Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ČEZ, a.s.: Pozytywne wyniki spółek zagranicznych - korekta (2010-06-10)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB-W 37:Spółki zagraniczne ČEZ przynoszą pozytywne wyniki

Firma: CEZ, a.s.
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

Spis załączników:
  1. CEZ-037-2010_PL.pdf

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO









Raport bieżący nr 37 / 2010
Data sporządzenia: 2010-06-10
Skrócona nazwa emitenta
CEZ, a.s.
Temat
Spółki zagraniczne ČEZ przynoszą pozytywne wyniki
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
W spółkach zagranicznych Grupy ČEZ również w roku ubiegłym przebiegały procesy skierowane na podwyższanie ich wydajności. Ogólnie już skumulowana EBITDA (zysk eksploatacyjny) spółek zagranicznych osiągnęła więc prawie połowy inwestycji. Kwotę w wysokości 5,5 miliarda CZK CEZ wypłaca w postaci dywidend.

Pomimo wyraźnych wpływów kryzysu finansowego udało się w 2009 roku spełnić wskaźniki ekonomiczne oraz realizować kluczowe zmiany zgodnie z planem. "Wszystkie akwizycje zagraniczne trwale osiągają planowany zwrot i już wytwarzają źródła finansowe do dalszego wzrostu Grupy ČEZ. Do tej pory wypłaciliśmy lub zdecydowaliśmy o wypłacie dywidend o łącznej kwocie 5,5 miliarda CZK,“ podaje Tomáš Pleskač, 2. wiceprezes zarządu oraz dyrektor dywizji international.

Na początku czerwca Grupa ČEZ zaczęła wprowadzać do eksploatacji pierwszą fazę największej przybrzeżnej farmy wiatrowej w Europie. "W Rumunii, gdzie do tej pory prowadziliśmy działalność w dziedzinie dystrybucji oraz dostaw energii elektrycznej, wstępujemy w ten sposób obecnie również na rynek produkcyjny. Po rozruchu całej farmy wiatrowej z zainstalowaną mocą 600 MW w 2011 roku zdobędziemy 10% udział w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Rumunii,“ dodaje Tomáš Pleskač.

Znaczenie portfelu zagranicznego Grupy ČEZ rośnie z roku na rok. Pod koniec 2009 roku ČEZ posiadał 65 spółek zagranicznych z 15 997 pracownikami. Spółki te przyczyniają się do dochodów Grupy ČEZ już 60 miliardami koron, a w aktywach stałych mają ponad jedną czwartą udziału. Rok 2009 był ponadto rokiem dalszego zasadniczego rozszerzenia Grupy ČEZ, ponieważ zostały zakończone akwizycje w Turcji, Niemczech i Albanii. Od nowa były więc uruchomione procesy restrukturyzacyjne zwłaszcza w Turcji i Albanii. "W ostatnim wspomnianym kraju zgodnie z umową prywatyzacyjną nastawiamy się zwłaszcza na ulepszenie windykacji oraz zwalczanie nielegalnego odbioru energii elektrycznej. Tematem roku bieżącego, ale również i lat następnych, jest transformacja i restrukturyzacja tego jedynego albańskiego dystrybutora,“ uzupełnił Martin Pacovský, dyrektor działu kierowania zagranicznych udziałów majątkowych.

"Nasze akwizycje kierujemy za pośrednictwem tylko kilku dziesiątek czeskich pracowników, których ilość nadal obniżamy. Trwale staramy się o maksymalne włączenie osób miejscowych oraz motywowanie ich do pracy w Grupie ČEZ. Ponadto przez rotację menedżerów pomiędzy spółkami zagranicznymi i centralą osiągamy optymalne przeniesienie know-how z jednego kraju do drugiego,“ mówi Tomáš Pleskač.

W 2009 roku wyprodukowały elektrownie zagraniczne Grupy ČEZ ok. 4,5 TWh energii elektrycznej i dostarczyły prawie 4 400 TJ energii cieplnej. Spółki w Bułgarii, Rumunii oraz Albanii w jednakowym okresie sprzedały klientom końcowym 16,3 TWh energii elektrycznej i dystrybuowały 20 TWh energii elektrycznej. Dla porównania cała Grupa ČEZ wyprodukowała 65,3 TWh energii elektrycznej oraz 13 040 TJ energii cieplnej.



Tabela: Wyniki spółek zagranicznych w 2009 roku

Produkcja energii elektrycznej

(TWh) Dostawa ciepła

(TJ) Sprzedaż energii elektrycznej klientom końcowym
(TWh) Dystrybucja energii elektrycznej klientom końcowym
(TWh)
Zagranica 4,5 4 389 16,3 20,0
Grupa ČEZ razem 65,3 13040 43,5 51,7
Udział spółek zagranicznych w wynikach Grupy ČEZ 6,9 % 33,7 % 37,5% 38,6 %
Not. Tabela nie zawiera wyników spółek w Turcji i Niemczech, które Spółka ČEZ kontroluje łącznie z dalszymi partnerami.


Historia ekspansji zagranicznej Grupy ČEZ

Ekspansję zagraniczną rozpoczęła Grupa ČEZ w styczniu 2005 r., kiedy po sukcesie w przetargu prywatyzacyjnym przejęła udziały większościowe w trzech bułgarskich spółkach dystrybucyjnych. Jesienią 2005 roku ČEZ odniósł sukces w przetargu prywatyzacyjnym na zakup udziału większościowego w największej rumuńskiej spółce dystrybucyjnej Electrica Oltenia. W 2006 roku Grupa ČEZ dodała do swojego portfelu zagranicznego trzy źródła produkcyjne, polskie elektrownie Elcho i Skawina oraz bułgarską Varnę. Rok później najbardziej znaczącą akwizycją zostało partnerstwo z węgierską spółką naftową i gazowniczą MOL nastawione na budowę elektrowni gazowych. W 2008 roku ČEZ udało się zdobyć znaczące akwizycje w postaci budowy największego europejskiego parku wiatrowego w Rumunii, tam również ČEZ został wybrany jako partner do budowy 3. i 4. bloku elektrowni jądrowej Černavoda. Zaś na końcu 2008 roku ČEZ został wybrany przez rząd słowacki jako partner do budowy elektrowni jądrowej w Jaslovskich Bohunicach. ČEZ również w 2008 roku wstąpił pomyślnie na rynek turecki czy też zwyciężył w procesie prywatyzacyjnym spółki dystrybucyjnej w Albanii. Właśnie w ciągu 2009 roku dokończył zaś obie akwizycje, kiedy portfel zagraniczny Grupy ČEZ poszerzyła niemiecka spółka wydobywcza i elektrownicza MIBRAG.
Załączniki
Plik Opis

CEZ-037-2010_PL.pdf
CEZ-037-2010_PL.pdf

MESSAGE (ENGLISH VERSION)






PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis

Cena akcji Cez

Cena akcji Cez w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Cez aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Cez.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama