące danych są w kalendarzu.

Reklama

Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 4Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 4

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 5Chiny wstrząsną światem? [Dziennik Ekonomiczny] - 5

Czytaj więcej

Artykuły związane z chiny polityka chiny informacje gospodarcze