Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NBP niepowstrzymany - premiera banknotu 500zł

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

10 luty – to data premiery nowego banknotu o nominale 500zł. Już dziś banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego będzie dostępny w oddziałach NBP. Wcześniejszy spór o wprowadzenie pięciusetki nie zmienił planów NBP.

 

500 – kto jest za, a kto przeciw?

Wokół banknotu o nowym nominale krążą głosy za i przeciw. Ministerstwo Rozwoju na czele z Morawieckim było przeciwne wprowadzeniu do obiegu 500. Morawiecki wraz z wiceministrem Kościńskim wskazywali, że banknot o tak wysokim nominale może być pożywką dla szarej strefy. Grupy przestępcze zazwyczaj używają gotówki o wysokich nominałach do przeprowadzania nielegalnych transakcji.  

W opozycji do MR stoi Narodowy Bank Polski. Zgodnie z harmonogramem i bez cienia wątpliwości NBP wprowadza dziś do obiegu banknot ze zwycięzcą spod Wiednia. Ustawa z 29 sierpnia 1997r. o Narodowym Banku Polski, daje wyłączne prawo tejże instytucji do emitowania polskich banknotów i monet. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest producentem polskiego pieniądza. PWPW zostało również zlecone wyprodukowanie nowego banknotu.

 

Reklama

Z punktu widzenie NBP

NBP podaje kilka powodów, dla których wypuszczenie banknotu o nominale 500zł jest konieczne. Oto kilka z nich:

  1. Ułatwienie rozliczeń.
  2. Zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza dla przedsiębiorców i BC.
  3. Usprawnienie zarządzania zapasami banknotów obiegowych przez NBP.

W wypowiedziach bankierów z NBP można znaleźć również głosy przemawiające za zwiększonym zainteresowaniem wśród obywateli banknotami o wysokim nominale. W czasach, kiedy większość transakcji dokonuje się w formie elektronicznej nie jest to zbyt przekonujący argument.

 

Kolejny w poczcie królów

Jan III Sobieski widnieje na wizerunku nowego banknotu. Autorem projektu jest Andrzej Heidrich. Ten sam artysta zaprojektował grafikę pozostałych, polskich banknotów.

Reklama

Równowartość 500zł w stosunku do euro to w przeliczeniu 113 EUR, według obliczeń NBP na 30.12.2016r.  Obecnie w ogólnym obiegu są prawie 2mld banknotów.

Uzasadniona obawa przed inflacją, która mogłaby wystąpić po wprowadzeniu nowego banknotu znajduje potwierdzenie w historii. W latach 1975-1996 mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem cen, w tym w 1982 roku wprowadzono do serii Wielcy Polacy banknot 5000zł z wizerunkiem Chopina. Towarzyszyła temu 100% inflacja. Jednak teraz sytuacja jest inna. Wypuszczenie do obiegu 500zł banknotu nie jest bezmyślnym wprowadzeniem na rynek dodatkowych miliardów złotych. PWPW w zamian za to wyprodukuje mniej banknotów o niższych nominałach.

 

Zabezpieczenia 500

NBP chwali się wysoką technologią zastosowaną w produkcji nowego banknotu. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed fałszerstwem. Wśród nich znaleźć można:

  1. Nitkę zabezpieczającą widoczną gołym okiem, gdy weźmie się banknot pod światło. Odcień przechodzi z zielonego na niebieski i odwrotnie. Na nitce znajduje się mikrotekst z nominałem.
  2. Na awersie banknotu znajduje się grafika z szyszakiem husarskim. Po zmianie konta patrzenia zmienia on kolor z zielonego na niebieską.
  3. Znak wodny stanowi powielony wizerunek Jana III Sobieskiego oraz oznaczenie nominału.
  4. Pod wartością nominału znajduje się ledwie widoczny, opalizujący element w złotym odcieniu.
  5. Recto verso: na banknocie po obu stronach znajduje się grafika przedstawiająca koronę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama