Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bandazowanie stopy w chinach

Wczoraj posiedzenie decyzyjne miały m.in. bank centralny Czech (CNB) oraz bank centralny Anglii (BoE). Zaczynając od naszych południowych sąsiadów. Decyzja CNB o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie (główna 7%) była lekko gołębią niespodzianką, gdyż rynek oczekiwał nieznacznego ruchu w górę (25 p.b.). Przerwana została seria 9 kolejnych spotkań, na których stopy były podnoszone.

Na radarze banki centralne: dwie odmienne decyzje (BoE, CNB) - 1Na radarze banki centralne: dwie odmienne decyzje (BoE, CNB) - 1

Wczorajszy ruch CNB, który był w awangardzie polityki monetarnej nakierowanej na zwalczanie inflacji (przeszło rok temu był jednym z pierwszych banków centralnych, który zdecydował się na rezygnację z luźnej polityki), stanowi możliwy przedsmak tego, co nas czeka w nadchodzących miesiącach w odniesieniu do zachowania innych BC.

CNB wczoraj nie wykluczył kolejnych podwyżek stóp, jeśli tego będzie wymagała sytuacja. Ale jednocześnie zwiększył swoją tolerancję dla inflacji powyżej celu i wydłużył horyzont polityki monetarnej z 12-18 miesięcy do 18-24 miesięcy. Najnowsze projekcje banku wskazują na średnioroczną CPI 16,5% w ’22 (poprzednio 13,1%) oraz 9,5% w ’23 (poprzednio 4,1%). A zatem pomimo znacznej rewizji prognoz inflacji w górę w okresie najbliższych 18 miesięcy, bank przerywa zacieśnianie monetarne.

Reklama

Decyzja CNB naszym zdaniem redukuje presję na dalsze podwyżki stóp procentowych NBP.

 

 

Bez niespodzianek po stronie stóp procentowych zakończyło się posiedzenie BoE, ale... Konsensus zakładał ruch o 50 p.b. w górę i taka decyzja zapadła. Na dodatek znalazła szerokie poparcie i przegłosowana została w stosunku 8-1. To 6 z rzędu podwyżka stóp procentowych BoE i jednocześnie największa w cyklu. Nie obyło się jednak bez swego rodzaju małej sensacji.

Reklama

Kluczową niespodzianką wczoraj była retoryka banku. BoE jako pierwszy z głównych banków centralnych dał do zrozumienia, że walka z inflacją nie obędzie się bez znacznych kosztów po stronie gospodarki. Przy oczekiwanej inflacji sięgającej przeszło 13% r/r w 4Q’22 (wobec 9,4% r/r w czerwcu) i szansami na jej powrót do celu (2%) dopiero w z końcem ’24 BoE jest nastawiony na dalsze podwyżki stóp procentowych pomimo, że jednocześnie spodziewa się, że gospodarka Wielkiej Brytanii w ’23 wejdzie w recesję, z której wyjdzie dopiero w okolicy drugiej połowy ’24. W tym czasie stopa bezrobocia ma sukcesywnie rosnąć, z 3,8% w ostatnim czasie do 6,3% w ’25.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z bandazowanie stopy w chinach