Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jaka decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier? Złoty PLN pozostaje pod negatywną presją

|
selectedselectedselected
Jaka decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier? Złoty PLN pozostaje pod negatywną presją | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoty pozostaje pod negatywną presją płynącą z czynników lokalnych. Na dziś zaplanowana jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier na temat powiązania wypłat funduszy unijnych z praworządnością. Presja na polską walutę płynie ponadto ze schłodzenia oczekiwań na kolejne szybkie podwyżki stóp procentowych po czwartkowej konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego. W rezultacie kurs EUR/PLN utrzymuje się w okolicy bariery 4,60. Globalne nastroje pozostają zaś mieszane. Z jednej strony stagflacyjne obawy towarzyszą światowej gospodarce, z drugiej zaś rośnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych (inwestorzy zdyskontowali po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Banku Anglii podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w listopadzie). Na krajowym rynku długu liczymy na uspokojenie notowań po ostatnich niezwykle dynamicznych dniach.

Najważniejsze dane tego tygodnia

W czwartek o 14:00 dane o saldzie rachunku bieżącego W czwartek o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski przedstawi wyliczenie za sierpień bilansu płatniczego. Według naszej prognozy saldo obrotów bieżących wyniosło -1445 mln EUR wobec -1827 mln EUR w lipcu, gdy dane okazały się mocno negatywną niespodzianką. Spodziewamy się także przyspieszenia wzrostu eksportu i importu, czemu sprzyjał m.in. pozytywny efekt kalendarzowy. Zakładamy, że w kolejnych miesiącach będzie się utrzymywał deficyt na rachunku obrotów bieżących.

W poszukiwaniu źródeł wrześniowej niespodzianki inflacyjnej

W piątek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne dane o inflacji CPI we wrześniu wraz z bardziej szczegółowymi informacjami o składowych koszyka inflacyjnego. Informacje te pozwolą ocenić przyczyny zaskoczenia, a przez to także trwałość presji cenowej. Opublikowane przez GUS dane pozwolą także ocenić źródła spodziewanego wzrostu inflacji bazowej (CPI bez żywności i energii), która według naszych szacunków wyniosła we wrześniu 4,0-4,1% r/r wobec 3,9% r/r w sierpniu.

Jaka decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier? Złoty PLN pozostaje pod negatywną presją - 1Jaka decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier? Złoty PLN pozostaje pod negatywną presją - 1

Minutki Fed i inflacja USA nie powinny wpłynąć na oczekiwania co do polityki pieniężnej

Reklama

W środę opublikowane zostanie sprawozdanie z październikowego posiedzenia Fed, na którym stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, jednak wyraźnej zmianie uległy oczekiwania członków Fed odnośnie do perspektyw polityki monetarnej. W treści sprawozdania inwestorzy będą doszukiwali się potwierdzania deklaracji zbliżającej się perspektywy rozpoczęcia ograniczenia skali skupu aktywów. Wcześniej we wtorek opublikowane zostaną dane o inflacji CPI, które potwierdzą utrzymanie się silnej presji cenowej w USA. Wysoka inflacja oraz odbudowa gospodarki amerykańskiej wspierają zwolenników rozpoczęcia stopniowej normalizacji polityki pieniężnej. Opublikowane w piątek gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy nie powinny istotnie wpłynąć na dotychczasową ocenę perspektyw polityki pieniężnej.

Zaskakująca decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych już w październiku skutkowała nasileniem oczekiwań na szybką i silną normalizację polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. W naszej ocenie tempo podwyżek stóp procentowych w 2022 r. wyceniane jest przez rynek zbyt agresywnie, choć oczekiwania co do skali łącznego zacieśnienia w całym cyklu są w naszej ocenie realne. W konsekwencji liczmy się w możliwością korekty bieżących ruchów na rynku stopy procentowej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

wyrok trybunału konstytucyjnego prezes trybunału konstytucyjnego sędziowie trybunału konstytucyjnego wyrok trybunału konstytucyjnego w sprawie aborcji orzeczenie trybunału konstytucyjnego skład trybunału konstytucyjnego omów różnice między uprawnieniami trybunału stanu i trybunału konstytucyjnego sędzia trybunału konstytucyjnego orzeczenie trybunału konstytucyjnego w sprawie aborcji treść orzeczenie trybunału konstytucyjnego w sprawie aborcji orzeczenia trybunału konstytucyjnego decyzja trybunału konstytucyjnego w sprawie aborcji wyrok trybunału konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej wniosek do trybunału konstytucyjnego dzisiejsze orzeczenie trybunału konstytucyjnego zadania trybunału konstytucyjnego wymień zadania trybunału konstytucyjnego i trybunału stanu wyroki trybunału konstytucyjnego kompetencje trybunału konstytucyjnego przewodniczący trybunału konstytucyjnego były prezes trybunału konstytucyjnego trybunał konsytucyjny trybunał konsytucyjny skład skarga do trybunału konstytucyjnego kto wybiera sędziów trybunału konstytucyjnego kadencja prezesa trybunału konstytucyjnego kto może zostać sędzią trybunału konstytucyjnego kadencja trybunału konstytucyjnego nowi sędziowie trybunału konstytucyjnego ile zarabia sędzia trybunału konstytucyjnego trybunału konstytucyjnego rola trybunału konstytucyjnego były prezes trybunału konstytucyjnego i rzecznik praw obywatelskich ustawa o statusie sędziów trybunału konstytucyjnego orzecznictwo trybunału konstytucyjnego kto powołuje sędziów trybunału konstytucyjnego procedura wyboru sędziów trybunału konstytucyjnego
Reklama
Reklama