Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena detaliczna energii elektrycznej gus

Opublikowana wczoraj produkcja sprzedana przemysłu za listopad zaskoczyła - wynik 15,2% r/r przebił najbardziej optymistyczne oczekiwania. Dziś GUS będzie kontynuował publikacje krajowych danych. Tym razem przyjdzie czas na sprzedaż detaliczną i produkcję budowlano-montażową.

Odpowiadając na pytanie z tytułu: w przypadku sprzedaży nie spodziewamy się aż tak spektakularnych wyników. Sprzedaż detaliczną szacujemy na 8,2% r/r w cenach stałych (konsensus 8,7% r/r). Niezmiennie prognozujemy słabą sprzedaż samochodów. Pozostałe kategorie znacznie lepiej. Pomaga baza z zeszłego roku (restrykcje).

Prognozujemy, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,4% r/r (konsensus 6% r/r). Wzrosty cen w produkcji budowlano-montażowej stanowią skuteczną barierę przed rozpędzeniem się tej kategorii. Wciąż najlepiej radziła sobie (naszym zdaniem) kategoria roboty budowlane i specjalistyczne.

Opublikowane zostaną też wyniki badań koniunktury przedsiębiorstw GUS za grudzień.

Produkcja sprzedana wystrzeliła, podobnie jak jej ceny

Nie jest to tytuł na wyrost. Listopadowy wynik produkcji sprzedanej przemysłu znacząco przebił prognozy (15,2% r/r vs oczekiwane 8,5% r/r i nasza prognoza 8,8% r/r). Obstawiamy, że niewielkie udrożnienie łańcuchów dostaw mogło prowadzić - w warunkach nagromadzenia zapasów - właśnie do takich spektakularnych efektów. Niewiele mówi to nam o kondycji popytu w gospodarce. Raczej mamy do czynienia z przesunięciami zapasów i towarów na wielu poziomach. Pozostawiamy prognozę PKB na ten rok bez zmian: 5,5%.

Reklama

https://makroekonomia.mbank.pl/169322-produkcja-sprzedana-wystrzelila-podobnie-jak-jej-ceny

Prognozy dla stóp procentowych i walut (z komentarzem)

Ostatni tydzień przyniósł decyzje najważniejszych globalnie banków centralnych (Fed i EBC). Ten tydzień przyniósł rewizję naszej ścieżki PKB, zmieniliśmy też prognozę kolejnych kroków RPP wraz z rewizją stopy docelowej do 4%. Podsumowujemy ostatnie zmiany w polityce pieniężnej i piszemy o perspektywach na najbliższe kwartały. Do tego nasze spojrzenie na kursy walutowe (link poniżej).

https://makroekonomia.mbank.pl/169275-prognozy-dla-stop-procentowych-i-walut-z-komentarzem

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Polska: GUS opublikował wczoraj wstępne dane z BAEL za III kwartał. Są one całkiem optymistyczne. Stopa bezrobocia (liczona wg BAEL) spadła z 3,5% do 3%. Spadek stopy bezrobocia to efekt wzrostu zatrudnienia (a nie odpływów do bierności). Liczba osób pracujących wzrosła z 16 597 tys. do 16 184 tys (+217 tys.), liczba bezrobotnych spadła z 606 tys. do 528 tys. (-78 tys.), spadła też liczba biernych zawodowo (o 176 tys.). W efekcie wzrósł wskaźnik aktywności zawodowej z 57,6% do 58,2%.

Czy sprzedaż wystrzeli jak produkcja? Garść newsów ekonomicznych od mBanku - 1Czy sprzedaż wystrzeli jak produkcja? Garść newsów ekonomicznych od mBanku - 1

Hardt (RPP): "Oczywiście stopy poszły w górę mocno, i czeka nas pewnie kolejna podwyżka w styczniu. (...) Moim zdaniem, jest bardzo prawdopodobna powtórka, czyli 50 pb, 0,5 pkt. proc. stopy w górę w styczniu, ale niestety to jeszcze prawdopodobnie nie będzie ostatni ruch w górę. (...) Myślę, ze przed RPP jeszcze kilka ruchów stopami w górę" - powiedział członek RPP w wywiadzie dla telewizji wPolsce (cytat za PAPbiznes)

Reklama

Twitter Post

∙ Łon (RPP): "Osobiście niczego w tej mierze [podwyżki stóp] nie wykluczam, choć wolałbym, żeby proces spadku inflacji w Polsce rozpoczął się na tyle szybko, żeby stóp procentowych nie trzeba było już podwyższać. Oczywiście jako realista i pragmatyk biorę pod uwagę różnego typu scenariusze, także i taki w którym pojawią się okoliczności przemawiające za zasadnością poparcia przeze mnie jakiejś stosunkowo małej podwyżki stóp." napisał członek RPP dla portalu wGospodarce.pl. Zwrócił m.in. również uwagę, że "gdyby okazało się, że pojawiłyby się szczególnie niepokojące informacje dotyczące wzrostu liczby zakażeń koronawirusem można by potraktować ten czynnik jako przemawiający w poważnym stopniu za utrzymaniem stóp procentowych w styczniu na dotychczasowym poziomie".

Morawiecki: "My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera na co najmniej pół roku VAT na podstawowe produkty żywnościowe" (cytat za PAPbiznes).

Z Komisji Europejskiej natomiast płyną na razie jedynie sygnały o tym, że przygotowywana jest odpowiedź na pismo polskiego rządu w sprawie VAT na żywność.

∙ Polska: Podano daty przeglądów przyszłorocznych polskich ratingów. Agencja S&P zaplanowała je na 1 kwietnia i 30 września, natomiast Fitch na 18 lutego i 22 lipca.

∙ Niemcy: Joachim Nagel ma zastąpić Jensa Weidmanna na stanowisku szefa Bundesbanku.

Reklama

Twitter Post

Czytaj więcej