Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przedsiębiorcy czekają z niecierpliwością na obniżkę składki zdrowotnej

|
selectedselectedselected
  • Rząd chce zmienić zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcy czekają z niecierpliwością na obniżkę składki zdrowotnej
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

- Celem proponowanych rozwiązań jest uproszczenie sposobu kalkulowania i opłacania składki, odejście od konieczności comiesięcznego ustalania podstawy oskładkowania. Rządzącym zależy, aby zmniejszyć ilość pracy jaką księgowi i przedsiębiorcy muszą włożyć w prawidłowe rozliczenie składki. Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny. Ministerstwo Zdrowia chce zapewnić utrzymanie finansowania ochrony zdrowia na dotychczasowym poziomie. Powrót do rozwiązań, które obowiązywały przed wprowadzeniem Polskiego Ładu to ubytek dochodów państwa o ok. 10 mld. zł. Poprzedni rząd podwyższając obciążenia obywateli z tytułu składek zdrowotnych wycofał dotację do NFZ z budżetu państwa, przez co pomimo wzrostu wysokości składek w systemie nie pojawiły się nowe pieniądze na ochronę zdrowia. Liczymy jednak, że w trakcie dalszych prac zostaną uwzględnione oczekiwania przedsiębiorców, aby składka nie stanowiła tak dużego obciążenia jak obecnie – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

 

W trakcie ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. przedsiębiorczości Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w składce zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Obecnie prowadzi analizy we współpracy z Ministerstwem Finansów. Rozważane są dwa warianty:

  • pierwszy, to płacenie składki co miesiąc w zryczałtowanej kwocie, przy czym podstawa oskładkowania będzie jednakowa z podstawą opodatkowania i jeżeli po zakończeniu roku okaże się, że wpłacone w trakcie roku składki są niższe albo wyższe niż należne, przedsiębiorca będzie zobowiązany dopłacić brakującą składkę w rozliczeniu rocznym, albo otrzyma zwrot nadpłaconej składki. Model ten może być analogiczny jak w przypadku opłacania uproszczonych zaliczek na podatek.
  • drugi wariant, to płacenie składki od przychodu albo dochodu, w zależności od wyboru przedsiębiorcy, przy założeniu, że podstawą oskładkowania będą progresywne przedziały określone wysokością przychodów albo dochodów przedsiębiorcy.

 

Zobacz także: Wojna Lidl kontra Biedronka – ile potrwa? Analitycy nie mają złudzeń

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama
Reklama