Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje AI

 

Sztuczna inteligencja to jedno z najgorętszych technologicznych zagadnień ostatnich lat. Co najważniejsze to temat, który regularnie wraca, ale jeszcze nigdy tak wyraźnie jak w IV kwartale 2022 roku. Wszystko za sprawą ChatGPT, czyli oprogramowania, które jest w stanie odpowiedzieć na niemal każde pytanie użytkownika. Oprogramowanie stworzone przez firmę OpenAI w zaledwie 5 dni zdobyło milion użytkowników. Instagram do uzyskania tego wyniku potrzebował 2,5 miesięcy, Facebook 10, a Netflix ponad 3 lata. Czy czeka nas kolejna giełdowa gorączka złota? Jak inwestować w sztuczną inteligencję?

Na przełomie XX i XXI wieku na rynkach finansowych miała miejsce bańka dotcomów. Od 2017 roku świat finansów żył tematem wykorzystania technologii blockchain. W ubiegłym roku rozpoczęła się nowa mania, mania, która powinna zostać z nami przez najbliższe lata. O czym mowa? Oczywiście o sztucznej inteligencji. Akcje BuzzFeed w ciągu zaledwie 2 sesji wzrosły o ponad 460% po ogłoszeniu, że algorytmy spółki zajmującej się mediami społecznościowymi korzystać będą z AI. Jak zatem wykorzystać trend dotyczący sztucznej inteligencji na naszą korzyść?

Reklama

 

HARMONOGRAM

  • Czym jest sztuczna inteligencja?
  • Jakie spółki zajmują się sztuczną inteligencją?
  • Na jakie elementy zwracać uwagę przy inwestowaniu w AI?

 

Inwestowanie w sztuczną inteligencję

Jeżeli myślisz o inwestowaniu w sztuczną inteligencję to koniecznie powinieneś przyglądnąć się spółką, które notowane są na giełdowych parkietach. To oczywiście najprostszy sposób na uzyskanie ekspozycji na AI, bo dostęp do giełdy wymaga od nas jedynie posiadania otwartego rachunku maklerskiego. Zdecydowanie większym problemem jest to jaką spółkę do portfela wybrać. Sam Warren Buffett tłumaczył wielokrotnie dlaczego nie zainwestował w żadną spółkę internetową w momencie gdy tworzyła się bańka dotcomów. Problemem nie był Internet, w który Buffett wierzył, a to jak odpowiednio taką spółkę wyselekcjonować. W końcu czy w tamtym okresie postawiłbyś swoje pieniądze na internetową księgarnię? Myślę, że nie, a biznes ten (oczywiście nie funkcjonujący w takiej samej formie jak w 2000 roku) wyceniany jest aktualnie na ponad 856 mld dolarów.

 

Czytaj również: Spółka z GPW stawia na sztuczną inteligencję i ChatGPT. Już teraz pokazała świetne wyniki finansowe za 2022 rok

 

 

Jak nie w spółkę to w co?

Reklama

Alternatywą do lokowania swojego kapitału na giełdzie w pojedyncze spółki jest inwestowanie w ETF, czyli fundusz pasywny, który na takie spółki ekspozycję nam daje. Biorąc pod uwagę, że jest to generalnie najtańszy sposób inwestowania to z pewnością powinien być przez nas bardzo mocno rozważony. Całe szczęście nie jesteśmy skazani na jeden wybór, a opcji mamy kilka. Generalnie gdy porównamy sobie zachowanie ETFu, np. WisdomTree Artificial Intelligence UCITS do ETFu opiewającego na technologicznego Nasdaqa to w zachowaniu tych instrumentów nie znajdziemy dużych różnic. To może świadczyć między innymi o tym, że cała fala wynikająca z rozwoju sztucznej inteligencji dopiero przed nami. Sceptyczni zaś mogą mówić o tym, że skoro nie widać różnicy to może lepiej wybrać szerszy, ale bezpieczniejszy pod kątem inwestycyjnym indeks Nasdaq. ETFy omawiać będziemy na webinarze traktującym o inwestowaniu w sztuczną inteligencję. Generalnie jeżeli nie zdecydujemy się na inwestycję w konkretny ETF to już sam portfel ETFowy może nam pokazać, które spółki zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji. Co ciekawe skład portfeli najpopularniejszych ETFów w tym temacie mocno się od siebie różni. To tylko pokazuje jak trudnym procesem może być wybór odpowiedniej spółki do naszego portfela.

 

 

Czytaj także: Jak inwestować małe kwoty: w co zainwestować 100 zł, 1000 zł, 5000 zł? Radzi sztuczna inteligencja ChatGPT

 

Czego dowiesz się na webinarze?

Na webinarze przedstawimy najważniejsze spółki rozwijające technologię AI. Opiszemy poszczególne ETFy, a także zastanowimy się nad tym czy rzeczywiście dobrym pomysłem jest inwestowanie w sztuczną technologię, a nie np. w największe amerykańskie BigTechy. 

Reklama

 

Serdecznie zapraszam

Czytaj więcej