Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ai w pracy

Czy AI całkowicie zastąpi nas w pracy? Wielu ekspertów przewiduje, że znacząco wpłynie na nasz codzienny tryb życia, dając nam więcej wolności. Tymczasem niektórzy ekonomiści uważają, że nasze wyobrażenia i nadzieje są wyolbrzymione. Oto jak sprowadzają nas na ziemię. 

 

  • Według słynnego amerykańskiego bankiera AI pomoże nam ograniczyć czas spędzany w pracy.
  • Sztuczna inteligencja ma się przyczynić do redukcji etatów, co widać obecnie w branży IT.
  • Ekonomiści Oxford Economics uważają, że nowa technologia nie podniesie znacząco efektywności w każdej kategorii życia. 

 

Reklama

 

AI nas zastąpi czy nam pomoże? 

Szef JP Morgan, Jamie Dimon, stwierdził w wywiadzie dla Bloomberg TV, że sztuczna inteligencja pozwoli skrócić tydzień pracy do 3,5 dnia. 

Prezes jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie zapowiedział, że technologia AI w krótkim czasie stała się integralną częścią korporacyjnej strony instytucji. Wbrew obawom odbiorców, Dimon zapowiedział, że pracownicy, którzy stracą swoje stanowiska w związku z postępującą automatyzacją i cyfryzacją, zostaną przeniesieni do innych działów, co w efekcie pozwoli na zwiększenie efektywności. W efekcie tydzień pracy ma finalnie trwać niecałe 4 dni

“Już tysiące osób w JP Morgan to robi. Każdy pojedynczy proces, każda aplikacja, każda baza danych została dotknięta postępem technologicznym oferowanym przez powstającą dziedzinę” - skomentował ekspert.

 

Zobacz również: Jak inwestować małe kwoty: w co zainwestować 100 zł, 1000 zł, 5000 zł? Radzi sztuczna inteligencja ChatGPT

Reklama

 

 

Dimon nazywa AI kluczowym rozwiązaniem z perspektywy prowadzenia banku, gdyż technologia ma być wykorzystywana również do zabezpieczenia kapitału

Reklama

Bankier słynie z nacisku na powrót do pracy stacjonarnej. Niejednokrotnie przypominał, że wymaga od swoich pracowników, aby stawiali się w biurze przez 5 dni w tygodniu. Zainstalowano również system śledzący obecność, którego wyniki są podstawą do wypłacania premii.   

Według raportu Goldman Sachs sztuczna inteligencja może zastąpić nawet 300 mln miejsc pracy. Lars Albright, partner generalny w Unusual Ventures w wypowiedzi dla amerykańskiego Forbesa przekazał, że AI już doprowadziła do zmniejszenia zapotrzebowania na programistów niższego i średniego szczebla. Inni eksperci mówią, że w przyszłości to nie sztuczna inteligencja będzie nam pomagać, aby tak naprawdę to my będziemy pomagać jej. Szacuje się, że AI zwiększy produktywność i efektywność ludzkiej pracy w zawrotnym tempie, a sama rewolucja technologiczna ma być szersza, niż nam się wydaje. 

 

Zobacz również: Gigant chciał przejąć tę spółkę, ale musiał obejść się smakiem

 

Czy AI może podnieść produktywność? 

Nad tematem produktywności przy zastosowaniu AI pochylili się analitycy Oxford Economics. Badania naukowców stoją w opozycji do często powielanych opinii, że sztuczna inteligencja zapewni dynamiczny rozwój. Zespół ekspertów uważa, że wzrost światowy znacząco spowolni w kolejnych latach. 

Z powodu wolniejszego wzrostu produktywności od początku XXI wieku światowy wzrost gospodarczy wykazuje tendencję spadkową. Biorąc pod uwagę sygnalizowane problemy demograficzne, niemożliwe jest utrzymanie wzrostu obserwowanego w minionych dekadach.

Reklama

 

Światowy wzrost gospodarczy - udział poszczególnych kategorii

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Oxford Economics 

 

“Nowe technologie czasami podnosiły poziom produktywności, ale nie miały trwałego pozytywnego wpływu na wzrost produktywności. W USA nabrał on silnego przyspieszenia w wyniku postępu technologii komputerowej od połowy lat 90. do początku XXI wieku, ale miało to miejsce długo po wynalezieniu komputerów, nie trwało długo i nie zostało odtworzone w gospodarkach europejskich” - prognozuje zespół analityków Oxford Economics. 

Reklama

Wobec przytoczonych argumentów ekonomiści twierdzą, że wzrost produktywności będzie obserwowany tylko w niektórych kategoriach. Co istotne, w przypadku braku powszechnego przyjęcia i innowacji na dużą skalę, korzyści w skali globalnej będą niewielkie. 

Czy zatem AI rzeczywiście nas zastąpi? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, że śledząc najnowsze trendy technologiczne, żyjemy w bańce informacyjnej, która sprawia, że wydaje nam się to rozwiązaniem powszechnym. Tymczasem obserwacja rzeczywistości pokazuje, iż daleko nam do w pełni zautomatyzowanego społeczeństwa. 

 

Zobacz również: Wielkie spółki technologiczne zaskakują siłą w 2023 roku

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ai w pracy