Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NATO i OPEC - ryzyko polityczne dla rynków

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś scena polityczna może zawrzeć. Tym samym, będzie mieć wpływ na rynki finansowe. Trudno jest skupić się dziś na jednym wydarzeniu. W politycznym kalendarzu: spotkanie OPEC, szczyt NATO w Brukseli oraz dyskusja Donalda Trumpa z przewodniczącymi unijnych instytucji.

 

Donald & Donald

Dziś w UE zbiorą się najważniejsi politycy z całego świata. Zanim rozpocznie się popołudniowy szczyt NATO, to przed południem odbędzie się spotkanie Donalda Trumpa z przewodniczącymi unijnych instytucji. Będzie to pierwsza okazja, aby przedyskutować obecną sytuację w relacjach UE – USA. Choć brzmi to zabawnie, nieco disneyowsko, to spotkanie można nazwać rozmową dwóch Donaldów. Trump spotka się z Donaldem Tuskiem, ale nie tylko. W rozmowach będzie uczestniczyć także Jean Claude Juncker. Obaj przewodniczący chcą przekonywać Prezydenta USA do współpracy, co może być próbą ocieplenia stosunków na linii Waszyngton – Bruksela. Te nieco ochłodziły się po przejęciu prezydentury przez Trumpa. Spotkanie zacznie się o 10 i ma potrwać około godziny.

Dlatego w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na parę EUR/USD. Donald Trump lubi zaskakiwać, więc tak naprawdę nie wiemy czego oczekiwać po spotkaniu. Będzie to zderzenie dwóch różnych poglądów na globalną gospodarkę. Choć prezydent USA i przewodniczący RE są imiennikami, to ich wizja współpracy jest odmienna, konserwatyzm przeciwko liberalizmowi.

Pamiętajmy również o popołudniowym szczycie NATO, podczas którego zostaną wyznaczone główne kierunki prowadzenia polityki w punktach zapalnych świata.

Reklama

 

OPEC

To wydarzenie, na które inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę. Kartel spotka się dziś we Wiedniu, by podjąć decyzję w sprawie przedłużenia porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy. W spotkaniu wezmą udział również państwa – eksporterzy niezrzeszeni w OPEC. Do ostatniego porozumienia doszło w listopadzie ubiegłego roku. Kolejne cięcia w wydobyciu surowca mają być impulsem do przeciwdziałania spadku cen ropy. Przypomnijmy, że w zeszłym roku eksporterzy z OPEC zgodzili się na dzienne ograniczeniu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek. Zeszłoroczne porozumienie wygasa z końcem czerwca. Dziś dowiemy się, czy eksporterzy będą gotowi podjąć kolejne kroki ograniczające wydobycie surowca.

Już teraz inwestorzy handlujący na ropie oczekują decyzji kartelu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama