Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W IV kwartale finalna decyzja ws. budowy farmy wiatrowej Baltica 2 (opis)

|
selectedselectedselected
W IV kwartale finalna decyzja ws. budowy farmy wiatrowej Baltica 2 (opis)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PGE Baltica, spółka należąca do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), poinformowała w środę, że udział local content jest bardzo istotny w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w całym cyklu realizacji projektów spółki.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

"Z perspektywy deweloperów to okres trudny. Jesteśmy na etapie przeglądu portfela naszych projektów. Polska była i pozostaje dla nas jednym z ważnych rynków. Baltica 2 dostarczy energię do ponad 2 mln gospodarstw w 2027 r." - podkreśliła dyrektor zarządzająca Agata Staniewska-Bolesta z firmy Orsted Offshore Polska - partnera PGE w projekcie.

Prezes PGE Baltica zaznaczył, że Baltica 2 to najbardziej zaawansowany projekt offshorowy w grupie PGE. Moc farmy wiatrowej wyniesie ok. 1,5 GW, liczba turbin - 107, a powierzchnia - 190 km kw.

"Projekt jest gotowy, by przejść do fazy budowy. Mamy wszystkie pozwolenia. IV kwartał br. to czas, kiedy chcemy podjąć finalną decyzję inwestycyjną" - powiedział Fedurek.

Reklama

Przedstawiciele zarządu poinformowali też, że prowadzą rozmowy z lokalnymi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi na temat finansowania projektu Baltica 2. Zarząd zaznaczył, że jest "pozytywnie nastawiony", iż uda mu się to finansowanie pozyskać w IV kwartale. Oczekuje, że przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej spółka będzie miała podpisane umowy z bankami. Liczy też na współpracę z BGK oraz możliwość skorzystania z funduszy z KPO na realizację inwestycji.

Wiceprezes ds. operacyjnych PGE Maciej Górski na pytanie dziennikarzy, czy nie obawia się, że data ukończenia projektów finansowanych z KPO określona na 31 sierpnia 2026 r. skomplikuje finasowania dla Baltica 2, jako, że termin uruchomienie farmy to 2027 r., odpowiedział: "31 sierpnia 2026 r. jest dla nas wyzwaniem".

"Jesteśmy w bardzo konstruktywnych relacjach z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Widzimy, że bank bardzo mocno chce zaangażować się w te projekty, widzi ich olbrzymi potencjał (...) i będzie miał możliwość uczestnictwa w finansowaniu tego projektu właśnie w tym obszarze związanym z wydatkowaniem środków z KPO" - powiedział Górski.

Reklama

Zarząd zapewnił, że nie spodziewa się opóźnień w harmonogramie realizacji tego projektu.

Agata Staniewska-Bolesta przyznała również, że projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 3 będzie musiał przejść rekonfigurację.

"Musimy poprawić jego efektywność" - dodał prezes PGE Baltica. Podkreślił jednak, że harmonogram uruchomienia Baltica 3 czyli 2030 r. jest aktualny.

Reklama

Program offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie z firmą Orsted. Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW ma rozpocząć prace po 2030 r.

20 sierpnia br. PGE Baltica wybrała firmę Ramboll Polska na doradcę technicznego dla wszystkich swoich projektów morskich farm wiatrowych.

13 sierpnia br. natomiast spółka ogłosiła przetarg na generalnego wykonawcę bazy operacyjno-serwisowej na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych, która powstanie w Ustce. "Chcemy dokonać wyboru i podpisać umowę jeszcze w tym roku, aby prace budowlane mogły się rozpocząć na początku 2025 roku, a cała baza była gotowa do końca 2026 roku" – informowała wówczas spółka.

Reklama

Na początku sierpnia PGE przekazała, że PGE Baltica podpisała umowę z firmą Energoprojekt-Katowice na wykonanie projektu koncepcyjnego dla MFW Baltica 1. "Zakres prac obejmuje wykonanie analiz elektrycznych, w tym m.in. przepływu mocy w stanach ustalonych oraz zakłóceniowych, analiz zwarciowych czy wstępnych analiz harmonicznych. Jednocześnie wykonywane będą m.in. analizy kosztowe oraz niezawodności. Powstała w ich wyniku dokumentacja będzie wykorzystana do dalszych prac projektowych w zakresie wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica 1" - podano.

PGE i Ørsted 31 lipca br. poinformowały z kolei, że rozpoczęły monitoring ptaków i morświnów w związku z budową farmy wiatrowej Baltica 2. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama