Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

aktywność inwestycyjna


 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Początek roku przyniósł silną pozytywną niespodziankę

w zakresie inwestycji w środki trwałe, które w 1Q br. wzrosły aż o 18,2% kw/kw (dane odsezonowane). Dane wysokiej częstotliwości (portfel zamówień, wykorzystanie mocy wytwórczych w firmach produkujących dobra inwestycyjne, zużycie stali) sugerowały pewną odbudowę popytu inwestycyjnego, jednak ze względu na utrzymującą się niepewność co do perspektyw otoczenia, przestrzeń do odblokowanie potencjału wzrostowego inwestycji wydawała się ograniczona. Tymczasem po raz pierwszy od wybuchu pandemii wkład inwestycji do PKB był dodatni, choć stopa inwestycji, rozumiana jako ich relacja do PKB (dane skumulowane za ostatnie 4 kwartały) obniżyła się nieznacznie do 16,6% PKB.

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

W grupie firm zatrudniających co najmniej 50 osób najsilniej wzrosły inwestycje firm krajowych (publicznych i prywatnych), podczas gdy nakłady inwestycyjne firm z udziałem kapitału zagranicznego spadły o 8,1% r/r. Może to odzwierciedlać większą elastyczność krajowych firm i szybszy proces podejmowania decyzji inwestycyjnych w stosunku do firm z udziałem kapitału zagranicznego.

 grafika numer 3 grafika numer 3

Według klas aktywów najsilniej rosły inwestycje w maszyny i urządzenia oraz w środki transportu. To dobra informacja sugerująca przestrzeń do wzrostu potencjału produkcyjnego polskiej gospodarki i poprawy produktywności. Co ciekawe, według sektorów gospodarki, najsilniej rosły inwestycje w transporcie i logistyce, informacji i telekomunikacji oraz budownictwie, czyli w branżach, które najmniej zostały dotknięte negatywnymi skutkami pandemii. W przemyśle natomiast, który już w ubiegłym roku odrobił pandemiczne straty i gdzie rośnie wykorzystanie mocy wytwórczych, inwestycje w 1Q spadły o 10,1% r/r.

Początek roku był natomiast niekorzystny dla branży budowlanej, która pozostawała pod negatywnym wpływem niekorzystnych warunków pogodowych, mniejszej aktywności inwestycyjnej samorządów oraz okresu przejściowego pomiędzy starą a nową perspektywą finansową UE. Od marca br. wyniki produkcji budowlanomontażowej zaskakują pozytywnie, co wpisywać się może w obraz odradzających się inwestycji w gospodarce.

Inwestycje - Ustabilizowanie sytuacji epidemicznej,

korzystne perspektywy gospodarki i dobre wyniki finansowe skłoniły firmy do nadrabiania zaległości inwestycyjnych i trend ten powinien utrzymać się w kolejnych kwartałach.

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4Początek roku przyniósł wyraźną poprawę tendencji w zakresie inwestycji i wydaje się, iż w kolejnych kwartałach będzie ona kontynuowana. Rosnące wykorzystanie mocy wytwórczych, które w firmach produkujących trwałe dobra konsumpcyjne przekroczyło już poziomy sprzed wybuchu pandemii stanowią argument za rozbudową mocy wytwórczych. Tym bardziej, iż perspektywy popytu są optymistyczne, wskaźniki wyprzedzające koniunktury ulegają systematycznej poprawie, a ryzyko wprowadzenia kolejnych lockdownów spadło w wyniku postępu szczepień. Niezmiennie argumentem za wzrostem aktywności inwestycyjnej przemawia przyspieszający na sile proces automatyzacji i digitalizacji. W czasie pandemii waga tego czynnika znacznie przybrała na sile. Skłonność firm do inwestycji wspierać też będzie wyraźna poprawa wyników finansowych. W grupie firm zatrudniających co najmniej 50 osób wynik finansowy brutto niemal podwoił się w 1Q br. w stosunku do okresu sprzed wybuchu pandemii. Wieloletnie maksima osiągnęły także wskaźniki rentowności, a udział firm notujących zysk już pod koniec ubiegłego roku powrócił do poziomów sprzed kryzysu.

 grafika numer 5 grafika numer 5

Dodatkowym paliwem dla inwestycji będzie realizacja Krajowego Planu Odbudowy, choć jego wpływ będzie widoczny głównie w latach 2022-23. Potencjalnie pozytywny wpływ na inwestycje powinna mieć realizacja rządowego programu Polski Ład. Jesteśmy jednak ostrożni w szacowaniu jego wpływu na aktywność inwestycyjną i oczekujemy na konkretne propozycje ustaw, szczególnie, że poprzednia strategia rządu – Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, choć bardzo trafna w identyfikowaniu wyzwań gospodarki, nie przyniosła planowanych efektów. W dłuższej perspektywie Polska może być beneficjentem skracania łańcuchów dostaw i realokacji źródeł zaopatrzenia europejskich firm bliżej swoich siedzib. Przykładem jest grupa Bosch, która w maju ogłosiła poszukiwania lokalizacji w Polsce na przeniesienie produkcji z Chin. Optymistyczne oczekiwania na przyszłość potwierdza ostatni Raport UNCTAD World Investment Report z którego wynika, iż liczba zapowiedzianych inwestycji bezpośrednich typu greenfield w Polsce wyniosła w ub. roku 465 (najwięcej w historii), a ich łączna wartość sięga 24,3 mld USD, tylko nieznacznie mniej niż w Niemczech.

 grafika numer 6 grafika numer 6

 

Czytaj więcej