Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) wspiera polską walutę (PLN). Dziś ciekawe dane PMI dla strefy euro

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Stopa bezrobocia rejestrowanego  najniższa od lat. Dziś ciekawe dane PMI dla strefy euro.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

EZ: Dziś poznamy wyliczenia za lipiec indeksów PMI dla europejskich gospodarek. O godz. 09:30 opublikowane zostaną dane dla Niemiec, a o godz. 10:00 dla całości strefy euro. W przypadku Eurolandu konsensus prognoz wskazuje na wzrost indeksu dla przemysłu do 46,2 pkt z 45,8 pkt miesiąc wcześniej, a w przypadku usług do 53,0 pkt z 52,8 pkt. Oczekuje się zatem niewielkiej poprawy nastrojów w usługach i w przemyśle. Dane za lipiec mogą jednak być w pewnym stopniu zaburzone przez niepewność dotyczącą sytuacji politycznej we Francji, co może utrudniać interpretację wyników. Indeks PMI składa się z kilku komponentów. W lipcu potencjalnie najciekawsze informacje mogą dotyczyć subindeksu cen i zatrudnienia w usługach. Uporczywa inflacja i podwyższona presja płacowa w usługach były argumentami, dla których Europejski Bank Centralny utrzymał w ub. tygodniu stopy procentowe, a więc nie kontynuował obniżki, do której doszło jeszcze na poprzednim posiedzeniu w czerwcu.

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Według oficjalnych danych stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w czerwcu do 4,9% z 5,0% w maju. Jest to najniższy poziom w historii nowoczesnej gospodarki. Spadek przypisujemy sezonowemu zwiększeniu popytu na pracę. Po usunięciu z danych wahań sezonowych, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 5,0%, podobnie jak kwietniu i maju. Obecnie popyt na pracę nie jest tak silny jak w latach 2022-2023, aczkolwiek pozwala na utrzymywanie bardzo niskiej stopy bezrobocia. Wynika to, naszym zdaniem, z tego, że osoby tracące zatrudnienie są w stanie dość szybko znaleźć nowe miejsce, a więc nie rejestrują się w urzędach pracy. Pespektywy rynku pracy w Polsce są dobre, aczkolwiek zapewne trudno będzie o dalsze spadki stopy bezrobocia rejestrowanego, nawet kiedy koniunktura się poprawi. Wiążemy to z ograniczeniami po stronie podaży pracy – coraz większy udział ludzi będzie objęty świadczeniami emerytalnymi, a znaczący wzrost aktywności zawodowej populacji w wieku produkcyjnym nie wydaje nam się prawdopodobny. Stąd znalezienie przez firmy pracowników gotowych podjąć oferty zgłoszone do urzędów pracy najpewniej nie będzie łatwe. W takich warunkach stopa bezrobocia rejestrowanego może stabilizować bądź w niewielkiej skali obniżać się.

HU: Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Węgier obniżył podstawową stopę procentową o 25 pkt baz. do 6,75%. Według rynków finansowych istnieje jeszcze przestrzeń co do cięć stóp proc. na Węgrzech w tym roku, ale jest ona niewielka. Również dla Czech rynki wyceniają niższe stopy, ale nie o więcej niż 50 pkt baz. Polityka pieniężna Czech i Węgier kontrastują zatem z oczekiwaniami dla Polski, gdzie w wysokim prawdopodobieństwem w tym roku nie dojdzie do zmian stóp procentowych.

 

Zobacz także: Kurs euro i dolara mocno w dół! Eksperci prognozują jednak wzrosty notowań euro! [USD/PLN, EUR/PLN]

Reklama

 

Rynki na dziś

Kalendarz publikacji krajowych danych jest ubogie, dlatego wyznacznikiem sytuacji na rynkach krajowych będą trendy globalne. Eurodolar w ostatnich dniach nie podlega dużym wahaniom, wspierając stabilizację także polskiej waluty. Niemniej, publikowane dziś wstępne odczyty indeksów PMI dla części krajów strefy euro mogą być potencjalnym źródłem zmienności notowań eurodolara. Jeśli odczyty będą odbiegały od konsensusu, wskazując w szczególności na wciąż uporczywą presję cenową w sektorze usług, to rynek może zrewidować oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w strefie euro. Szczególnie, że rynek nie jest w pełni przekonany co do najbliższego cięcia we wrześniu.

 

Rynek krajowy

Na krajowym rynku walutowym utrzymuje się wakacyjny marazm i kolejną sesję z rzędu kurs EUR/PLN konsolidował się wokół poziomu 4,28. Dzienny zakres wahań na parze EUR/PLN nie przekroczył jednego grosza. Sezon wakacyjny oraz ubogie kalendarium danych makroekonomicznych sprzyjają stabilizacji notowań, ale także obniżonej aktywności inwestorów. Niewielka zmienność widoczna była także na innych parach złotowych – USD/PLN i USD/PLN. Na krajowym rynku długu uwaga inwestorów koncentrowała się na aukcji obligacji, na której resort finansów sprzedał papiery serii OK0426, DS0727, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1034 i IZ0836 za łącznie 10 mld PLN, czyli w maksymalnej wartości podanego w planie podaży przedziału. Zgłoszony przez inwestorów popyt wyniósł 12,4 mld PLN. W ramach aukcji dodatkowej resort sprzedał papiery za łącznie 872,1 mln PLN. Po wczorajszej aukcji stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu wnosi ok. 80%. Wyniki aukcji nie miały jednak zauważalnego wpływu na rynek wtórny, gdzie rentowności papierów oscylowały wokół poziomów z zamknięcia dnia poprzedniego, odchylając się +/- 1 pkt. baz., czemu sprzyjała także niewielka zmienność na bazowych rynkach długu.

 

Rynki zagraniczne

Wczorajsza sesja przyniosła nieznaczną zmianę obrazu notowań eurodolara i nieznaczne wyłamanie z trendu konsolidacji. Kurs EUR/USD spadł w ciągu dnia o 0,5 centa do poziomu 1,085. Umocnienie dolara mogło mieć charakter korekty technicznej, gdyż kalendarz publikowanych danych makroekonomicznych był bardzo ubogi w nowe publikacje. Bazowe rynki długu były z kolei bardzo spokojne. Rentowność 10 letniej obligacji amerykańskiej wahała się pomiędzy 4,22%, a 4,25%, zaś niemieckiej pomiędzy 2,44% a 2,49%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama