Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wstrząsy wtórne: Akcje dołują, kapitał ucieka w obligacje, a dolar USD pozostaje mocny

|
selectedselectedselected
Wstrząsy wtórne: Akcje dołują, kapitał ucieka w obligacje, a dolar USD pozostaje mocny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki jeszcze nie zakończyły dostosowania do nowych warunków narzuconych przez jastrzębi zwrot Fed z ubiegłego tygodnia. Awersja do ryzyka zdominowała handel w Azji i prawdopodobnie utrzyma się przez resztę poniedziałku. Akcje dołują, kapitał ucieka w obligacje.

USD pozostaje mocny

Reakcja rynków na sygnalizowany przez Fed wcześniejszy termin dla pierwszej podwyżki stóp procentowych jeszcze się nie dokonała w pełni. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu mediana w projekcji ścieżki stóp procentowych wypadła na 0,6 proc. na koniec 2023 r., co oznacza dwie podwyżki po 25 pb do tego czasu i o dwie więcej, niż zakładały poprzednie prognozy z marca. Rynkowa wycena przed czerwcowym posiedzeniem FOMC wprawdzie wyznaczała dwie podwyżki w tym okresie, ale inwestorzy obecnie oczekują bardziej agresywnej reakcji na rosnącą inflację, więc prawdopodobnie będą ciągnąć rynkową wycenę wyżej (do 3-4 podwyżek). To z kolei oznacza wzrost rentowności obligacji krótkoterminowych – 2-latki na 0,26 proc. są dziś najwyżej od 14-miesięcy. Wyższe rentowności wspierają dolara, ale też mogą osłabić hossę na rynku akcji. Ta wizja zdominowała handel na początku tygodnia, podsycając presję sprzedaży na rynku akcji (japoński Nikkei225 -3,3 proc.).

Dostosowanie inwestorów do nowych warunków może zająć jeszcze trochę czasu,

ale nie oznacza to, że pozytywne perspektywy dla aktywów ryzykownych zostały przekreślone na dobre. USD jest mocny teraz, ale nie powinien takim pozostać na długo. Jeśli cios pesymizmu w rynki finansowe (głównie w Wall Street) będzie za silny, Fed zacznie się wycofywać że swoich planów. Nawet jeśli Fed będzie wierny swoim nowym prognozom, w dalszym ciągu oznacza to bardzo powolny proces normalizacji i utrzymywanie korzystnej dla rajdu ryzyka obfitej płynności w USD. Ponadto zwrot w nastawieniu Fed nie zatrzymuje przyspieszenia globalnego ożywienia, a ekspansja fiskalna w USA będzie szkodzić dolarowi. W dłuższym horyzoncie realizacja strategii reflacyjnej powinna przezwyciężyć strach przed Fed.

Pewne rzeczy uległy jednak zmianie

Dolar z czasem wrócić do osłabienia, ale nie w takiej samej skali do wszystkich walut. Przy wzmożonej dyskusji o wyższej inflacji, w dalszym okresie premiowane będą waluty, gdzie banki centralne są już w trakcie lub szykują się do zaostrzenia polityki (np. NOK, CAD, NZD). Rosnące ceny surowców będą wspierać popyt na ryzykowne waluty, jednak inwestycje nie będą już tylko finansowane sprzedażą USD. Przy ryzyku jastrzębiego Fed część finansowania rajdu ryzyka będzie odbywać się kosztem „gołębich” EUR i CHF. EUR/USD będzie wyżej w dalszej części 2021 r., ale nachylenie trendu będzie bardziej płaskie.

W najbliższych dniach w centrum uwagi będą wypowiedzi przedstawicieli Fed. Dziś do głosu dojdą Bullard, Kaplan i Williams. Bullard już w piątek wybrzmiewał jastrzębio. Kolejne potwierdzenia jastrzębiego zwrotu Fed będą dodawać paliwa do umocnienia USD.

W Polsce dziś ważne dane o produkcji przemysłowej,

Reklama

a jutro o sprzedaży detalicznej. Produkcja może być hamowana przez niedobory materiałów w związku zakłóceniami w dostawach, ale trend pozostaje pozytywny i przemysł pozostanie ważnym ogniwem ożywienia w kolejnych miesiącach. Dalsze znoszenie restrykcji powinno pokazać silne odbicie konsumpcji, szczególnie w usługach. Dane powinny przypominać o solidnych fundamentach złotego, co powinno pomóc mitygować negatywne efekty silniejszego USD na rynki wschodzące. Uważamy, że złoty po 4,55 za euro jest tani i z obecnego położenia widzimy większy potencjał do umocnienia.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Białas

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie


Tematy

kurs korony norweskiej obligacje indeksowane inflacją obligacje skarbowe notowania akcji kurs akcji pko bp kurs akcji CD Projekt cena akcji kursy akcji ceny akcji obligacje skarbu państwa kurs akcji JSW ike obligacje obligacje co to co to są obligacje obligacje skarbowe logowanie obligacje 500+ obligacje skarbowe 500+ obligacje skarbowe 4 letnie korona norweska kurs rentowność obligacji cena akcji jsw cena akcji pzu notowania korony norweskiej ike obligacje skarbowe korona norweska cena korona norweska pln kurs korona norweska ile kosztuje korona norweska kurs korona norweska kiedy sprzedać kiedy umocni się korona norweska po ile stoi korona norweska korona norweska na zł kursy walut korona norweska 1 korona norweska korona norweska to pln KGHM cena akcji obligacje zerokuponowe notowania akcji PKO BP cena korony norweskiej po ile korona norweska konto walutowe korona norweska cd projekt cena akcji obligacje państwowe obligacje skarbowe oprocentowanie obligacje skarbowe opinie obligacje skarbowe pko bp generali korona obligacje pko obligacje akcje i obligacje obligacje indeksowane obligacje pko cena akcji pko bp santander obligacji skarbowych obligacje definicja obligacje trzymiesięczne nn obligacji zakup obligacji investor obligacji nn krótkoterminowych obligacji pko obligacji skarbowych santander prestiż obligacji skarbowych kurs akcji pgnig ccc kurs akcji nn obligacji krótkoterminowych ipopema obligacji pzu obligacji krótkoterminowych noble funds obligacji noble fund obligacji millennium obligacji klasyczny obligacje skarbowe pko pko obligacji długoterminowych santander obligacji korporacyjnych obligacje skarbowe indeksowane inflacją pko akcji rynku złota korona norweska na plnkorona norweska kantor przelicznik walut korona norweska norweska korona kurs korona norweska online korona norweska przelicznikkantor korona norweska korona norweska cinkciarz kurs walut korona norweskakursy walut kantory korona norweska akcji kurs akcji pzu obligacje skarbowe ryzyko obligacje stooq unikorona obligacje obligacje korporacyjne millenium obligacje 10 miesieczne open life obligacji korporacyjnych 6 aviva obligacji dynamiczny norweska korona pekao obligacji plus czas i miejsce akcji youtube filmy akcji kurs norweskiej korony kursy korony norweskiej średni kurs korony norweskiej kurs korony norweskiej alior bankkurs korony norweskiej kantor kiedy wzrosnie kurs korony norweskiej
Reklama
Reklama