Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Czech

CZ: Dziś poznamy decyzję banku centralnego Czech dotyczącą stóp procentowych. Konsensus wskazuje na wzrost głównej stopy do 2,00% z 1,50%, aczkolwiek według słów wiceprezesa Banku Czech skala podwyżki może być większa.

Polski złoty (PLN) coraz mocniejszy, podwyżka stóp procentowych robi swoje. Posiedzenie Fed nie wpłynęło na kurs EUR/USD - 1Polski złoty (PLN) coraz mocniejszy, podwyżka stóp procentowych robi swoje. Posiedzenie Fed nie wpłynęło na kurs EUR/USD - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Rada Polityki Pieniężnej podniosła na listopadowym posiedzeniu stopę referencyjna, depozytową oraz lombardową o 75 pkt. baz. W rezultacie stopa referencyjna wzrosła do 1,25% i obecnie jest tylko o 25 pkt. baz. niższa niż przed wybuchem pandemii, kiedy wynosiła 1,50%. Przypomnijmy, iż zaledwie dwa miesiące temu prezes A. Glapiński uważał podwyżkę stóp w tym roku za „szkolny błąd", choć kumulowały się sygnały utrwalania się inflacji na wysokim poziomie. Decyzja o wzroście kosztu pieniądza była spodziewana, jednak skala podwyżki zaskoczyła (rynki finansowe oraz analitycy spodziewali się podwyżki o 50 pkt. baz.). Podwyżka w listopadzie to w naszej ocenie słuszna decyzja, ponieważ zdecydowana reakcja banku centralnego jest konieczna dla zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych w średnim okresie. Opóźniona reakcja RPP na piętrzące się ryzyka inflacyjne oznacza, iż dostosowanie w polityce pieniężnej musi być szybsze i gwałtowniejsze.

Konferencja prezesa A. Glapińskiego po posiedzeniu niewiele wniosła w ocenę perspektyw polityki pieniężnej. Także retoryka komunikatu po posiedzeniu jest praktycznie taka sama jak miesiąc temu. Biorąc pod uwagę perspektywy inflacji, która w perspektywie 2023 r. nie wróci do pasma celu inflacyjnego (na taki scenariusz wskazuje projekcja inflacji NBP), a także utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej, podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, choć dotychczasowa komunikacja RPP stanowi źródło niepewności co do terminów i skali kolejnych decyzji. Uważamy jednak, że obecna Rada może chcieć zakończyć swoją kadencję ze stopą referencyjną na poziomie 1,50%, czyli tak jak przed wybuchem pandemii. Nie wykluczamy, że kolejny ruch zostanie dokonany już w grudniu. Nie uważamy jednak, że będzie to koniec cyklu normalizacji polityki pieniężnej i RPP nowej kadencji kontynuować będzie proces podwyżek stóp do poziomu 2,5%.

US: Zgodnie z oczekiwaniami bankierzy centralni w USA utrzymali główną stopę procentową na poziomie 0.00%-0.25% oraz ogłosili rozpoczęcie jeszcze w listopadzie stopniowego zmniejszania (tapering) programu skupu aktywów przez Fed o 15 mld USD miesięczne z dotychczasowej skali wynoszącej 120 mld USD. Może ona ulec zmianie w przyszłości, aczkolwiek podczas konferencji prasowej przewodniczący Fed J.Powell powiedział, że prawdopodobne jest utrzymanie deklarowanej wielkości redukcji w przyszłości tak, aby w połowie 2022 r. program wygasł. Decyzja o taperingu była praktycznie przesądzona, a w centrum uwagi były perspektywy stóp procentowych w USA oraz ocena trwałości wysokiej inflacji. J.Powell powiedział w tym kontekście, że ograniczenia w podaży w USA trwają dłużej niż przewidywano, ale powinny wygasnąć. Dodał jednocześnie, że jeden z warunków podwyżki stóp - pełne zatrudnienie, może zostać osiągnięte w połowie przyszłego roku. Naszym zdaniem spodziewana wysoka inflacja, szybko rosnące płace i poprawiające się zatrudnienie, wspierają oczekiwania rynkowe zakładające 1-2 podwyżki stóp w przyszłym roku.

Reklama

Polski złoty (PLN) coraz mocniejszy, podwyżka stóp procentowych robi swoje. Posiedzenie Fed nie wpłynęło na kurs EUR/USD - 2Polski złoty (PLN) coraz mocniejszy, podwyżka stóp procentowych robi swoje. Posiedzenie Fed nie wpłynęło na kurs EUR/USD - 2

Rynki na dziś

Złoty – zgodnie z oczekiwaniami – pozostaje mocniejszy po wczorajszej podwyżce stóp procentowych. Co najistotniejsze dla technicznego obrazu notowań kurs EUR/PLN obniżył się poniżej bariery 4,60 i obecnie porusza się nieco ponad dwa grosze od niej. Liczymy, iż dzisiejszy dzień przyniesie próbę stabilizacji notowań wokół 4,58 w oczekiwaniu na nowe impulsy. Na rynku eurodolara wczorajsze posiedzenie Fed nie wywołało zmienności. Zakończyło się zgodnie z oczekiwaniami, a więc ogłoszeniem rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów oraz podkreśleniem wstrzemięźliwości w podnoszeniu stóp procentowych. Wydarzeniem dnia na krajowym rynku długu będzie przetarg zamiany, na którym Ministerstwo Finansów sprzeda papiery OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432, a odkupi PS0422, OK0722 i WS0922 zwiększając tym samym prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych do ok.10%.

 

Czytaj więcej