Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena skupu dolara

Wyższe prognozy gospodarcze dla amerykańskiej gospodarki oraz potencjalna pierwsza podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w 2023 roku spowodowały, że dolar amerykański od środowego posiedzenia FOMC do piątku umacniał się. Od początku tygodnia dolar jednak traci na wartości głównie ze względu na oczekiwanie rynku na wczorajszą wypowiedź szefa Fed Jeroma Powella. Pomimo tego, że część przedstawicieli FOMC (Bullard, Kaplan) coraz częściej mówi o ograniczeniu skupu aktywów, to jednak prezes Fed ma decydujący głos, a rynki przed dalszym pozycjonowaniem wolą poczekać na potwierdzenie jastrzębich sygnałów.

Powell podczas swojego przemówienia w Kongresie powtórzył swoje wcześniejsze założenia dotyczące przejściowej wyższej inflacji. Dodał również, że inflacja na poziomie 5% nie będzie akceptowalna. Jerome Powell nie dodał niczego nowego, co zostało pozytywnie odebrane przez ryzykowne aktywa. Jeżeli okażę się, że kolejne wakacyjne odczyty inflacji w USA będą niższe od poprzednich, to rynki mogą odroczyć swoje oczekiwania do podwyżek stóp procentowych i redukcji bilansu. Jeżeli inflacja będzie niższa to warto również zwrócić uwagę na tempo spadku inflacji.

Po ostatniej zmienności na EURUSD można przypuszczać,

że rynek czeka na silne potwierdzenie po stronie Fed i Powella do jastrzębich zmian w polityce Fed. Nawet jeżeli Fed rozpocznie redukcję bilansu to w pierwszej kolejności prawdopodobnie będzie się pozbywać obligacji MBS. Skup obligacji USA może być nadal kontynuowany ze względu na ogromny wzrost zadłużenia USA. Pomimo tego, że wśród największych banków inwestycyjnych zdanie na temat siły dolara jest podzielone, to nikt nie zakłada dużego ruchu w jedną stronę, dlatego też okres wakacyjny dla amerykańskiego dolara może być neutralny (przy założeniu braku jakiegokolwiek zaskoczenia po stronie danych z USA i wypowiedzi Jeroma Powella).

Reklama

EURUSD od poniedziałku zaczął delikatnie odbijać i zaczęła tworzyć się potencjalna formacja spodka, jednak powrót do poziomów sprzed posiedzenia Rezerwy Federalnej może zająć trochę więcej czasu niż spadek z 1.2115 do 1.1900.

Co dalej z dolarem i złotem?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1Co dalej z dolarem i złotem?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

GBPUSD w przeciwieństwie do EURUSD odrobił już 60% ruchu spadkowego,

a siła funta może być skorelowana z oczekiwaniami rynku co do zmian w polityce monetarnej banku Anglii. Bank of America zakłada, że pierwsza podwyżka stóp procentowych może pojawić się w maju 2022 roku. Przeszkodą w normalizacji polityki może być wariant delta koronawirusa oraz skuteczność szczepionki. Drugim zagrożeniem pozostają potencjalne problemy z implementacją Brexitu, który może negatywnie wpłynąć na wymianę handlową z UE. Jeżeli którykolwiek z wymienionych czynników zrealizuje się, to prognoza może być zrewidowana.

 Co dalej z dolarem i złotem?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2Co dalej z dolarem i złotem?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2

Złoto po jastrzębim komunikacie Rezerwy Federalnej straciło na wartości,

jednak w poprzednim tygodniu można było zaobserwować dalszy napływ kapitału do funduszy ETF opartych o złoto. Potencjalna niższa inflacja w okresie wakacyjnym w USA może być pozytywnym sygnałem dla złota. Pomimo tego, że Fed może kontynuować rozmowy o redukcji bilansu, to jednak realne stopy procentowe w USA prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez dłuższy okres, co również może być dobrze odebrane przez rynek.

Reklama

Co dalej z dolarem i złotem?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 3Co dalej z dolarem i złotem?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 3

Nota prawna

Czytaj więcej