Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

atomowa energia

Wielka Brytania chce uniezależnić siebie i inne kraje Zachodu od Rosji. Krok ze strony brytyjskiego rządu ma sprawić, że nisko wzbogacony uran będzie produkowany także na Wyspach Brytyjskich. Ambitny plan ma zostać zrealizowany w przeciągu kolejnych 10 lat.

 

  • Program nisko wzbogaconego uranu może dostarczyć paliwo do reaktorów reszcie świata
  • To może pomóc w dalszej izolacji Moskwy
  • Inwestycja ma wartość ponad 1,5 mld PLN

 

 

Wielka Brytania stawia na atom i wypowiada “wojnę” Rosji

Reklama

Wielka Brytania zainwestuje 300 mln GBP (około 1,5 mld PLN) w stworzenie specjalnego paliwa do zasilania reaktorów jądrowych nowej generacji. Celem jest podważenie dominacji Rosji na globalnym rynku energii.

Nisko wzbogacony uran, zwany HALEU (High-Assay Low-Enriched Uranium), jest produkowany komercyjnie tylko w Rosji, a rządowe fundusze zostaną wykorzystane do krajowej produkcji paliwa wymaganego przez najbardziej zaawansowane reaktory.

“Brytyjski program może być w stanie dostarczyć paliwo do reaktorów reszcie świata i pomóc w dalszej izolacji od Moskwy” - stwierdził brytyjska sekretarz ds. bezpieczeństwa energetycznego, Claire Coutinho.

Kolejne 10 mln GBP zostanie przeznaczone na rozwój umiejętności i miejsc do produkcji innych zaawansowanych paliw jądrowych w Wielkiej Brytanii, jak wynika z informacji przekazanych przez Departament Bezpieczeństwa Energetycznego Zjednoczonego Królestwa.

Brytyjski urząd ma nadzieję, że planowane wzbogacanie uranu i produkcji paliwa w Anglii pomoże zabezpieczyć długoterminowe krajowe dostawy paliwa jądrowego i wesprze międzynarodowych sojuszników.

Reklama

 

Czytaj również: Brytyjska gospodarka ma poważne problemy. Może ją zmęczyć głęboka i długa recesja

 

"Postawiliśmy się Putinowi w kwestii ropy naftowej i gazu oraz rynków finansowych, nie pozwolimy mu trzymać nas dla okupu w kwestii paliwa jądrowego" - zaznaczyła sekretarz ds. bezpieczeństwa energetycznego, Claire Coutinho.

"Wielka Brytania dała światu pierwszą działającą elektrownię jądrową, a teraz będziemy pierwszym krajem w Europie poza Rosją, który będzie produkował zaawansowane paliwo jądrowe” - dodała. - "Będzie to miało kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w kraju i za granicą, i opiera się na historycznej przewadze konkurencyjnej Wielkiej Brytanii"

Inwestycja w następną generację energii jądrowej ma pomóc Wielkiej Brytanii przejść na gospodarkę zeroemisyjną. Celem jest zapewnienie także przystępnej cenowo energii.

Reklama

Zaawansowane reaktory modułowe są mniejsze. Inny jest także sposób budowy opartej na nich elektrowni, która jest szybsza i tańsza. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona po 2030 roku.

Rząd i przemysł wspólnie zainwestują do 26 mln GBP funtów w usługi konwersji uranu, aby przywrócić tę zdolność w Wielkiej Brytanii do końca dekady.

 

Czytaj również: Praca w Wielkiej Brytanii – wynagrodzenia na Wyspach Brytyjskich zaskakują

 

Wielka Brytania stawiła czoła krytyce

Premier Zjednoczonego Królestwa, Rishi Sunak, został w zeszłym roku oskarżony przez międzynarodowych ekspertów o osłabienie zobowiązań rządu UK dotyczących planów osiągnięcia zerowej emisji gospodarki. Chodziło między innymi o opóźnienie zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi.

Reklama

Jednak na szczycie klimatycznym COP-28 pod koniec 2023 roku jego administracja zobowiązała się do podjęcia globalnych wysiłków na rzecz zwiększenia wykorzystania energii jądrowej.

Na konferencji w Dubaju Wielka Brytania poparła globalną ambicję potrojenia mocy cywilnej energii jądrowej do 2050 roku jako sposób przejśćia na czystsze źródła energii.

 

Zobacz również: Cena metalu runęła o 82%. To nie koniec - prognozy ekspertów 2024

Czytaj więcej

Artykuły związane z atomowa energia