Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

"Koniec chłopców z Wall Street w administracji USA" - czy na pewno?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś oczy inwestorów będą zwrócone ku Stanom Zjednoczonym. Ruchów na parach z dolarem można będzie spodziewać się nie tylko podczas przemówienia szefowej Fed – Jannet Yellen. Decyzja Senatu, która pozwoliła na zaprzysiężenie byłego bankiera Goldman Sachs – Stevena Mnuchina może również być znacząca dla rynków. Wkrótce Mnuchin wypowie sie w kwestiach reform gospodarczych.

 

Trump wierzy w Mnuchina

Prezydent zwraca uwagę na bogate doświadczenie Mnuchina. Przyszły Sekretarz Skarbu przepracował 17 lat w Goldman Sachs. Wskazuje również na to, że przez większość swojej kariery, Mnuchin dokonywał licznych inwestycji, w tym w sektor bankowy, ale również w hollywoodzkie produkcje. Nie da się ukryć, że Trump liczy na swojego kandydata. Widzi w nim polityka, który wprowadzi w życie reformę podatkową, ale także przyczyni się do wzmocnienia sektora zatrudnienia. Przede wszystkim wierzy, że Mnuchin stanie na wysokości zadania i zadba o bezpieczeństwo finansowe Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zapowiedział również, że dzięki Mnuchinowi skończy się samowola i oszustwo wśród tych, którzy wymigiwali się od płacenia podatków.

Opozycja zarzuca Mnuchinowi jego powiązania z bankową społecznością na Wall Street. Wśród dyrektyw, które przyjdzie wypełnić przyszłemu Sekretarzowi będzie również uregulowanie działalności nowojorskiej giełdy. Senator Elizabeth Warren przypomina słowa Donalda Trumpa, który w kampanii obiecał pozbyć się wszystkich „chłopców z Wall Street” z rządowej administracji.

 

Jaką politykę będzie realizować Sekretarz Skarbu?

Reklama

Choć nie było jeszcze oficjalnego wystąpienia Stevena Mnuchina, to na podstawie jego wcześniejszych wypowiedzi można stwierdzić, w jakim kierunku będzie podążać i co będzie oznaczać to dla rynku.

  1. Reforma podatkowa – niższe stawki podatkowe dla przedsiębiorstw i klasy średniej.
  2. Mnuchin przewiduje, że reforma podatkowa przyspieszy wzrost gospodarczy od 3% do 4%.
  3. Mnuchin popiera w 100% nałożenie sankcji na Rosję.
  4. Cofnięcie regulacji zawartych w ustawie Dodd-Frank, która ograniczała działalność instytucji finansowych.
  5. Utrzymanie silnej pozycji dolara w długoterminowej perspektywie.

Deklaracje Stevena Mnuchina oznaczają poważne zmiany dla USA. Efekt wprowadzenia każdej z nich może odbić się na dolarze. Mnuchin dąży do wzmocnienia waluty, ale jak twierdzi jej silna pozycja jest dobra dla rynku tylko w długoterminowej perspektywie. Ważnych decyzji, które szczególnie mogą odbić się na rynkach walutowych, można spodziewać się już w marcu. Wtedy dojdzie do spotkania ministrów finansów grupy G20.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama