Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stawiasz pierwsze kroki w handlu? Koniecznie sprawdź, jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym zagranicznym kontrahentem

|
selectedselectedselected
Stawiasz pierwsze kroki w handlu? Koniecznie sprawdź, jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym zagranicznym kontrahentem | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przedsiębiorca, który stawia pierwsze kroki w handlu zagranicznym, jest szczególnie narażony na ryzyko, jakie niesie ze sobą współpraca z nieuczciwym kontrahentem. W początkowym okresie działalności z nieznaną nam firmą zdecydowanie warto przestrzegać zasady ograniczonego zaufania. Trudno jest sprawdzić, czy partner z innego kraju jest firmą wiarygodną i upewnić się, że w trakcie trwania transakcji nie wystąpią spory dotyczące dostaw towarów i płatności. Z pomocą przyjdą nam tutaj dostępne instrumenty finansowe, wypracowane dzięki wieloletnim doświadczeniom instytucji finansowych w celu wsparcia transgranicznej wymiany handlowej.

 

Akredytywa i inkaso

Należą do najczęściej spotykanych form zabezpieczenia finansowania wymiany handlowej oferowanej przez banki.

Akredytywa - w skrócie polega na tym, że bank, który otwiera akredytywę (najczęściej jest to bank importera) zobowiązuje się do wypłacenia eksporterowi określonej kwoty w zamian za złożenie dokumentów reprezentujących towar. Dopiero w momencie otrzymania tych dokumentów, importer staje się posiadaczem towaru i może wprowadzić go na rynek.

Inkaso – w tym przypadku, na zlecenie eksportera bank zobowiązuje się do wydania importerowi dokumentów w zamian za zapłatę (lub zabezpieczenie zapłaty) przez niego określonej kwoty. Należy podkreślić, że inkaso nie jest zobowiązaniem banku, który pełni raczej rolę pośrednika. Dlatego inkaso zalecane jest w przypadku sprawdzonych partnerów. Przedmiotem inkasa mogą być dokumenty handlowe albo finansowe. Najczęściej banki stosują dwa rodzaje inkasa:

  • gotówkowe - gdy bank wydaje dokumenty handlowe importerowi tylko po dokonanej przez niego zapłacie,
  • akceptacyjne - polegające na wydaniu przez bank dokumentów handlowych w zamian za akceptację terminowego weksla trasowanego.
Reklama

 

Czytaj dalej na DobryKantor.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


DobryKantor.pl

DobryKantor.pl

Kantor Internetowy DobryKantor.pl to solidny i godny zaufania partner biznesowy działający na rynku wymiany walut już od 2012 roku.


Reklama
Reklama