Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny mieszkań styczeń

Na skróty:

  • Nowy rok rozpoczął się od kontynuacji wzrostów cen mieszkań na rynku pierwotnym, co potwierdzają dane rynekpierwotny.pl
  • W 11 z 16 najwiekszych polskich aglomeracji ceny ofertowe mieszkań poszły w górę w porównaniu do grudnia
  • W kolejnym z miast średnie ceny przebiły granicę 10 000 PLN za mkw.
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 

Styczeń upłynął pod znakiem kontynuacji trendu wzrostowego cen mieszkań w Polsce - w pierwszym miesiącu 2024 roku w jedenastu z szesnastu najwiekszych aglomeracji średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym zanotowały wzrost w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Kolejna aglomeracja dołączyła również do „klubu 10 tys.+” za metr kwadratowy - tym razem jest nią Rzeszów (10 183 PLN za mkw. w styczniu), a najprawdopodobniej już niedługo podobny los spotka Białystok. Z szesnastu najwiekszych polskich aglomeracji przeciętna cena ofertowa nowych mieszkań nie przekracza 10 tys. PLN za mkw. już jedynie w Kielcach, Bydgoszczy i Białymstoku.

W styczniu największy wzrost cen mieszkań w skali miesiąca odnotował Lublin, gdzie stawki poszły w górę aż o 6,7 proc. w porównaniu do grudnia ubiegłego roku - średnia cena ofertowa na rynku pierwotnym wzrosła do 10 952 PLN za mkw.

Reklama

Spore wzrosty odnotowano również w Łodzi - dynamika cen w skali miesiąca wyniosła aż 4,4 proc., a średnia cena ofertowa osiągnęła poziom 10 899 PLN za mkw.

Wzrost o 2,4 proc. w porównaniu do grudnia 2023 roku zanotował również wspomniany Rzeszów, gdzie przeciętne ceny po raz pierwszy przekroczyły granicę 10 tys. PLN (10 183 PLN za mkw.).

Dynamika wzrostu w skali miesiąca w Warszawie wyniosła zaś 1,8 proc. Mieszkania w stolicy pozostają bezapelacyjnie najdroższymi w Polsce - przeciętna cena ofertowa w styczniu wzrosła do 17 120 PLN za mkw.

Nieco w tyle pozostaje Kraków, w którym średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w styczniu wyniosła 15 772 PLN (wzrost o 1,2 proc. w skali miesiąca).

 

Czytaj również: Stopy procentowe w Polsce - zła wiadomość dla kredytobiorców

Reklama

 

 

W styczniu średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły najmocniej w Gdańsku (który zanotował największy wzrost cen w 2023 roku) - w porównaniu do grudnia ubiegłego roku cena za mkw. spadła o 2,4 proc., do poziomu 14 706 PLN.

Spadek o 2,2 proc. odnotowano również w Olsztynie, gdzie średnia cena ofertowa wyniosła w styczniu 12 194 PLN za mkw.

Kiedy ceny mieszkań wreszcie przestaną rosnąć i dlaczego wzrosty nie wyhamowały po zakończeniu rządowego programu dopłat Bezpieczny Kredyt 2%?

Marek Wielgo, ekspert portalu rynekpierwotny.pl sygnalizuje, że aby średnia cena przestała rosnąć, deweloperzy muszą wprowadzić do oferty więcej mieszkań z tzw. segmentu popularnego:  “Bardzo ważne jest to, jakie mieszkania trafiają na rynek. Żeby ich średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, konieczny jest radykalny wzrost podaży mieszkań w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach, którzy muszą posiłkować się kredytem”.

Reklama

 

Czytaj również: Ceny mieszkań - 20 tys. za mkw. przebite, a pół miliona nie wystarczy na kawalerkę

 

Skalę zeszłorocznych wzrostów cen obrazuje zestawienie w skali roku - na koniec 2023 roku ceny nowych mieszkań rosły rok do roku w tempie dwucyfrowym we wszystkich największych aglomeracjach, poza Łodzią (+8 proc. rdr). Największą roczną dynamikę wzrostu zanotowało Trójmiasto, ze wzrostem cen na poziomie 27 proc. w skali roku, zaś na dwóch kolejnych miejscach uplasowały się Kraków (+24 proc. rdr) oraz Warszawa (+23 proc. rdr). O 18 proc. w ujęciu rocznym wzrosły średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym w Aglomeracji Katowickiej, zaś o 17 proc. rdr podrożały mieszkania w Poznaniu. We Wrocławiu cena metra kwadratowego zanotowała wzrost o 11 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

 

To cię zainteresuje: Polacy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę! I to bez rządowych dopłat

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny mieszkań styczeń