Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

trybunał konsytucyjny

Złoty pozostaje pod negatywną presją płynącą z czynników lokalnych. Na dziś zaplanowana jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier na temat powiązania wypłat funduszy unijnych z praworządnością. Presja na polską walutę płynie ponadto ze schłodzenia oczekiwań na kolejne szybkie podwyżki stóp procentowych po czwartkowej konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego. W rezultacie kurs EUR/PLN utrzymuje się w okolicy bariery 4,60. Globalne nastroje pozostają zaś mieszane. Z jednej strony stagflacyjne obawy towarzyszą światowej gospodarce, z drugiej zaś rośnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych (inwestorzy zdyskontowali po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Banku Anglii podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w listopadzie). Na krajowym rynku długu liczymy na uspokojenie notowań po ostatnich niezwykle dynamicznych dniach.

Najważniejsze dane tego tygodnia

W czwartek o 14:00 dane o saldzie rachunku bieżącego W czwartek o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski przedstawi wyliczenie za sierpień bilansu płatniczego. Według naszej prognozy saldo obrotów bieżących wyniosło -1445 mln EUR wobec -1827 mln EUR w lipcu, gdy dane okazały się mocno negatywną niespodzianką. Spodziewamy się także przyspieszenia wzrostu eksportu i importu, czemu sprzyjał m.in. pozytywny efekt kalendarzowy. Zakładamy, że w kolejnych miesiącach będzie się utrzymywał deficyt na rachunku obrotów bieżących.

W poszukiwaniu źródeł wrześniowej niespodzianki inflacyjnej

W piątek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne dane o inflacji CPI we wrześniu wraz z bardziej szczegółowymi informacjami o składowych koszyka inflacyjnego. Informacje te pozwolą ocenić przyczyny zaskoczenia, a przez to także trwałość presji cenowej. Opublikowane przez GUS dane pozwolą także ocenić źródła spodziewanego wzrostu inflacji bazowej (CPI bez żywności i energii), która według naszych szacunków wyniosła we wrześniu 4,0-4,1% r/r wobec 3,9% r/r w sierpniu.

Jaka decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier? Złoty PLN pozostaje pod negatywną presją - 1Jaka decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Polski i Węgier? Złoty PLN pozostaje pod negatywną presją - 1

Minutki Fed i inflacja USA nie powinny wpłynąć na oczekiwania co do polityki pieniężnej

Reklama

W środę opublikowane zostanie sprawozdanie z październikowego posiedzenia Fed, na którym stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, jednak wyraźnej zmianie uległy oczekiwania członków Fed odnośnie do perspektyw polityki monetarnej. W treści sprawozdania inwestorzy będą doszukiwali się potwierdzania deklaracji zbliżającej się perspektywy rozpoczęcia ograniczenia skali skupu aktywów. Wcześniej we wtorek opublikowane zostaną dane o inflacji CPI, które potwierdzą utrzymanie się silnej presji cenowej w USA. Wysoka inflacja oraz odbudowa gospodarki amerykańskiej wspierają zwolenników rozpoczęcia stopniowej normalizacji polityki pieniężnej. Opublikowane w piątek gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy nie powinny istotnie wpłynąć na dotychczasową ocenę perspektyw polityki pieniężnej.

Zaskakująca decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych już w październiku skutkowała nasileniem oczekiwań na szybką i silną normalizację polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. W naszej ocenie tempo podwyżek stóp procentowych w 2022 r. wyceniane jest przez rynek zbyt agresywnie, choć oczekiwania co do skali łącznego zacieśnienia w całym cyklu są w naszej ocenie realne. W konsekwencji liczmy się w możliwością korekty bieżących ruchów na rynku stopy procentowej.

Czytaj więcej