Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krach na rublu (RUB), utrudnione dostawy z Rosji i Ukrainy, dylematy banków centralnych, panika na złotym i szok naftowy! Marzec pełen niespodzianek

|
selectedselectedselected
Krach na rublu (RUB), utrudnione dostawy z Rosji i Ukrainy,  dylematy banków centralnych, panika na złotym i szok naftowy! Marzec pełen niespodzianek
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mało kto spodziewał się, że po pandemii świat popadnie w kolejny poważny kryzys. Inwazja Rosji na Ukrainę, choć poprzedzona licznymi znakami ostrzegawczymi, i tak stanowiła pewnego rodzaju szok. Jak zawsze na sytuację zareagował rynek. Tym razem bardzo gwałtownie.

 

Wojna za naszą wschodnią granicą trwa już dwa tygodnie. W odpowiedzi na agresję rosyjską Zachód nałożył na Rosję liczne sankcje, w tym zadecydował o odcięciu kraju od systemu bankowości międzynarodowej SWIFT. Decyzje te wpłynęły jednak nie tylko na gospodarki stron konfliktu, ale i całą Europę.

 

Pobierz raport!

Rubel na dnie, a z nim… złoty?

Reklama

Rosja ucierpi nie tylko z powodu sankcji finansowych, ale także z powodu ograniczeń eksportowych. Dotyczą one urządzeń do rafinacji ropy naftowej, części samolotów, półprzewodników itp. Wiele firm wycofało się z rynku rosyjskiego, m.in. globalne giganty jak Coca-Cola (po wcześniejszej presji ze strony internautów) czy McDonald’s.

 

Bank centralny Rosji w tym momencie może kupować ruble sprzedając złoto lub juany. Agencja S&P obniżyła rating kredytowy państwa do poziomu śmieciowego. Do bankomatów ustawiły się kolejki ludzi. Popyt na gotówkę wzrósł 58-krotnie. Niestety nie tylko rubel ma się fatalnie. Wojna dotknęła także złotego. Kurs EUR/PLN w pewnym momencie przekroczył 5 złotych. RPP stara się uratować sytuację, podnosząc stopy procentowe. Czy czeka nas największy kryzys od transformacji systemowej?

 

Szok na stacji benzynowej

 

Kraje Zachodu starają się zapobiec dalszemu wzrostowi cen ropy. Rozważa się na przykład skoordynowane uwolnienie strategicznych rezerw ropy naftowej. Mówi się o 60 mln baryłek, z czego połowę miałyby dostarczyć USA, a drugą połowę inne kraje będące głównymi konsumentami ropy. Póki co nie wypracowano jednak odpowiedniego rozwiązania.

Reklama

 

Co jeszcze zaskoczy nas w marcu? Swoimi przewidywaniami w najnowszym e-booku „Trendy rynkowe” dzieli się ekspert TMS Brokers, Łukasz Zembik.

 

Pobierz pełny raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


TMS Brokers null

TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama
Reklama