Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bogaci

  • Dlaczego najzamożniejsi Amerykanie stają się jeszcze bogatsi?
  • Jak to możliwe, że ich majątki wzrosły o 50% w 4 lata?
  • Co z resztą ludzi?

 

Giełda akcji napchała kieszenie bogaczy w USA

Według nowych danych Rezerwy Federalnej, majątek 1% najbogatszych Amerykanów osiągnął rekordowy poziom 44,6 bln USD (bilionów dolarów) pod koniec 2024 roku. Powodem jest przede wszystkim zwyżka notowań akcji na giełdzie, która napompowała portfele bogaczy.

Aby dołączyć do grona najbogatszych Amerykanów, należy posiadać majątek o wartości przekraczającej 11 mln USD. Tylko w ostatnich kwartale 2023 roku, wartość majątku 1% najbogatszych obywateli USA wzrosła o 2 bln USD. Odpowiada to zwyżce o blisko 5% na przestrzeni zaledwie trzech miesięcy. 

Wartość giełdowych inwestycji posiadanych przez 1% najbogatszych w USA wzrosła do 19,7 bln USD z 17,65 bln USD zaledwie trzy miesiące wcześniej. Jako inwestycje na giełdzie rozumiane są posiadane akcje czy udziały w funduszach inwestycyjnych.

Reklama

Co ciekawe, wartość prywatnych firm amerykańskich bogaczy spadła, ale z kolei wzrosła wartość ich nieruchomości, co zniwelowało wzrost. W rezultacie, cała zwyżka majątków 1% najbogatszych Amerykanów wynikała z hossy na rynku akcji.

Tymczasem, indeks S&P 500 w I kwartale 2024 roku zyskał około 10%. W rezultacie, bogaci mogli stać się jeszcze bogatsi niż wskazują najnowsze dane z ostatniego kwartału zeszłego roku.

Według raportu Fed, najbogatsze 1% Amerykanów posiada około połowę wszystkich akcji w rękach inwestorów indywidualnych. Z kolei najzamożniejsze 10% jest posiadaczami aż 87% akcji w rękach osób fizycznych. 

 

Zobacz także: Wielka hossa ogromnych spółek. Czy coś ją przerwie? Te akcje zdominują giełdę

 

Reklama

Wykres: Majątek 1% najbogatszych Amerykanów

Źródło: Fed, CNBC.

 

Trend zwiększania majątków wśród najbogatszej warstwy społeczeństw w USA nie jest żadną nowością. Gwałtowny wzrost rynku akcji po pandemii czy dynamicznie drożejące nieruchomości są jednymi z powodów wzrostu ich stanu posiadania. Od 2020 roku łączny majątek 1% najbogatszych Amerykanów wzrósł o prawie 15 bln USD, czyli o 49%! 

Reklama

Przedstawiciele amerykańskiej klasy średniej również odnotowali wzrost bogactwa, przy czym środkowa grupa (od 50% do 90% najzamożniejszych Amerykanów) odnotowało wzrost majątku przeciętnie o 50%.

Pod koniec IV kwartału 2023 roku, grupa 1% najbogatszych odpowiadała za 30% majątku narodowego Stanów Zjednoczonych, podczas gdy górne 10% odpowiadało za 67% łącznego majątku.

 

Zobacz również: Giełdowa mania na akcjach spółki Donalda Trumpa. Spekulacja trwa w najlepsze

 

Bogaci stają się bogatsi, bo są… bogatsi?

Ekonomiści twierdzą, że hossa rynek akcji daje dodatkowy impuls do wydatków konsumentów. Jest to tak zwany poprzez tak zwany "efekt majątkowy" (“efekt bogactwa”).

Reklama

To zjawisko mające miejsce, gdy osoby posiadające już pewne zasoby finansowe zdobywają coraz więcej pieniędzy, ponieważ posiadają coraz więcej lepszych możliwości, co prowadzi do dalszego wzrostu ich majątku. Innymi słowy, im więcej pieniędzy ktoś ma, tym łatwiej jest mu zarabiać jeszcze więcej.

"Efekt bogactwa wynikający z rosnących cen akcji jest potężnym bodźcem dla zaufania konsumentów, ich wydatków i wzrostu gospodarczego" - stwierdził główny ekonomista Moody's Analytics, działu analitycznego znanej agencji ratingowej.

"Oczywiście, podkreśla to wrażliwość gospodarki, zwłaszcza gdyby rynek akcji miał się załamać. Nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale jest to scenariusz, biorąc pod uwagę, że notowania na rynku akcji wydają się być znacznie zawyżone" - dodał ekspert Moody’s

Hossa na giełdzie akcji przynosi ogromne korzyści osobom zamożnym. Im bogatszy Amerykanin, tym większy udział udziałów w spółkach giełdowych w jego portfelu. Spójrzmy na wykres poniżej, gdzie kolor błękitny oznacza akcje:

Reklama

Źródło: visualcapitalist.com na bazie danych FED.

 

W rezultacie, na majątek najbogatszych Amerykanów w dużej mierze wpływają te czynniki, które pobudzają notowania spółek giełdowych. Są to między innymi wydatki konsumentów i koniunktura w gospodarce. Tymczasem, majątki klasy średniej czy osób gorzej sytuowanych zależą w większym stopniu od ich pensji czy wartości ich nieruchomości.

Akcje stanowią rosnący udział w aktywach bogaczy. Stanowiły one 37,8% całkowitego udziału w aktywach 1% najbogatszych Amerykanów na koniec 2023 roku, w porównaniu z 36,5% wcześniej w 2023 roku, szacuje Charles Schwab.

"Podczas gdy wzrost cen akcji może wiązać się z większym zaufaniem, niekoniecznie musi wskazywać na większe wydatki na wyższym poziomie" - zauważyli ekonomiści Charles Schwab.

Reklama

 

Czytaj również: Kryzys nieruchomości wpłynie na banki i sektor finansowy - ostrzega agencja Fitch. Powtórka z 2007?

Czytaj więcej