Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny ubezpieczeń dla rolników

Wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, wyraziste zjawisko El Niño i słaby monsun w południowej Azji to kluczowe czynniki wpływające na produkcję towarów rolnych w bieżącym roku. Jednak kluczowym trendem długoterminowym jest rosnąca nieprzewidywalność pogody wynikająca ze zmian klimatycznych – a mogąca zaburzać produkcję wielu surowców i towarów w kolejnych latach.

 

Czytaj również: Cena surowca najwyższa od 40 lat! "Jest na wagę złota"

 

Kluczowe informacje:

Surowce energetyczne:

  • Sezon huraganowy, który trwa w rejonie Zatoki Meksykańskiej na przełomie lata i jesieni, na razie cechuje się łagodnością. Dopiero pojawienie się huraganu w rejonie wybrzeży Teksasu i Luizjany mogłoby doprowadzić do potencjalnego zaburzenia produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego na morskich platformach wydobywczych w USA oraz Meksyku.

 

Czytaj również: Recesja w 2024 jest o krok. Zwróć uwagę na ceny tych surowców, ostrzegają analitycy

 

Metale:

  • Jednym z kluczowych wyzwań w sektorze wydobywczym, zwłaszcza w krajach Ameryki Południowej, jest coraz większa liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ulewne opady deszczu oraz regularnie nawracające trudności z dostępem do wody w kopalniach metali m.in. w Peru i Chile prowadzą do pojawiających się okazjonalnie przerw w działalności operacyjnej kopalń. Na razie ten proces nie zaburza istotnie wydobycia, jednak z czasem konieczność reorganizacji działań w kopalniach pod kątem lepszej dostępności do wody może doprowadzić do wzrostu kosztów wydobycia metali.
  • Wysokie temperatury dotychczas doprowadziły do ograniczeń w wydobyciu i przetwarzaniu metali w Chinach i Europie za sprawą ograniczonego dostępu do energii wodnej.
Reklama

 

Czytaj również: Cena metalu przed wystrzałem. Wysoka prognoza i korzystny układ sił na rynku

 

Towary rolne:

  • Ziemia mierzy się z trzecim z rzędu rokiem rekordowo wysokich temperatur, co przekłada się na pożary, przyspieszone tempo topnienia lodowców i powodzie. To z kolei przekłada się na produkcję towarów rolnych.
  • Największe przełożenie na letnią produkcję wielu towarów rolnych ma zjawisko El Niño. Przekłada się ono na podwyższone temperatury powietrza na półkuli północnej i prowadzi do obniżenia jakości produkowanych zbóż. W tym sezonie El Niño pojawia się po raz pierwszy od 14 lat (od sezonu 2009/2010).
  • Łagodny sezon huraganowy w rejonie Zatoki Meksykańskiej na razie nie ma istotnego przełożenia na produkcję towarów rolnych – dopiero pojawienie się huraganu w południowych stanach USA mogłoby zaburzyć produkcję bawełny i soku pomarańczowego na skutek potencjalnych zniszczeń upraw.
  • Wyjątkowo niski poziom opadów monsunowych przyczynił się do oczekiwań niższych plonów wielu towarów rolnych w Indiach. Oczekiwane jest ograniczenie eksportu cukru z Indii i Tajlandii, czyli krajów będących kluczowymi graczami na tym rynku.
  • Coraz większa niepewność związana z sytuacją klimatyczną winduje ceny ubezpieczeń dla rolników, co przekłada się na wyższe koszty upraw.

 

Czytaj również: Cena tego kruszcu bije rekordy! Zaliczyła wzrost o 1900% od czasu klęski kursu dolara [INFOGRAFIKA]

 

Konkluzja:

Zmiany klimatyczne prowadzą do coraz większej nieprzewidywalności pogody, co przekłada się na obecne i potencjalne problemy z produkcją wielu surowców i towarów. W tym sezonie na pierwszy plan wybija się jednak zjawisko El Niño, które statystycznie prowadzi do wyższych stóp zwrotu z inwestycji na rynkach towarów rolnych ze względu na jego uderzenie w uprawy.

 

Reklama

Ten czynnik jest najistotniejszy dla cen: towarów rolnych

 

Wpływ tego czynnika na ceny surowców: pozytywny

 

Źródła: Reuters, Departament Rolnictwa USA

 
Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny ubezpieczeń dla rolników