Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NASDAQ jeszcze wyżej przed wynikami. Europejskie giełdy odczuły słabą formę banków

|
selectedselectedselected

Poniedziałkowa sesja zapowiadała się bardzo spokojnie i w Europie faktycznie taka była. Główne indeksy na kontynencie otwierały się w okolicy poziomów neutralnych, ale przez większość dnia przewagę miała podaż i do godzin przedpołudniowych wszystkie znalazły się na mniejszych lub większych minusach.

NASDAQ jeszcze wyżej przed wynikami. Europejskie giełdy odczuły słabą formę banków
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sytuacja zaczęła się zmieniać przed otwarciem w USA, gdy spadki rentowności amerykańskich obligacji skarbowych zaczęły nabierać tempa dzięki rewizji oceny potrzeb pożyczkowych w tym kwartale dokonanej przez Departament Skarbu (spadek z 816 mld USD do 760 mld USD). Przed końcem dnia na plus zdołały wyjść CAC40 (+0,09%) oraz Stoxx 600 (+0,21%), około półprocentowe minusy notowały natomiast FTSE MiB i IBEX.

 

WIG20 spadł o 0,46%, mWIG40 o 0,65%, a sWIG80 o 0,04%. Podobnie jak w reszcie Europy słabo zachowywał się sektor bankowy – WIG_Banki zamknął się 1,24% niżej, największe ujemne kontrybucje do głównego indeksu wnosiły PKO (-1,14%) i Pekao (-1,15%), a do mWIG40 ING (-3,10%). O 2,10% drożał natomiast Orlen.

Po potężnym ataku popytu w końcówce sesji za oceanem S&P500 wzrosło o 0,76%, a NASDAQ o 1,12%, spadające rentowności miały też wsparcie w taniejącej pomimo napięć na Bliskim Wschodzie ropy. Bardzo silnie odbijała Tesla (+4,19%), ARK Innovation zyskał nawet 4,77%. O 2,35% drożała nVIDIA, a gwiazdy dzisiejszego handlu posesyjnego zyskiwały od 0,33% (AMD) do 1,43% (Microsoft).

 

Zobacz także: Spółki Skarbu Państwa w centrum uwagi. Krajowy indeks WIG20 traci
 

Reklama

Wtorkowa sesja zapowiada się niezwykle interesująco, poznamy wstępne styczniowe dane CPI z Hiszpanii i Niemiec, a także badanie JOLTS i indeks zaufania konsumentów Conference Board. Wypowiadał się będzie J. Nagel z EBC. Wyniki poda łącznie 256 spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie, w tym najcenniejsza, Microsoft, a także m.in. Alphabet, AMD, Electronic Arts oraz Pfizer. Raporty po dzisiejszym zamknięciu będą wielkim „sprawdzam” dla hossy technologicznej ostatnich tygodni. Amerykańskie indeksy, które drożały przez ostatnich 12 z 13 tygodni, znajdują się w strefie skrajnego wykupienia, do kontynuacji ruchu w górę będziemy w naszej ocenie potrzebowali zarówno świetnych raportów, jak i solidnych danych inflacyjnych oraz pozytywnego odbioru posiedzenia Fed i jutrzejszej konferencji J. Powell’a.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama