Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MKiŚ proponuje maks. cenę zakupu energii z morskich farm wiatrowych w II fazie wsparcia w wys. 471,83 PLN/MWh

|
selectedselectedselected
MKiŚ proponuje maks. cenę zakupu energii z morskich farm wiatrowych w II fazie wsparcia w wys. 471,83 PLN/MWh
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"(...) [W] projekcie rozporządzenia proponuje się, aby cena maksymalna wynosiła 471,83 PLN/MWh" - napisano.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Wyjaśniono, że przy ustalaniu ceny maksymalnej kierowano się wytycznymi ustawowymi, które uwzględniają koszty operacyjne oraz dodatkowe koszty inwestycyjne ponoszone w okresie eksploatacji, w którym wytwórca korzysta z prawa do pokrycia tzw. ujemnego salda.

Uwzględnione są też koszty inwestycyjne ponoszone w okresie przygotowania projektu i budowy morskiej farmy wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, a także koszty całkowitej likwidacji morskiej farmy wiatrowej wraz z zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, po zakończeniu jej eksploatacji.

Ponadto uwzględniono zwrot z kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność gospodarczą w zakresie przygotowania, budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.

Reklama

"Określenie wysokości ceny maksymalnej jest niezbędne dla uruchomienia II fazy systemu wsparcia, a w związku z tym – dla terminowego i zrównoważonego rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce" - podkreślono.

"Z uwagi na planowaną pierwszą aukcję w 2025 r., niezbędne jest wejście w życie rozporządzenia nie później niż w IV kwartale 2024 r. Jednocześnie wydanie rozporządzenia stanowi kamień milowy B4L Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)" - zaznaczono w OSR do projektu.

MKiŚ przypomniał niedawno, że Polityka energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje, że energetyka wiatrowa na morzu wdrożona zostanie do krajowego systemu elektroenergetycznego w 2025 r., a moc zainstalowana w 2030 r. osiągnie ok. 5,9 GW oraz ok. 18 GW w perspektywie 2040 r.

Reklama

Według resortu w II fazie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie 2040 r., możliwe jest zrealizowanie nawet 100 proc. inwestycji przez Spółki z udziałem Skarbu Państwa.

*w załączeniu projekt i uzasadnienie

(PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama