Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: Wydarzenia makroekonomiczne z minionego tygodnia

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: Wydarzenia makroekonomiczne z minionego tygodnia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się w maju o 29,8% r/r wobec wzrostu o 44,5% w kwietniu.

Główną przyczyną silnego zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy kwietniem a majem był słabszy niż w kwietniu br. efekt niskiej ubiegłorocznej bazy. Ponadto w kierunku obniżenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy kwietniem a majem oddziaływał efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się o 0,8% pomiędzy kwietniem i majem. Szacujemy, że poziom produkcji przemysłowej w maju był już o 7,1% wyższy niż przed wybuchem pandemii. Struktura danych wskazuje, że branże eksportowe pozostają głównym źródłem wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce. Rosnącej produkcji w branżach eksportowych sprzyja obserwowane obecnie silne ożywienie w światowym handlu, a także przesuwanie się Polski w górę w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw (por. MAKROpuls z 21.06.2021). Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w maju o 4,7% r/r wobec spadku o 4,2% w kwietniu. Silne zwiększenie rocznej dynamiki produkcji budowlanomontażowej pomiędzy kwietniem i majem było wypadkową korzystnego dla dynamiki produkcji efektu niskiej ubiegłorocznej bazy, efektów statystycznych w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych oraz nasilającego się ożywienia w budownictwie (por. MAKROpuls z 22.06.2021). Choć maj był trzecim z rzędu miesiącem, w którym odnotowano wyraźny wzrost aktywności w budownictwie, to kształtuje się ona nadal wyraźnie poniżej poziomu sprzed wybuchu pandemii (o 6,4%). Majowe dane o produkcji budowlano-montażowej sygnalizują, że boom w budownictwie przybiera na sile. Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlanomontażowej stanowią lekkie ryzyko w górę naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększy się w II kw. o 11,2% r/r wobec spadku o 0,9% w I kw.

Nominalna sprzedaż detaliczna w polskim sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w maju o 19,1% r/r wobec wzrostu o 25,7% w kwietniu

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w maju o 13,9% r/r wobec wzrostu o 21,1% w kwietniu. Główną przyczyną silnego zmniejszenia dynamiki sprzedaży detalicznej pomiędzy kwietniem a majem był słabszy niż w kwietniu br. efekt niskiej ubiegłorocznej bazy. Odnotowane w maju br. ożywienie aktywności w handlu,związane ze zniesieniem obostrzeń dotyczących sprzedaży w galeriach handlowych oraz wielkopowierzchniowych sklepach meblowych i budowlanych, było słabsze niż w maju ub. r. Jest to zgodne z naszym scenariuszem, w którym w warunkach zaobserwowanego po wybuchu pandemii wyraźnego wzrostu udziału sprzedaży przez Internet oraz rosnącej mobilności gospodarstw domowych tzw. odłożony popyt ma ograniczony wpływ na sprzedaż detaliczną towarów (por. MAKROpuls z 22.06.2021). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju ukształtowała się na poziomie o 3,0% wyższym niż w lutym 2020 r., a więc w miesiącu, w którym pandemia nie wywierała istotnego wpływu na sprzedaż. Maj br. był zatem pierwszym miesiącem, w którym sprzedaż detaliczna była wyraźnie wyższa niż przed wybuchem pandemii. Dane o sprzedaży detalicznej stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą konsumpcja zwiększy się w II kw. o 11,2% r/r wobec wzrostu o 0,2% w I kw.

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI

(dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zwiększył się w czerwcu do 59,2 pkt. wobec 57,1 pkt. w maju, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (58,7 pkt.) i naszej prognozy (59,1 pkt.). Tym samym zagregowany indeks PMI w strefie euro już czwarty miesiąc z rzędu ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności, osiągając przy tym najwyższą wartość od czerwca 2006 r. Zwiększenie zagregowanego indeksu PMI wynikało z silnego zwiększenia aktywności biznesowej w usługach (najwyższy poziom składowej od sierpnia 2017 r.) oraz przyspieszenia wzrostu bieżącej produkcji w przetwórstwie. Zgodnie z komunikatem, podobnie jak przed miesiącem, główną przyczyną silnej poprawy koniunktury w sektorze usług było dalsze znoszenie restrykcji administracyjnych wraz ze stopniowym wygasaniem pandemii w Europie. W ujęciu geograficznym silna poprawa koniunktury została odnotowana w Niemczech, we Francji oraz innych krajach strefy euro objętych badaniem. Z punktu widzenia sytuacji polskiego eksportu szczególnie istotne są tendencje w Niemczech, gdzie indeks PMI dla przetwórstwa zwiększył się w czerwcu do 64,9 pkt. wobec 64,4 pkt. w maju. Na wzrost indeksu złożyły się wyższe wkłady składowych dla nowych zamówień, bieżącej produkcji i zapasów, niższy wkład składowej dla czasu dostaw i zapasów oraz stabilizacja wkładu składowej dla zatrudnienia. W strukturze danych na uwagę zasługuje nieznaczny spadek indeksów dla zaległości produkcyjnych oraz cen półproduktów i materiałów wykorzystywanych w produkcji, a także towarzyszące im mniejsze niż przed miesiącem wydłużenie czasu dostaw. Może to sugerować, że bariery podażowe zaczynają słabnąć, choć pozostają one nadal bardzo wysokie, ograniczając skalę ożywienia w niemieckim przetwórstwie. Ubiegłotygodniowe wyniki badań koniunktury w strefie euro stanowią ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym kwartalna dynamika PKB w strefie euro zwiększy się w II kw. do 1,1% wobec spadku o 0,6% w I kw.

Indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących przetwórstwo,

budownictwo, handel i usługi zwiększył się w czerwcu do 101,8 pkt. wobec 99,2 pkt. w maju, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (100,0 pkt.). Wzrost indeksu wynikał ze zwiększenia jego składowych zarówno dla oceny bieżącej sytuacji jak i oczekiwań. W ujęciu sektorowym poprawę koniunktury odnotowano we wszystkich działach objętych badaniem: przetwórstwie, usługach, handlu i budownictwie. Dostrzegamy ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą niemiecki PKB zwiększy się w II kw. o 1,3% wobec spadku o 1,8% w I kw.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z amerykańskiej gospodarki

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się do 411 tys. wobec 418 tys. dwa tygodnie temu, co było powyżej oczekiwań rynku (380 tys.). Z kolei liczba kontynuowanych wniosków zmniejszyła się z 3,4 mln do 3,5 mln. Dane wskazują tym samym, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy poprawia się, niemniej nadal znajduje się on daleko od równowagi. W zeszłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. sprzedaży nowych domów (769 tys. w maju wobec 817 tys. w kwietniu) i sprzedaży domów na rynku wtórnym (5,80 mln wobec 5,85 mln), które wskazały na obniżenie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. W zeszłym tygodniu poznaliśmy również trzeci szacunek amerykańskiego PKB, zgodnie z którym sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego nie zmieniło się w porównaniu do drugiego szacunku i wyniosło 6,4%. Złożyły się na to wyższe wkłady inwestycji (2,09 pp. w trzecim szacunku wobec

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

produkcja przemysłowa wskaźnik makroekonomiczny produkcja przemysłowa w Polsce wydarzenia makroekonomiczne wiadomości kalendarz wydarzeń makroekonomicznych kalendarz makroekonomiczny forex wiadomości makroekonomiczne produkcja przemysłowa definicja produkcja przemysłowa gus gus produkcja przemysłowa automatyzacja produkcji przemysłowej dane makroekonomiczne polskaInformacje przemysłowa produkcja kwasu mlekowego produkcja wina przemysłowa produkcja przemysłowa polska produkcja przemysłowa niemcy przemysłowa produkcja wódki przemysłowa produkcja dżemu przemysłowa produkcja piwa produkcja przemysłowa europa produkcja przemysłowa w polsce 2015 meble tapicerowane produkcja przemysłowa pdf produkcja piwa przemysłowa produkcja przemysłowa swiata wzrost produkcji przemysłowej dynamika produkcji przemysłowej dział produkcji przemysłowej zmiany w strukturze produkcji przemysłowej bogatynia działy produkcji przemysłowej struktura produkcji przemysłowej państw wysoko rozwiniętych działy produkcji przemysłowej wskaźnik produkcji przemysłowej struktura produkcji przemysłowej w polsce udział chin w światowej produkcji przemysłowej znaczenie biotechnologii w produkcji przemysłowej i medycynie gałęzie produkcji przemysłowej w polsce bakterie w produkcji przemysłowej do wymienionych poniżej nazw działów produkcji przemysłowej metoda produkcji przemysłowej kwasu siarkowego vi do wymienionych poniżej nazw działów produkcji przemysłowej dopisz nazwy roślin otoczenie makroekonomiczne czynniki makroekonomiczne problemy makroekonomiczne szkoły makroekonomiczne wskaźniki makroekonomiczne polska podstawowe wskaźniki makroekonomiczne modele makroekonomiczne podstawowe mierniki makroekonomiczne czynniki makroekonomiczne wpływające na przedsiębiorstwo ryzyko makroekonomiczne główne problemy makroekonomiczne agregaty makroekonomiczne makroekonomiczne skutki bezrobocia rachunki makroekonomiczne roczne wskaźniki makroekonomiczne kategorie makroekonomiczne cele makroekonomiczne wielkości makroekonomiczne zmienne makroekonomiczne wskaźniki makroekonomiczne polski elementarne modele makroekonomiczne pdf podstawowe kategorie makroekonomiczne zagadnienia makroekonomiczne teorie makroekonomiczne uwarunkowania makroekonomiczne kalendarium makroekonomiczne makroekonomiczne monitoring makroekonomiczny model makroekonomiczny szok makroekonomiczny kalendarz makroekonomiczny comparic pięciokąt makroekonomiczny kongres makroekonomiczny problem makroekonomiczny makroekonomiczny synonim równowaga makroekonomiczna polityka makroekonomiczna sytuacja makroekonomiczna polski sytuacja makroekonomiczna w polsce makroekonomiczna funkcja produkcji stabilizacja makroekonomiczna makroekonomiczna krzywa popytu stabilność makroekonomiczna analiza makroekonomiczna polski sytuacja makroekonomiczna makroekonomiczna bank danych makroekonomicznych interpretacja wskaźników makroekonomicznych przyczyny problemów makroekonomicznych wady i zalety mierników makroekonomicznych źródła danych makroekonomicznych kalendarium danych makroekonomicznych przykłady problemów makroekonomicznych bank danych makroekonomicznych pkb gus bank danych makroekonomicznych przedmiot badań makroekonomicznych procedura nierównowag makroekonomicznych kalendarium wydarzeń makroekonomicznych prognoza wskaźników makroekonomicznych wpływ czynników makroekonomicznych na przedsiębiorstwo prognozy wskaźników makroekonomicznych trójkąt niespójności trzech celów makroekonomicznych wytyczne do stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych modelowanie zmiennych makroekonomicznych analiza czynnikow makroekonomicznych analiza danych makroekonomicznych pięciokąt celów makroekonomicznych biuro analiz makroekonomicznych zalecenia szkół makroekonomicznych baza danych makroekonomicznych analiza wskaźników makroekonomicznych wprowadzenie do problemów makroekonomicznych przedmiotem badań makroekonomicznych są wskaźników makroekonomicznych metoda wydatkowa liczenia wartości makroekonomicznych polega na wzrost gospodarczy w modelach makroekonomicznych kalendarz danych makroekonomicznych biuro analiz makroekonomicznych pzu procedura nadmiernych nierównowag makroekonomicznych
Reklama
Reklama