Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – notowania euro do dolara (EURUSD) w górę po publikacji minutes

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – notowania euro do dolara (EURUSD) w górę po publikacji minutes | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

§  PL: Dziś o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski przedstawi wyliczenie za sierpień bilansu płatniczego. Według naszej prognozy saldo obrotów bieżących wyniosło -1445 mln EUR wobec -1827 mln EUR w lipcu, gdy dane okazały się mocno negatywną niespodzianką. Spodziewamy się przyspieszenia wzrostu eksportu i importu, czemu sprzyjał w sierpniu m.in. pozytywny efekt kalendarzowy. Zakładamy, że także w kolejnych miesiącach będzie się utrzymywał deficyt na rachunku obrotów bieżących.

 

Wydarzenia i komentarze

§  US: 

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu do 5,4% r/r z 5,3% r/r miesiąc wcześniej, a więc była o 0,1 pkt proc. wyższa od konsensusu prognoz. Natomiast w ujęciu miesięcznym wyniosła ona 0,4% m/m. Wzrost m/m miał szeroki zakres i dotyczył zwłaszcza cen żywności i energii. Po wyłączeniu tych czynników, tj. bazowy wskaźnik CPI wzrósł o 0,2% m/m (tj. 4,0% r/r), gdzie znacząco rosły opłaty za mieszkanie. Przedłużająca się wysoka inflacja w Stanach Zjednoczonych w warunkach szybko rosnących cen surowców, „wąskich gardeł" w przemyśle i utrzymującym się w niektórych sektorach znaczącym wzrostem płac wpływa na zmianę oczekiwań, które wcześniej zakładały tylko „tymczasowość" podwyższonej dynamiki cen konsumpcyjnych.

 

Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 3Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 3

Reklama

 

 

Odczyt za wrzesień wpisuje się zatem w narrację bankierów centralnych, którzy według opublikowanego wczoraj protokołu z wrześniowego posiedzenia FOMC wyrazili swoje obawy o dłuższy okres niż prognozowano wysokiej inflacji. Czynnik ten, wraz dużo lepszą sytuacją na rynku pracy skłania do rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Według protokołu zmniejszanie (tapering) skali programu QE może rozpocząć się w połowie listopada lub grudnia. Program miałby być redukowany z obecnych 120 mld USD (co miesiąc) o 15 mld USD miesięcznie, co pozwoliłoby zakończyć QE w połowie przyszłego roku. Spodziewamy się, że ogłoszenie decyzji o taperingu nastąpi podczas najbliższego posiedzenia Fed zaplanowanego na 2-3 listopada.

 

Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 1Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 1

 

§  EZ: 

Reklama

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w sierpniu o 1,6% m/m po wzroście o 1,4% m/m w lipcu, co okazało się odczytem bliskim konsensusowi prognoz. Mocny spadek odnotowano w Niemczech, który wyniósł aż 4,1% m/m, co wynika z niedoborów komponentów elektronicznych w produkcji, głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Niemniej inne podsektory wytwórcze cierpią z powodu niewystarczających dostaw oraz ich opóźnień. Czynniki te wpływają na wzrost cen produkcji, które są przerzucane na konsumentów, co z hamuje popyt. Ostatnie tygodnie przynoszą falę rewizji w dół prognoz wzrostu PKB w części krajów Eurogrupy, zwłaszcza dla Niemiec. Opublikowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy we wtorek prognoza wzrostu gospodarczego w tym kraju w 2021 r. wynosi 3,1% i jest niższa niż w lipcu o 0,5 pkt proc.

 

Rynki na dziś

Dzisiejsze kalendarium danych makroekonomicznych jest ubogie i nie powinno wygenerować impulsów do silnych zmian na rynku. Krajowe dane o bilansie płatniczym również w naszej ocenie będą neutralne dla krajowego rynku finansowego, który pozostaje pod wpływem nastrojów globalnych i podwyższonego ryzyka politycznego. W takich uwarunkowaniach kurs EUR/PLN powinien trzymywać się w okolicach 4,58, choć widzimy szanse na próbę umocnienia złotego w trakcie dzisiejszej sesji i oddalania się od tego poziomu. Na rynku papierów skarbowych obligacje pozostawać będą pod presją sprzedających, choć po silnej wyprzedaży w ostatnich dniach widzimy przestrzeń do stabilizowania się notowań.

 

Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 2Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 2

 

Rynek krajowy

Reklama

Znamienne podczas wczorajszej sesji było wyraźne obniżenie się zmienności n o to wań na krajowym rynku walutowym, po niezwykle burzliwych notowaniach w ostatnich dniach. Kurs EUR/PLN oscylował przez większość dnia wokół poziomu 4,58, który uznajemy za krótkoterminowy punkt podparcia dla polskiej waluty i dobry punkt wyjścia do ataku niższych poziomów. Póki co wycena złotego zachowuje jednak względny spokój. Daleki od uspokojenia pozostaje zaś krajowy rynek długu, gdzie kolejny dzień z rzędu trwała silna wyprzedaż skarbowych papierów wartościowych. Środowy odkup obligacji przez Narodowy Bank Polski nie wystarczył, by choćby chwilowo uspokoić – borykający się z zaburzeniami płynnościowymi - rynek. Bank centralny nabył obligacje za zaledwie 0,59 mld PLN, z czego aż 0,29 mld PLN przypadło na obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego serii FPC0328. Spośród papierów skarbowych 0,16 mld PLN odkupu dotyczyło papieru PS1026. Na rynku wtórnym dochodowość 5-latki ponownie wzrosła najsilniej spośród całej krzywe j tj. o 18 bps do 2,35%. Niewiele mniej, bo o 13 bps do 1,67 zwyżkował zaś w dochodowości krótki koniec (choć przejściowo w ciągu dnia sięgał on już poziomu 1,75%).

 

Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 4Komentarz dzienny – Początek taperingu Fed coraz bliżej. Dziś interesujące dane o krajowym bilansie płatniczym - 4

 

Rynki zagraniczne

Oczekiwanie na publikację opisu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej zdominowało przebieg wczorajszej sesji. Kurs EUR/USD pozostawał mało zmienny i fluktuował przez większość dnia wokół poziomu 1,1560. Dopiero publikacja minutes, z których wynikało, iż decyzja o redukcji programu skupu aktywów może być wydana na następnym posiedzeniu (a gdyby tak się stało to redukcja skupu aktywów może rozpocząć się w połowie listopada lub połowie grudnia) skutkowała około 0,5% wzrostem notowań eurodolara. Przez większość dnia drożały natomiast amerykańskie obligacje. Dochodowość 10-latki USA zniżkowała o 7 bps do 1,54% przerywając trend wzrostu rentowności, co utożsamiamy z rynkową taktyką kupuj plotki sprzedawaj fakty. Rynek – pod wpływem komentarzy członków Fed – przygotowywał się bowiem do ogłoszenia taperingu, a więc ograniczania programu skupu aktywów w listopadzie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

wiadomości Saldo obrotów bieżących do PKBInformacje saldo obrotów bieżących dlaczego firmy wchodzą na rynki zagraniczne jak wejść na rynki zagraniczne bilans płatniczy kto sporządza co wpływa na bilans płatniczy co to jest bilans płatniczy bilans płatniczy jak liczyć jak interpretować bilans płatniczy co obejmuje bilans płatniczy kto sporządza bilans płatniczy co to jest bilans płatniczy kraju bilans płatniczy co to jest jak kurs walutowy wpływa na bilans płatniczy jak obliczyć bilans płatniczy bilans płatniczy co to jak zdobyć rynki zagraniczne polskie drukarki 3d podbijają zagraniczne rynki. skąd sukces 5. co to jest rynek i jakie rodzaje rynków można wyróżnić w gospodarce? gdzie szukać rynków zbytu jak szukać rynków zbytu jakie są rodzaje rynków co to jest rynek rodzaje rynków ile jest rynków w krakowie jak zmieniają się klienci - przykłady rynków przedsiębiorstw jak zmieniają się klienci? - przykłady rynków przedsiębiorstw co to jest model sześciu rynków jak pozyskac kapitał z rynków giełdowych ile jest rynków w poznaniu co to jest gospodarka rynkowa jakie mamy rodzaje rynków jak instytucje mogą wpływać na efektywność działania rynków zasięg rynków finansowych jak liczyc co to jest unia rynków kapitałowych co to jest rynek i jakie rodzaje rynków można wyróżnić w gospodarce jakie rodzaje rynków występują w twoim otoczeniu jak napisać minutes few minutes ago jaki czas meeting minutes co to co to znaczy few minutes saldo obrotów bieżących w polsce saldo rachunku obrotów bieżących dodatnie saldo bilansu obrotów bieżących saldo rachunków obrotów bieżących saldo obrotów bieżących co to jest saldo obrotów bieżących a pkb polska - saldo obrotów bieżących (eur) saldo obrotów bieżących polska saldo obrotów bieżących bilansu płatniczego ujemne saldo rachunku obrotów bieżących saldo bilansu obrotów bieżących w odniesieniu do pkb nbp saldo obrotów bieżących saldo obrotów bieżących do pkb interpretacja saldo na rachunku obrotów bieżących saldo obrotów bieżących niemcy saldo obrotów bieżących w relacji do pkb saldo obrotów bieżących definicja saldo obrotów bieżących informuje o:
Reklama
Reklama