Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

amerykanska giełda kryptowalut

Wczoraj rynki europejskie odrobiły część strat z początku tygodnia zamykając się na plusie, podczas gdy giełdy amerykańskie nadal borykały się ze słabością. W wyniku wyprzedaży w USA po zamknięciu Europy, możemy spodziewać się, że rynki w Europie oddadzą część wczorajszych wzrostów, a otwarcie nastąpi na minusie. Również rynki azjatyckie odnotowały dziś większe spadki. Skok CPI w USA do 4,2%, to największy wzrost od 2008 r. Był on katalizatorem kolejnego dużego dnia spadków dla amerykańskich akcji z indeksem Russell 2000 i Nasdaq na czele.

Większy niż oczekiwano wzrost CPI był w dużej mierze spowodowany 10% wzrostem cen używanych samochodów osobowych i ciężarowych,

niemniej jednak, nawet biorąc pod uwagę efekty bazowe, był to znacznie większy skok cen, niż oczekiwali ekonomiści. Niemniej jednak nadal stanowiły one sporą część wczorajszego wzrostu, a benzyna i inne produkty ropopochodne również podbiły wyniki. Wydaje się, że tego rodzaju niuanse zostały przeoczone podczas wczorajszej wyprzedaży w USA, gdzie S&P 500 odnotował najgorszy dzień od lutego, podczas gdy Dow zaliczył najsłabszą sesję od stycznia, a rentowności 10-latek w USA zamknęły się na 6-tygodniowym szczycie z powodu obaw, że amerykańskiej gospodarce grozi przegrzanie.

Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej,

Richard Clarida, wyraził pewne zdziwienie, z powodu tak dużego skoku we wczorajszych odczytach inflacji, jednak nadal podkreślał, że wzrost cen ma charakter przejściowy. Wzrost rentowności spowodował gwałtowny wzrost cen złota. Również dolar amerykański zanotował najlepszy dzień w tym miesiącu.

Obawy przed przegrzaniem wydają się w tej chwili nieco przedwczesne,

biorąc pod uwagę zakłócenia spowodowane pandemią i wahania cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nie ma wątpliwości, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy widzieliśmy duże wzrosty cen towarów. Patrząc na indeks towarowy, a konkretnie na indeks Refinitiv CRB, który wzrósł o prawie 90% od minimów w kwietniu 2020 r., wzrosty wyglądają spektakularnie, ale należy je rozpatrywać w kontekście odbicia indeksu od 25-letniego minimum i powrotu do poziomów obserwowanych ostatnio w 2015 roku.

Chociaż obawy o inflację nadal dominują w głowach inwestorów,

Reklama

jest mało prawdopodobne, aby nastąpiło jakieś wytchnienie w związku z najnowszymi danymi o PPI w USA za kwiecień, które zostaną opublikowane po południu. Ceny fabryczne lub ceny producenta wydają się być wiodącymi wskaźnikami przyszłych wzrostów cen w dalszej części łańcucha dostaw. W marcu PPI w USA osiągnęło 4,2% - najwyższy poziom od 2011 r.

Oczekuje się,

że dzisiejsze dane z kwietnia wzrosną do 5,8%, co może być głównym wskaźnikiem kolejnego dużego wzrostu CPI w maju. Z bardziej pozytywnego punktu widzenia, po szoku związanym z rozczarowującymi danymi o wynagrodzeniach w zeszłym tygodniu, mamy teraz lepsze pojęcie o tym, dlaczego liczba bezrobotnych spada tak długo. Dzisiejsza liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nadal ma spadać, ale oczekuje się, że będzie to skromne 490 tys. roszczeń, w porównaniu z 498 tys.

EUR/USD – kurs zanotował spadek ze szczytów z tego tygodnia przy 1,2180 i możliwe są dalsze spadki w kierunku 1,2020. Zjazd poniżej 1,2020 otworzy perspektywę powrotu do 1,1920.

GBP/USD – para spadła z 1,4165 i możliwy jest ruch w kierunku 1,4020. Jest to kluczowe wsparcie, które musi zostać utrzymane, by utrzymać momentum ruchu. Spadek poniżej 1,4000 może oznaczać ruch w okolice 1,3920.  

EUR/GBP – pressure remains to the downside while below 0.8620 and the 50-day MA. A sustained break through the 0.8570 area opens up a move back to the April lows at 0.8478.

Reklama

USD/JPY – linia trendu ze styczniowych dołków przy 108,15 wspiera ruch wzrostowy, a przełamanie powyżej 109,70 może oznaczać ruch w kierunku 110,20. Spadek poniżej 108,00 otworzy perspektywę powrotu w kierunku 106,80.

FTSE100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 32 punkty do 6,972

DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 55 punktów do 15,095

CAC40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 29 punktów do 6,250

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 – wśród posiadaczy otwartych pozycji na kontraktach CFD na indeks S&P 500 widać rozdarcie. Pod względem wartości pozycji dominują pozycje krótkie (53%), jednak posiada je jedynie 47% klientów aktywnych na tym rynku, a 53% jest po stronie wzrostowej. Ostatnie godziny przyniosły symboliczne zmiany w sentymencie +/- 1 punkt procentowy.

Reklama

CMC USD Index – podobne rozdarcie, lecz na większą skalę, obserwujemy na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD). Pozycje długie posiada 74% klientów aktywnych na tym rynku, jednak ci z większym kapitałem zaangażowani są po stronie krótkiej. Pozycje takie stanowią 76% wartości ogółu.

Bitcoin – ostatnia noc była trudna dla posiadaczy długich pozycji na Bitcoinie – kryptowaluta zanurkowała do najniższego od marca poziomu po czym zwróciła się ponownie na północ. Jednak patrząc na pozycje klientów CMC posiadających otwarte pozycje na tym instrumencie, większość pozostała niewzruszona taką zmiennością. Wartość pozycji i liczba klientów z pozycjami na tym rynku zmieniły się zaledwie o jeden punkt procentowy. Aktualnie pozycje długie stanowią 90% wartości i posiada je 81% klientów.

Niższe otwarcie w Europie po spadkach w USA - 1Niższe otwarcie w Europie po spadkach w USA - 1

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Czytaj więcej