Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny materiałów budowlanych w 2024

Ceny materiałów budowlanych w Polsce spadają - od kilku miesięcy można już mówić o deflacji na tym rynku, bo wskaźnik rok do roku przyjmuje wartość ujemną. W grudniu spadek rok do roku okazał się zaskakująco duży, a jeszcze większym zaskoczeniem jest wręcz załamanie sprzedaży cementu i wapna w porównaniu do poprzedniego roku.

 

Na skróty:

  • Ceny materiałów budowlanych w Polsce kontynuują spadki
  • Dynamika cen spada już od połowy 2022 roku
  • Ogromny spadek popytu zanotowały kluczowe materiałów należących do podstawowej kategorii w budownictwie
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Kolejne spadki cen materiałów budowlanych

Ceny materiałów budowlanych w Polsce zanotowały w grudniu ubiegłego roku kolejny spadek, jak wynika z danych Grupy PSB Handel. W ostatnim miesiącu 2023 roku dynamika cen wyniosła -2,6 proc. w skali roku oraz -0,2 proc. w porównaniu do listopada. Jest to już czwarty z rzędu odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych, w którym wskaźnik osiąga ujemną wartość w skali roku. Od września 2023 roku materiały budowlane są przeciętnie tańsze niż były w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak podaje portal rynekpierwotny.pl spadek cen materiałów budowlanych od września do grudnia ubiegłego roku jest już całkiem znaczny i wynosi ok. -5 proc.

Reklama

 

 

Trudno więc mówić już o korekcie cen na rynku materiałów budowlanych w Polsce  - dynamika cen spadała konsekwentnie przez cały ubiegły rok, z poziomu 17 proc. w skali roku odnotowanego w styczniu do wspomnianych już -2,6 proc. rok do roku w grudniu. To jednak nie wszystko, bo ceny materiałów budowlanych notują spadkową dynamikę od pierwszej połowy 2022 roku. Warto przypomnieć, że w okresie kwiecień-maj materiały budowlane były droższe średnio o 34 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Trwające od wielu miesięcy spadki dynamiki cen są więc konsekwencją i odreagowaniem rosnącej presji cenowej na przełomie 2021 i 2022 roku.

Reklama

 

Zobacz także: Kredyty hipoteczne - padł historyczny rekord! Ceny mieszkań NIE będą spadać?

 

 

Grudniowe dane dotyczące dynamiki cen konkretnych materiałów budowlanych jak zwykle są bardzo zróżnicowane. Spośród 20 kategorii głównych, wyszczególnianych przez PSB Handel, 7 odnotowało wzrosty, zaś aż 13 spadki cen w skali roku.

Reklama

Najwyższy wzrost cen w skali roku (16,6 proc.) odnotowały cement i wapno. Farby i lakiery podrożały średnio o nieco ponad 7 proc. w skali roku, natomiast chemia budowlana podrożała przeciętnie o 3,1 proc. rdr.

Największy spadek cen w ujęciu rocznym odnotowały w grudniu: płyty OSB i drewno (-24,7 proc.), izolacje termiczne (-8,5 proc.) oraz materiały z kategorii ściany i kominy (-6,2 proc.).

 

Czytaj również: Ceny mieszkań 2023 - dwucyfrowe wzrosty! Są miasta ze zwyżką 20%

 

Jeśli chodzi zaś o dynamikę sprzedaży Grupy PSB Handel w grudniu, to z 20 kategorii asortymentu aż 12 zanotowało spadek w skali roku.

Reklama

Największe spadki sprzedaży odnotowały cement i wapno - wyniosły one aż -44,3 proc. w porównaniu do grudnia 2022 roku. O niemal 42 proc. rdr spadła sprzedaż asortymentu z kategorii otoczenie domu, zaś dachy i rynny odnotowały spadek sprzedaży o ponad 28 proc. w skali roku.

Największy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym odnotowały artykuły wykończeniowe - dynamika wzrostu wyniosła 30,6 proc. rdr.

Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl „szczególnie ciekawie, acz i dość niepokojąco wygląda grudniowe załamanie popytu na cement - wapno, czyli podstawową grupę towarową wykorzystywaną w budownictwie. Poważny regres popytowy zanotowały ponadto: otoczenie domu, dachy - rynny, płyty OSB – drewno, sucha zabudowa czy izolacje termiczne, czyli kolejne najważniejsze materiały wykorzystywane przy wznoszeniu domów.” 

Dane publikowane przez PSB Handel nie są oficjalną miarę cen materiałów budowlanych, ale dają istotny wgląd w trendy na tym rynku.

GUS opublikuje grudniowy odczyt cen produkcji budowlano-montażowej w najbliższy piątek. W listopadzie wskaźnik wzrósł o 8 proc. w skali roku.

Reklama

 

Czytaj również: Deweloperzy z GPW odkryli karty - za nami tłusty rok, ale to w 2024 ma być grubo 

Czytaj więcej