Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Golem (GNT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

|
selectedselectedselected
Golem (GNT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Golem - opis kryptowaluty i projektu

Golem (GNT) to polski projekt zdecentralizowanego super-komputera o potężnej mocy obliczeniowej pozyskiwanej z podłączonych do sieci komputerów i serwerów. Golem nazywany jest przez twórców „informatycznym Airbnb”, który dzięki zastosowaniu mechanizmów ekonomii współdzielenia (ang. sharing economy) ma pozwolić zarówno na wydzierżawienie mocy obliczeniowej wg potrzeb, a także jej płatne udostępnianie na zasadzie sieci p2p. Golem ma być bezpośrednią konkurencją i tańszą oraz bezpieczniejszą alternatywą dla takich scentralizowanych usług jak Amazon Cloud, czy Microsoft Azure. Platforma ma również zapewniać możliwość budowania i hostowania na niej zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Jednostką rozliczeniową w sieci są tokeny GNT, oparte na blockchainie Ethereum w postaci smart kontraktu ERC20.

 

 

Czytaj także: Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ethereum (ETH) - to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (najczęściej nazywaną również Ethereum). Platforma pozwala na tworzenie smart kontraktów (ang. smart contracts), czyli zdecentralizowanych ap..
 
Czytaj
 
 
Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Reklama

 

Platforma Golem zapewnia moc obliczeniową do zadań i operacji wymagających potężnych zasobów sprzętowych, takich jak m.in. rendering grafiki i modeli 3D (CGI), procesy uczenia maszynowego (ang. machine learning), czy złożonych obliczeń naukowych.

 

 

Z platformy Golem mają czerpać korzyści zarówno dostawcy mocy obliczeniowej, nabywcy wykonujący procesy wymagające dużej mocy obliczeniowej, jaki i developerzy oprogramowania, którzy będą mogli dokonać dystrybucji swojego software’u za pomocą Golema.

Reklama

 

Z technologicznego punktu widzenia, moc obliczeniowa Golem jest ograniczona jedynie skumulowanymi zasobami sprzętowymi uczestników sieci.

 

Golem jest start-upem polskiej spółki informatycznej Imapp, który zebrał fundusze na rozwój podczas niezwykle udanego ICO pod koniec 2016 r. Zespół jest mocną stroną projektu - składa się z ponad dwudziestu osób, z których większość to doświadczeni developerzy. Założycielem i CEO projektu jest Julian Zawistowski.

 

Reklama

10 kwietnia 2018 r. na blockchainie Ethereum uruchomiono zdecentralizowaną aplikację Brass Golem Beta (mosiężny Golem) wraz ze zintegrowanym portfelem ETH. Aplikacja pozwala użytkownikom sieci na pozyskiwanie oraz wydawanie tokenów GNT za udostępnianie oraz dzierżawienie mocy obliczeniowej CPU (procesorów komputerowych).

 

Obecnie developerzy pracują nad możliwością udostępniania i korzystania mocy obliczeniowej GPU (kart graficznych).

 

Udostępnienie publicznej wersji Brass Golem (obecnie wciąż w wersji beta) było realizacją pierwszego elementu roadmapy projektu. Kolejne trzy (bez precyzyjnie określonych terminów) to:

  • Clay Golem (gliniany Golem): dodanie Task API i rejestru aplikacji na platformie, aby ułatwić pracę i integrację z siecią developerom
  • Stone Golem (kamienny Golem): ulepszenie dotychczasowych funkcji, a także zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa sieci
  • Iron Golem (żelazny Golem): finalny kamień milowy rozwoju platformy, która stanie się gotowym produktem pozwalającym developerom na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji zarówno działających w sieci internetowej, a także niezależnie od sieci
Reklama

 

Golem był również krytykowany za wolny rozwój projektu i późne udostępnienie publiczej wersji beta swojej platformy. Brass Beta został uruchomiony w półtora roku po przeprowadzeniu ICO, w dodatku w wersji testowej wymagającej poprawek.

 

 

ICO Golem

Zbiórka funduszy w formie ICO ruszyła 13 listopada 2016 r. i trwała dokładnie 29 minut. W trakcie jej trwania sprzedano 820 mln tokenów GNT (82% całkowitej liczby), zbierając planowane 820 tys. ETH, warte wówczas ponad 8 mln dolarów (obecnie ponad 375 mln dolarów). Udane ICO Golema było wówczas trzecim wynikiem pod względem wysokości zebranych funduszy i jednocześnie najszybszą publiczną zbiórką w historii.

Reklama

 

Za 1 ETH, warte wówczas ok. 10 dolarów, można było kupić 1 mln tokenów GNT.

 

 

Gdzie kupić tokeny Golem?

Golem jest obecnie notowany na 38 giełdach kryptowalut. Największą popularnością cieszy się w Korei Południowej skąd pochodzi największy wolumen handlowy (najczęściej ok. 20% dziennego wolumenu) w parze z wonem koreańskim (GNT/KRW) na giełdach Bithumb oraz Upbit. GNT jest dostępny również na najbardziej znanych giełdach, takich jak OKEx, Binance, Bittrex. Tokeny Golem można nabyć również za PLN na giełdzie BitBay (GNT/PLN), należy jednak mieć świadomość niskiej płynności na tym instrumencie.

Reklama

 

 

Sprawdź aktualny kurs Golem (GNT) 

 

 

Jaki portfel do tokenów Golem (GNT)?

GNT jest standardowym tokenem ERC20 opartym na blockchainie Ethereum, co oznacza że jest on kompatybilny z adresami jej sieci. Najpopularniejszy portfel online do tokenów ERC20 to MyEtherWallet. Bezpieczniejszym i bardziej intuicyjnym rozwiązaniem jest wtyczka do najpopularniejszych przeglądarek internetowych o nazwie Metamask. Golem jest kompatybilny również z multi-walletem Jaxx (dostępnym na komputery i urządzenia mobilne). Najpopularniejsze portfele mobilne dla tokenów ERC20 to imToken, Jaxx oraz Coinomi. Tokeny Ethereum (w tym GNT) można zabezpieczać również za pomocą portfeli sprzętowych (ang. hardware wallets), takich jak m.in. Ledger Nano S, Ledger Blue, Trezor One, Trezor Model T

Reklama

 

Czy warto inwestować w Golem? Kurs i notowania GNT

ICO Golema bez wątpienia można uznać za bardzo udane. Token GNT debiutował na rynku z ceną ok. 1 centa (USD), po kilku miesiącach (połowa kwietnia 2017 r.) zyskując dziesięciokrotnie na wartości. Warto dodać, że pod koniec kwietnia 2017 r. Golem znalazł się w pierwszej 10 projektów wg kapitalizacji, która wyniosła wówczas ok. 113 mln dolarów. Nigdy później projektowi nie udało się ponownie zbliżyć do pierwszej dziesiątki. Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) tokenu GNT wyniósł 1.25 dolara (8 stycznia 2018 r.), przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 909 mln dolarów, co dało 12500% zysku w stosunku do ceny z ICO. Cena GNT rosła również wbrew globalnemu trendowi spadkowemu na rynku kryptowalut w kwietniu 2018 r., po oddaniu do użytku gotowej wersji Brass, zyskując na wartości niemal czterokrotnie (z ok. 20 do 79 centów), co świadczy o tym, że inwestorzy są zainteresowani rozwojem technologicznym samego projektu.

 

Obecnie Golem znajduje się w piątej dziesiątce projektów blockchainowych pod względem kapitalizacji rynkowej wg serwisu CoinMarketCap.

 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama