Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Umocnienie euro (EUR) wspiera kurs złotego (PLN). Dane z krajowego handlu i europejskie PMI na tapecie rynków

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Dziś w kalendarzu dane z krajowego handlu i europejskie PMI
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

PL:Dziś o godz. 10:00 poznamy dane o sprzedaży detalicznej w lipcu. Spodziewamy się, że wzrosła ona o 6,5% r/r po rozczarowującym wzroście w czerwcu o 4,4% r/r. Konsensus prognoz kształtuje się na 5,2% r/r. Sądzimy, że wyższa niż przed rokiem liczba dni handlowych wsparła wzrost sprzedaży detalicznej. Dane zapewne potwierdzą niezłą konsumpcję na początku 3Q 2024. Nie znamy jeszcze struktury PKB w 2Q 2024, ale podejrzewamy, że popyt gospodarstw domowych był głównym czynnikiem odpowiadającym za pozytywną niespodziankę w danych o PKB za okres kwiecień-czerwiec. Dziś poznamy także dane o produkcji budowlano-montażowej. Spodziewamy się spadku o 2,9% r/r po mocnym spadku o 8,9% r/r miesiąc wcześniej.

EZ: Dzisiaj poznamy też wstępne odczyty europejskich indeksów PMI za sierpień. W przypadku strefy euro (publikacja o godz. 10:00) konsensus rynkowy wskazuje na nieznaczny wzrost wskaźnika dla przemysłu do 46,0 pkt. z 45,8 pkt. w lipcu. Natomiast w przypadku indeksu dla usług spodziewana jest stabilizacja na poziomie 51,9 pkt. Słabe odczyty indeksów koniunktury, które publikowane były w minionym tygodniu (indeksy ZEW i Sentix) zwiększają prawdopodobieństwo negatywnej niespodzianki. Dane te zapewne utrwalą oczekiwania na dalsze cięcia stóp procentowych EBC.

US: Dziś rozpoczyna się coroczne sympozjum dotyczące polityki pieniężnej w Jackson Hole organizowane przez Fed. Kluczowy moment, tj. wystąpienie przewodniczącego J.Powella, zaplanowany jest jednak na piątek na godz. 16:00. Sympozja te, skupiające przedstawicieli władz monetarnych i akademików z całego świata, stanową okazję do zakomunikowania istotnych zmian w polityce pieniężnej, np. w 2020 r. ogłoszono zmianę sformułowania celu inflacyjnego Fed. Sądzimy, że w tym roku bankierzy centralni, w tym J.Powell, wyrażą przekonanie, iż postęp w dezinflacji jest satysfakcjonujący i daje przestrzeń do złagodzenia restrykcyjnych obecnie w wielu gospodarkach warunków monetarnych.

 

Zobacz także: Kurs euro EUR/USD leci w dół. Europejskie indeksy osłabione

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL:Dynamika produkcji przemysłowej wzrosła w lipcu do 4,9% r/r z 0,0% r/r w czerwcu, co jest wynikiem słabszym od oczekiwań. Na kondycji polskiego przemysłu nadal ciąży słaba koniunktura w europejskiej gospodarce (w szczególności niemieckiej). Wsparciem dla przemysłu jest z kolei krajowy popyt konsumpcyjny. Wzrostowi produkcji towarzyszy wyhamowanie deflacji cen produkcji sprzedanej przemysłu. Wskaźnik PPI wyniósł w lipcu -4,8% r/r wobec -5,8% r/r miesiąc wcześniej. Wzrost wskaźnika cen producenta to efekt wygasania korzystnych szoków na rynkach surowców.

PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w lipcu o 0,4% r/r, podobnie jak miesiąc wcześniej. Dane okazały się zgodne z oczekiwaniami. O ile sytuacja w przekroju branżowym jest zróżnicowana, to całość zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw interpretujemy jako stabilizacja na początku 3Q 2024. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło natomiast w lipcu o 10,6% r/r po wzroście o 11,0 r/r miesiąc wcześniej, co okazało się odczytem nieco niższym niż nasza prognoza (10,8% r/r). Do niższej niż przed miesiącem dynamiki przyczynił się przede wszystkim sektor górniczy. W większości pozostałych sektorów, odnotowano szybszy wzrost płac niż w czerwcu. Niemniej, coraz więcej firm raportuje brak przestrzeni do dalszej absorbcji rosnących kosztów pracy. W związku z tym spodziewamy się łagodnego wyhamowania presji płacowej. Wczorajsze odczyty nie powinny wpłynąć na oczekiwania co do poziomu stóp procentowych w Polsce.

 

Rynki na dziś

Mimo mnogości dzisiejszych potencjalnych impulsów w kalendarium danych makroekonomicznych oczekujemy utrzymania się kursu EUR/PLN w przedziale 4,24 – 4,30. Nieco bardziej może się wahać kurs USD/PLN ze względu na podwyższoną zmienność na rynku eurodolara i możliwe dalsze umocnienie euro względem waluty amerykańskiej. Kurs EUR/USD znajduje się właśnie w ciekawym momencie, gdyż osiągnął najwyższy poziom w tym roku. Pokonanie tej technicznej bariery może otworzyć drogę do jego dalszej zwyżki. Decydujące dla tego ruchu będą zapewne jutrzejsze wypowiedzi prezesa Fed J. Powella na sympozjum w Jackson Hole.

 

 

Rynek krajowy

Reklama

Na krajowym rynku walutowym byliśmy świadkami wzrostu notowań EUR/PLN. Kurs sięgnął niemal poziomu 4,29, choć trudno utożsamiać te ruchy z konkretnymi wydarzeniami. W dalszym bowiem ciągu rozpatrujemy zachowanie złotego przede wszystkim w aspektach technicznych, tj. ruchu wewnątrz kanału 4,24 – 4,30. Wczorajszy rozbudowany zestaw krajowych danych makro pozostał dość neutralnie przyjęty przez rynek finansowy. Z kolei wywiad prezesa Narodowego Banku Polskiego, w którym dopuścił on zmianę stóp procentowych przed 2026 roku skutkował głównie niewielkim ruchem spadkowym krzywej FRA. Uczestnicy rynku już od kilku tygodni bowiem „widzą” możliwość cięcia stóp procentowych w Polsce. Wydarzeniem dnia na krajowym rynku długu był – jedyny w tym miesiącu - przetarg outright. Ministerstwo Finansów sprzedało na nim serie OK0426, DS0727, PS0729, WZ0330, DS1034, IZ0836 i WS0437 za łącznie 9,0 mld PLN (a więc całą maksymalną pulę podaży), przy imponującym popycie 18,5 mld PLN. Wysokie zainteresowanie sprzedażą skłoniło resort finansów do zorganizowania sprzedaży dodatkowej, na której uzupełniono sprzedaż o 1,33 mld PLN w postaci pięciu serii (DS0727, PS0729, WZ0330, DS1034, IZ0836). W przypadku pierwotnego przetargu największym zainteresowaniem cieszył się papier PS0729 (niemal 1/3 sprzedaży) oraz IZ0836 (blisko ¼ sprzedaży).

 

Rynki zagraniczne

Środa przyniosła stabilizację notowań eurodolara po trzech dniach dość intensywnych wzrostów. Kurs EUR/USD dotarł do poziomu 1,1132 realizując niemal idealnie naszą prognozę z poniedziałku tj. 1,1139. Obecnie trwa wyczekiwanie na piątkowe wystąpienie prezesa Fed, który niewykluczone, iż podczas sympozjum w Jackson Hole zapowie cięcie stóp procentowych we wrześniu. Na rynku obligacji bazowych miniona sesja upłynęła pod znakiem niewielkich spadków dochodowości. Podobnie jak w przypadku rynku walutowego tak i wycena obligacji pozostaje relatywnie stabilna wyczekując na nowe sygnały.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama