Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Analiza finansowa spółki - co nam powiedzą wskaźniki

Zaczynamy nowy cykl edukacyjny na kanale FXMAG, pierwszy który będzie poświęcony analizie finansowej spółek giełdowych. Krok po kroku, zaczynając od najprostszych zagadnień i po kolei omawiając kolejne tematy, pokażę Ci w jaki sposób możesz wykorzystać sprawozdania finansowe publikowane przez spółki giełdowe, jak oceniać kondycję finansową i perspektywy konkretnego biznesu, w jaki sposób porównywać go z konkurentami z tej samej branży. Nie zabraknie też tematów związanych ze wskaźnikami analizy fundamentalnej, które - jeśli umiejętnie je dobierzemy i wykorzystamy - mogą ułatwić nam selekcję wartościowych spółek do portfela. Tak więc, jeśli jeszcze nie subskrybujesz kanału FXMAG, to jest najlepszy moment żeby to zrobić i kliknąć w dzwoneczek, dzięki któremu nie przegapisz żadnego z odcinków. Zaczynamy!

 

 

Co to znaczy analizować spółkę?

Reklama

Nasz kurs nosi znamienną nazwę - Jak analizować spółki? A jego partnerami są Biuro Maklerskie Alior Banku i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Przyznam się, że już od jakiegoś czasu chciałem stworzyć jak najbardziej przystępny cykl poświęcony analizie finansowej spółek, bo wiem że spora część inwestorów indywidualnych dobiera spółki do swojego portfela w oparciu o to jak wygląda wykres ich notowań, często w zupełnym oderwaniu od fundamentów. A jeżeli już patrzymy na sprawozdania finansowe, to często ograniczając się do podstawowych parametrów, takich jak przychody, wynik netto czy wynik EBITDA. A to jednak trochę za mało, by ocenić sytuację finansową danej spółki.

Ale po kolei! Cykl jest przeznaczony dla osób początkujących, ale z czasem będę poruszał coraz bardziej złożone zagadnienia, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

____Alior szablon____

 

Zacznijmy od tego co to w ogóle znaczy: analizować spółkę

Reklama

Chodzi tu przede wszystkim o ocenę tego jaka jest obecna sytuacja danego przedsiębiorstwa, jak wypada na tle szerokiego rynku i innych firm z sektora, no i przede wszystkim jakie ma perspektywy na przyszłość, zarówno pod kątem wyników finansowych, rozwoju działalności, jak i przyszłej wyceny akcji. Wiadomo bowiem, że do portfela chcemy dobierać takie spółki, których rynkowa wartość będzie z czasem rosła, a biznes się rozwijał.

Rodzajów analizy jest co najmniej kilka, natomiast ja skupię się przede wszystkim (choć oczywiście nie tylko) na jednym z elementów analizy fundamentalnej, czyli na analizie finansowej spółek.

Zobacz także: Analiza fundamentalna. Co to jest i jak wykorzystać analizę fundamentalną w tradingu?

 

Czym jest analiza finansowa?

Oczywiście nie będę robił teraz wykładu na temat tego na czym polega, w jakiej kolejności analizy fundamentalnej i z jakich elementów składa się analiza finansowa spółki, bo wiem że większość z Was nie dotrwałaby do końca tego video, a książek i podręczników - nawet dostępnych za darmo w sieci - jest na ten temat naprawdę sporo. Dla wielu inwestorów to właśnie analiza finansowa jest takim synonimem patrzenia na spółkę z perspektywy fundamentalnej, chociaż akurat analiza wyników finansowych tak naprawdę jest jednym z etapów analizy fundamentalnej, ale o tym opowiem w kolejnych odcinkach.

Analiza finansowa, jak sama nazwa wskazuje, ma nam pozwolić na sprawdzenie i ocenę tego jaka jest sytuacja finansowa danej spółki. Czyli między innymi tego jakie przychody z działalności generuje, czy ta działalność jest rentowna, a także jaki to jest rodzaj zysku. Oprócz tego: w jaki sposób spółka finansuje swoją działalność, skąd biorą się pieniądze na funkcjonowanie biznesu, jaki jest majątek spółki i jakie składniki go tworzą. Czyli, jakie spółka ma aktywa, a po drugiej stronie jakie są jej pasywa, czyli źródła finansowania. Ważna też jest sama struktura pasywów, czyli to ile z nich to kapitał własny spółki (czyli pieniądze wniesione przez jej akcjonariuszy), a ile stanowią zobowiązania, czyli po prostu dług, który trzeba będzie kiedyś spłacić. To, kiedy będzie on spłacony również ma znaczenie - zobowiązania krótkoterminowe spółki to takie, które trzeba będzie pokryć w ciągu najbliższych 12 miesięcy od momentu publikacji sprawozdania. 

Reklama

Wszystkie te informacje, i jeszcze więcej na temat finansów spółki znajdziemy w jej sprawozdaniu finansowym. Jeżeli w tym momencie się pogubiłeś, to nic nie szkodzi, bo każdy z tych aspektów dokładnie omówię w kolejnych odcinkach.

Zobacz także: Czy na pewno wiesz czym jest analiza finansowa?

 

Za pomocą jakich narzędzi można analizować spółki? Z czego składa się analiza finansowa?

Sprawozdanie spółki jest naszym podstawowym źródłem wiedzy na temat jej sytuacji finansowej. Jego trzy najważniejsze elementy to bilans spółki, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych, znany też pod nazwą cash-flow.

  • Bilans daje nam wgląd w aktywa i pasywa spółki, czyli w to jaki jest majątek spółki i jakie są jego źródła finansowania.
  • Rachunek zysków i strat pokazuje nam natomiast wynik finansowy spółki w danym okresie, czyli m.in. jakie miała przychody, koszty działalności, ile zarobiła albo straciła.
  • Rachunek przepływów pieniężnych, jak sama nazwa wskazuje, daje nam wgląd w to na co spółka wydawała i skąd czerpała środki, a także o ile w danym okresie spółka ma więcej lub mniej pieniędzy.

Oczywiście każdy z tych elementów sprawozdania dokładnie omówię, wraz z przykładami, w kolejnych odcinkach.

Oprócz tego w analizie finansowej możemy wykorzystać inne dane, np. te oparte na wskaźnikach rynkowych (potocznie nazywanych fundamentalnymi). Najpopularniejsze z nich to oczywiście C/Z czy C/WK (cena do wartości księgowej), ale różnego rodzaju wskaźników są setki i warto wiedzieć, z których i w jaki sposób korzystać

Reklama

 

Czy każdy może analizować spółki?

Na sam koniec pierwszego odcinka naszego cyklu postaram się jeszcze odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje wiele osób rozwijających się w temacie inwestycji. Czy w ogóle warto analizować spółki fundamentalnie, szczególnie pod kątem wyników? Ogólnie przyjęło się, że analiza finansowa to trochę taka czarna magia, zarezerwowana tylko dla wtajemniczonych, mających odpowiednie narzędzia i wiedzę z zakresu finansów, rachunkowości i znających na pamięć Kodeks Spółek Handlowych.

Nie da się ukryć, że profesjonalna analiza finansowa i wycena spółki to zadanie dla osób, które zajmują się tym zawodowo i mają do tego odpowiednie kompetencje i nawet specjalizują się w spółkach z konkretnej brany, a nie dla inwestorów, którzy mają swoje życie zawodowe i ograniczony czas na analizowanie rynku, nie mówiąc już o specjalistycznej wiedzy. 

I nawet inwestorzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy utrzymują się z rynku często korzystają z płatnych analiz, zamiast robić to samemu.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli chcemy samodzielnie budować portfel, który będzie przynosił dodatnie stopy zwrotu, szczególnie w dłuższym terminie, musimy rozumieć jak działają, w jaki sposób robią pieniądze i jakie są perspektywy spółek, w które chcemy zainwestować. A do tego konieczna jest znajomość co najmniej podstaw analizy fundamentalnej. Bez tego tak naprawdę do końca nie wiemy w co inwestujemy na giełdzie nasze pieniądze. Tak więc każdy nie tylko może, ale i powinien analizować spółki, przynajmniej na tym dostępnym dla każdego poziomie.

Zobacz także: Chcesz łatwo i szybko prognozować wyniki finansowe spółek?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Analiza finansowa spółki - co nam powiedzą wskaźniki